W PATRONALNE ŚWIĘTO NASZEJ WSPÓLNOTY, ŻYCZYMY WSZYSTKIM RODZINOM DOMOWEGO KOŚCIOŁA, ABY KAŻDY DZIEŃ NOWEGO ROKU WYPEŁNIONY BYŁ MIŁOŚCIĄ I WZAJEMNĄ POMOCĄ. NIECH ŚWIĘTA RODZINA UCZYNI TAKŻE NASZE RODZINY ŚRODOWISKAMI KOMUNII I WIECZERNIKAMI MODLITWY, AUTENTYCZNYMI SZKOŁAMI EWANGELII I MAŁYMI KOŚCIOŁAMI DOMOWYMI.
Bernadeta i Andrzej
Ks. Przemysław
2017.12.21
Życzenia Świąteczne
2017.12.15
ADWENTOWY DIECEZJALNY DZIEŃ WSPÓLNOTY
9 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej odbył się Adwentowy Diecezjalny Dzień Wspólnoty, który tym razem składał się z dwóch części.
Pierwsza część dla animatorów kręgów Domowego Kościoła z trzech rejonów naszej diecezji pod hasłem "Spotkanie Służących" rozpoczęła się o godzinie 11.00.
Czytaj DALEJ...
Spotkaliśmy się w kaplicy seminaryjnej na Namiocie Spotkania, aby rozpocząć od tej najważniejszej relacji z samym Chrystusem. Następnie wróciliśmy na aulę aby wysłuchać i obejrzeć prezentację przygotowaną przez parę diecezjalną Bernadetę i Andrzeja Omieczyńskich, którzy przypomnieli nam, że odpowiedzialność za Domowy Kościół spoczywa na Diakonii Domowego Kościoła, którą tworzymy na poszczególnych szczeblach; kręgu, rejonu, diecezji, filii i kraju. Podejmujemy posługę na rzecz zachowania charyzmatu i jedności Domowego Kościoła oraz odpowiadamy za formację, którą jako animatorzy powinniśmy animować czyli ożywiać. Konferencja oparta była głównie na Listach Kręgu Centralnego z lat 2007-2017 i przypominała najważniejsze treści, o których jako odpowiedzialni powinniśmy pamiętać. Wspólny obiad i czas przygotowania do dnia wspólnoty wykorzystaliśmy na rozmowy i dzielenie się naszymi przemyśleniami.
Druga część rozpoczęła się o godzinie 14.00 od zawiązania wspólnoty i pochylenia nad tematem "NIEPOKALANA - WZÓR NOWEGO CZŁOWIEKA". Odśpiewaliśmy piosenkę roku "Sługa Niepokalanej", a potem moderator naszej diecezji ks. Przemysław Demski wygłosił konferencję opartą na Ewangelii św. Jana (19, 25-27) mówiącej o testamencie Jezusa. "Jest to konkretny testament, w którym Jezus przekazuje nam swoją Matkę jako Tą, która jest naszą opiekunką, która troszczy się o nas i o nas zabiega. Jezus dba do końca o Swoją Matkę i prosi aby św. Jan się Tą Matką zaopiekował. Błogosławieństwo, sprawiedliwość i konkretne męstwo w wyznawaniu wiary, to jest Testament Jezusa dany Janowi spod krzyża, to jest testament Maryi pozostawiony nam, który składa się z konkretnych obrazów z Jej życia. Jeden z nich przedstawia scenę zwiastowania.
