Press "Enter" to skip to content

DIECEZJALNY DZIEŃ WSPÓLNOTY RUCHU ŚWIATŁO – ŻYCIE – ELBLĄG, 16.10.2021r.

16 października w Seminarium w Elblągu  odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie. Cieszyliśmy się swoją obecnością – rodzin, młodzieży, kleryków i kapłanów.

Po zawiązaniu wspólnoty wysłuchaliśmy świadectw małżeństw i młodzieży z oaz letnich. Za  ich doświadczenia obecności Boga i działania Jego łaski, którymi się  z nami dzielili oraz za słowa płynące z serca  – Chwała Panu!

 Konferencję wygłosił do nas wszystkich diecezjalny moderator Domowego Kościoła – ksiądz Przemysław Demski.

 Trwamy w roku Prawda – Krzyż – Wyzwolenie. To trzy potężne filary. Pochylając się nad nimi zadane zostało nam pytanie – Czym jest prawda? Czy ktoś dzisiaj pyta o prawdę? Czy da się ją zdefiniować lub określić?  W tych naszych poszukiwaniach musimy pamiętać, że prawda nie jest przeciwko komuś. Ona nie może stać się bronią w naszym ręku, bo to z kolei nie jest drogą krzyża. Chrześcijaństwo głosi, że Bóg ma nam coś do powiedzenia, co jest Prawdą i co oświetla nasze wszystkie drogi. Bóg nam mówi w Chrystusie – Jego człowieczeństwie coś konkretnego o nas samych – nie o prawdzie przeciwko komuś, kto nie myśli jak ja, nie chodzi ze mną. Ksiądz przytoczył nam fragment z ewangelii Świętego Jana, gdzie na pytanie Piłata Chrystus odpowiada –„ Ja jestem Prawdą – Ja się na to narodziłem aby dać świadectwo prawdzie”. W tym dialogu Piłat zadając pytania nie czeka na odpowiedź – prawdę , bo musiałby się z nią zmierzyć  wewnętrznie. Jednocześnie daje odpowiedź – Oto człowiek.” – Zatem na krzyżu mamy prawdę o człowieku – w Jezusie ukrzyżowanym znajdziemy – odpowiedź – prawdę o życiu, o powołaniu, o relacjach, o miłości, o miłosierdziu, o przebaczeniu. Potrzebujemy tej prawdy bo na niej budujemy zaufanie, a na Nim miłość.  Jezus najwięcej uczynił dla świata, gdy był bezbronny – przybity do krzyża. Ta Prawda na krzyżu otworzyła dla świata zdroje łask, dała światu najwięcej. W imię tej Prawdy trzeba ponosić ofiarę –  nie walczyć zajadle – tylko ”ukrzyżować„ siebie. Jeśli nie staniemy pod krzyżem, który pokazuje prawdę o nas samych to nie będziemy w stanie dojść do wolności – wyzwolenia. Dopiero po Krzyżu przychodzi Wyzwolenie, nie odwrotnie. Dziękujemy za te słowa.

 Po konferencji młodzież udała się na spotkania w grupach a Domowy Kościół  miał czas dla wspólnoty. Było gwarnie i wesoło – w quizie o księdzu Blachnickim mogliśmy  dowiedzieć się ciekawostek z Jego życia, a także próbowaliśmy rozszyfrować nazwy i skróty związane z naszym Ruchem. Było wiele radości i zabawy.
 W tej atmosferze udaliśmy się na agapę.
 Był to nieoceniony czas spotkań, rozmów z tymi, których dawno nie widzieliśmy i cieszenia się obecnością we wspólnocie.

 Szczytem naszego dnia  była Eucharystia – w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

 Bogu niech będą dzięki za ten czas obfity we wszelkie łaski i dobro, które nam rozdziela hojnie Pan. 
 Do następnego razu! 🙂

Dorota i Leszek

 

Loading