Press "Enter" to skip to content

12 spojrzeń na Ojca Franciszka

„12 spojrzeń, Ojciec Franciszek Blachnicki z różnych perspektyw” – taki tytuł nosi cykl audycji przygotowanych z okazji 100-lecia urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Kolejne odcinki będą się ukazywały każdego 24 dnia miesiąca, począwszy od sierpnia (oczywiście będzie je można odsłuchać później, w dowolnym czasie).

Poniżej  odcinek wstępny, dostępny od 14 sierpnia – dnia będącego rocznicą ułaskawienia Franciszka Blachnickiego z wyroku śmierci w 1942 r.
W nim autor – o. Bartłomiej Parys SVD wyjaśnia szczegóły.

Spojrzenie pierwsze – „Decrevi – Postanowiłem”
– o pierwszych latach życia Ojca, jego środowisku rodzinnym i kształtowaniu osobowości.


Druga audycja z cyklu „Dwanaście Spojrzeń, ojciec Franciszek Blachnicki z różnych perspektyw”.
Drugie spojrzenie dotyczy rzeczywistości wiary i nawrócenia w życiu Franciszka Blachnickiego.


Na zakończenie października, miesiąca maryjnego, zapraszamy na trzecie spojrzenie na osobę Sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego, w naszym cyklu „Dwanaście Spojrzeń”. Trzecie spojrzenie, to właśnie bliższe spotkanie z wymiarem maryjnym życia Ojca Franciszka.


Na zakończenie października, miesiąca maryjnego, zapraszamy na trzecie spojrzenie na osobę Sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego, w naszym cyklu „Dwanaście Spojrzeń”. Trzecie spojrzenie, to właśnie bliższe spotkanie z wymiarem maryjnym życia Ojca Franciszka. 


Dzień święta patronalnego Ruchu Światło-Życie, to właściwy czas aby zatrzymać się nad korzeniami charyzmatu, które odnajdujemy w pierwszych latach kapłaństwa Ojca Franciszka i rozwinięcia przez niego metody oazowej dla ministrantów. Z doświadczenia tych oaz w latach późniejszych rozwinęło się dzieło, które dziś nosi nazwę Ruchu Światło-Życie. Tym właśnie tematem zajmuje się „czwarte spojrzenie” z cyklu „Dwunastu spojrzeń” poświęconych osobie naszego Ojca Założyciela.
Piąta audycja z cyklu „Dwanaście spojrzeń”, opublikowana z okazji Dnia Patronalnego Domowego Kościoła przybliża zaangażowanie ks. Franciszka Blachnickiego na rzecz odnowy małżeństwa i rodziny po przez powołanie do życia wspólnot rodzinnych w ramach Ruchu Światło-Życie.


Szósta audycja z cyklu „Dwanaście spojrzeń, ojciec Franciszek Blachnicki z różnych perspektyw”, opublikowana specjalnie z okazji jego setnych urodzin, poświęcona jest najważniejszemu dziełu Jego życia, ukazuje rozwijanie się w nim charyzmatu żywego Kościoła, z którego narodził się Ruch Światło-Życie.Siódma audycja z cyklu „Dwanaście spojrzeń, ojciec Franciszek Blachnicki z różnych perspektyw”, opublikowana w dniu srebrnego jubileuszu zatwierdzenia przez Kościół wspólnoty konsekrowanej Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, ukazuje rolę jaką ta wspólnota odegrała tak w życiu wewnętrznym ks. Franciszka Blachnickiego jak i w jego służbie na rzecz ożywiania Kościoła poprzez charyzmat Światło-Życie.Ósme spojrzenie na osobę ks. Franciszka Blachnickiego dotyczy jego życia wewnętrznego, które poznajemy na kartach jego pamiętników. Audycja opublikowana jest w rocznicę „najważniejszego dnia jego życia” rocznicy nawrócenia w celi śmierci B1 17 czerwca 1942.


 

Loading