Po "tak" Maryi i "tak" Chrystusa Bóg wszedł na scenę dziejów człowieka. - Można powiedzieć, że w tym momencie cały świat stał się dla człowieka domem" - powiedział ks. Przemysław. "Dom ten charakteryzuje: sielankowość, otwarcie, życie, prawda, możliwość przebaczenia, świadczenia miłosierdzia. Stał się domem, który jest dosłownie portem na czas burz i wichrów w naszym życiu. Domem, do którego zawsze możemy wracać, kiedy świat gdzieś zawiruje. Taki właśnie był świat, kiedy Maryja Panu Bogu - w chwili zwiastowania - powiedziała "tak". Po zaproszeniu Pana Boga do konkretnego życia" - jak tłumaczył kapłan - "wszystko, co było wokół Maryi, stało się dla Niej przyjazne. Świat nieprzyjazny człowiekowi staje się w momencie, kiedy nie ma w nim Pana Boga. Wtedy wydaje się, że wszystko jest wbrew nam. Obraz Maryi to jest Jej "tak". "Fiat" powiedziane raz i pozostawione do końca" - opisał ks. Przemysław. "Tym "tak" jest pełna otwartość na Pana Boga, Jego łaskę i na pełnienie Jego woli. - Bo w tym do końca wypełnia się odkupienie" - zaznaczył ksiądz moderator DK.
Po wygłoszonej konferencji przeszliśmy do spotkania w grupach, gdzie dzieliliśmy się refleksją po wygłoszonej konferencji oraz tym jak w naszym życiu przeżywamy duchowość Maryjną. Swoją grupę dzielenia mieli również przybyli duchowi opiekunowie kręgów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie moderatora diecezjalnego.
Następnie wysłuchaliśmy 4 różnych, ale dopełniających się świadectw na temat "Duchowość Maryjna w moim życiu".
Monika, po okresie tradycyjnej wiary, wstępując do Domowego Kościoła nawiązała osobistą więź z Jezusem, ale Maryja, wbrew pozorom, nie została odsunięta gdzieś na bok. Cały czas jej towarzyszy, wskazuje na Chrystusa - Bo tak naprawdę pokazała jej, że to Jezus, Jej Syn, ma być na pierwszym miejscu. Jest też nauczycielką modlitwy uwielbienia.
Marcelina - animatorka oazy młodzieżowej - podzieliła się doświadczeniem obecności Maryi od najmłodszych lat, zwłaszcza przez modlitwę różańcową.
Irenka jako wdowa przygotowująca się do życia konsekrowanego ukazała głęboki wpływ Maryi zarówno na jej życie małżeńskie jak i obecny stan wdowieństwa. Jej życie mocno jest przeniknięte duchowością Maryi, bo to Ona w różnych momentach życia pozwalała odkrywać Bożą wolę, również w trudnym momencie choroby i śmierci męża.
Magda ukazała swoją burzliwą drogę do odkrycia wielkości Niepokalanej. Od strachu, protestanckiej wrogości do oddania się w duchową niewolę Maryi. Od modlitwy "prosiakowej" do pełnej ufności na wzór Maryi. Ukazała też duże znaczenie myśli zawartych w Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.
Po wygłoszonych świadectwach wspólnie zasiedliśmy do agape, po której udaliśmy się do Katedry św. Mikołaja na Eucharystię. Przewodniczył Jej Biskup Elbląski Jacek Jezierski, który podziękował za ten Dzień Wspólnoty oraz wyraził wdzięczność rodzinom za przyjęcie do swoich domów młodzieży oazowej, która dzień wcześniej rozpoczęła swoje modlitewne czuwanie.
Wdzięczni Bogu za doświadczenie wspólnoty wzajemne sobie posługującej, po raz kolejny odczuliśmy, że Pan udziela wszystkiego, co jest potrzebne do pełnienia posługi.
Przed nami Adwent - czas szczególnego przygotowania do Bożego Narodzenia.
To też czas, w którym uczymy się dzielenia, obdarowywania innych. Chcemy zaproponować Wam włączenie się w akcję WIRTUALNA CHOINKA 2017 promowana przez Ruch Światło - Życie w diecezji warszawsko-praskiej.
Może być pomocą w uczeniu naszych dzieci, iż więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu.
http://wirtualnachoinka.pl/
Bernadeta i Andrzej
2017.11.24
Diecezjalny Dzień Wspólnoty
2017.11.24
DWDD w filii pelplińskiej - Kościelec 18.11.2017
W Kościelcu koło Inowrocławia odbył się jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych naszej pelplińskiej filii składającej się z siedmiu diecezji
/bydgoska, elbląska, gdańska, gnieźnieńska, pelplińska, toruńska, warmińska/. Dwa razy w roku jesienią i wiosną gromadzi on wszystkie osoby odpowiedzialne za diakonie naszego ruchu.
Czytaj DALEJ...
18 listopada 2017 roku ponad 100 osób było goszczonych przez archidiecezje gnieźnieńską, aby pochylić się nad słowami PRAGNĘ SŁUŻYĆ, które przybliżył nam moderator filii ks.Zenon.
Mogliśmy usłyszeć też świadectwo przedstawiciela diakonii społecznej, ukazujące potrzebę angażowania się w sprawy lokalne, aby nie podejmowano decyzji bez naszego głosu.
Wspólna eucharystia odbyła się w zabytkowym kościele w którym chrzest przyjął między innymi śp.Józef Kardynał Glemp. Po obiedzie odbyły się spotkania w grupach diakonijnych,
moderatorskich oraz krąg filialny Domowego Kościoła, podczas których mieliśmy okazję dzielić się radościami i trudnościami naszych posług. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem i nieszporami.
Bardzo dziękujemy ks.Przemysławowi naszemu moderatorowi i Hani i Grzegorzowi z diakonii rekolekcyjnej za wspólne uczestnictwo w tym dniu.
Bernadeta i Andrzej
2017.11.19
SŁOWO BISKUPA DELEGATA DO DK
List biskupa Krzysztofa Włodarczyka, Delegata ds.Ruchu Światło-Życie KEP do małżeństw i kapłanów ze Wspólnoty Domowego Kościoła
2017-11-19_list_do_domowy_kosciol.pdf
2017.11.10
Diecezjalny Dzień Wspólnoty
2017.11.17
Dzień Wspólnoty Rejonu Elbląg Południe - Pasłęk
Wspólnota Domowego Kościoła rejonu Elbląg Południe swój Dzień Wspólnoty przeżywała 21 października 2017 r. w Pasłęku przy parafii św. Józefa. Tematem przewodnim naszych rozważań było "Słudzy wybrani i posłani na wzór Chrystusa Sługi".
Czytaj DALEJ...
Spotkanie rozpoczęliśmy w kościele koronką do Bożego Miłosierdzia oraz namiotem spotkania. Katechezę o "Chrystusie Słudze" wygłosił do nas ksiądz Adam Skrzyński. Zwrócił nam szczególną uwagę na fakt, że naturalną postawą Jezusa od samego początku była postawa sługi. To co dla Jezusa było oczywiste, dla nas jest pewnym etapem, konsekwencją duchowego rozwoju i więzi z Bogiem.
"Szczęśliwi owi słudzy, których Pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. Zaprawdę, powiadam wam: Przepasze się i każe im zasiąść do stołu, a obchodząc będzie im usługiwał". Łk 12, 37
Zatracając siebie w postawie służby, zyskujemy odkrycie więzi z Bogiem.
Podczas godziny świadectw wysłuchaliśmy świadectwa księdza Andrzeja Kilanowskiego, który przyjął nasze zaproszenie i opowiedział nam o przeżytych rekolekcjach z księdzem Blachnickim. W bardzo ciekawy sposób przedstawił nam różne historie z tamtych odległych już czasów. Natomiast Agata i Jacek Jakubowscy przybliżyli nam postać siostry Jadwigi Skudro. Szybko dostrzegliśmy jak nawzajem siostra Jadwiga i ksiądz Franciszek uzupełniali się w swojej posłudze. On rozmodlony i konkretny teolog - ona pełna wigoru, humoru, radości i dowcipu. Ksiądz Franciszek Blachnicki zwykł mawiać: " Jeśli chcecie coś zrobić- to planujcie dużo - wtedy coś zrealizujecie. Jak będziecie planować mało- to może nie wyjść nic".
Tym mottem zakończyliśmy wspólne rozważania, a nasze spostrzeżenia mogliśmy wypowiedzieć podczas grup dzielenia. Po wspólnej Eucharystii spotkaliśmy się na agapie, którą zakończyliśmy nasz dzień wspólnoty.
W dniu 21.10.2017r. w par. Trójcy Świętej w Elblągu we wspólnocie Domowego Kościoła Rejonu Elbląg-Północ przeżywaliśmy Rejonowy Dzień Wspólnoty pod hasłem:
"Słudzy wybrani i posłani na wzór Chrystusa Sługi". Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od zawiązania wspólnoty oraz modlitwy do Ducha Świętego wraz
z zawierzeniem Domowego Kościoła i Ruchu Światło-Życie Jezusowi Chrystusowi naszemu Panu i Zbawicielowi, uwielbiając Go i dziękując za dzieło ks.Franciszka Blachnickiego,
za jego życie i dar charyzmatu Światło-Życie oraz prosząc o wskazanie dalszych dróg rozwoju dla naszej wspólnoty.
Czytaj DALEJ...
Następnie wysłuchaliśmy katechezy wygłoszonej przez ks.Łukasza Garbackiego w temacie służby na wzór Chrystusa Sługi, który jest centralną ideą naszego Ruchu. W szczególny sposób
ks.Łukasz zaakcentował potrzebę służby w małżeństwie, aby nie traktować obowiązków i zadań małżeńskich pretensjonalnie, z narzekaniem, ale z miłością, umywając sobie nogi nawzajem.
Ksiądz Łukasz zwrócił również uwagę, aby podejmować nieustannie walkę z człowiekiem cielesnym - własnym egoizmem, który jest w nas samych, kiedy skupiamy się tylko na sobie i wygrywa nasza wola,
a budować w sobie człowieka duchowego i walczyć o Ducha Bożego. W podejmowaniu służby mamy kierować się miłością do Boga: kocham i służę ze względu na Boga, bo On jest moim Mistrzem.
Nie po to, aby dowartościować swoją osobę w oczach innych, ale dlatego, że jestem ukochanym dzieckiem Boga i odpowiadam na Jego miłość. Na zakończenie podkreślił, że tylko służąc możemy się rozwijać,
wyzbywać tego co złe. Tylko służba nas oczyszcza, uczy przebaczenia, wprowadza klimat radości. A Chrystus Sługa jest dla nas wzorem miłości i służby, w którego mamy się wpatrywać, wsłuchiwać i naśladować.
Kolejnym punktem spotkania były świadectwa. Najpierw Ania podzieliła się przeżyciami z ostatnich rekolekcji oazy III st., a także z tych przeżywanych jeszcze w oazie młodzieżowej,
tym jakie owoce dostrzega dzisiaj w swoim życiu dzięki formacji rekolekcyjnej w DK i Ruchu Światło-Życie. Ola z Piotrem dostrzegli wartość rekolekcji DK, które w te wakacje przeżywali po raz pierwszy
na oazie I st. Natomiast Renata i Bogdan dali świadectwo tego, jak kolejne rekolekcje przeżywane w DK zmieniały ich podstawy i podejście do służby. Dla nas wszystkich wypłynęły
z nich piękne refleksje m.in., że każdy z nas ma jakiś dar i jest potrzebny w Kościele, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniamy, a służba to cała pedagogika Ruchu,
że czas rekolekcji przewartościowuje nasze priorytety i zbliża do siebie w małżeństwie, a także, że kolejne rekolekcje coraz bardziej otwierają na służbę, która daje radość.
Ubogaceni świadectwem braci i sióstr ze wspólnoty udaliśmy się na spotkania w grupach dzielenia, na których wsłuchaliśmy się w Słowo Boże z Mk 10, 35-45 oraz dzieliliśmy się własnym doświadczeniem
służby na rzecz wspólnoty lub konkretnych osób.
Potem wróciliśmy do kościoła na Namiot Spotkania (rozważając Słowo Boże z Ewangelii Łukasza 12, 8-12), po którym odbyło się nabożeństwo różańcowe w intencji rodzin prowadzone przez jeden
z kręgów DK naszego Rejonu. O godz. 18.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks.Łukasza Jakubowskiego i ks.Łukasza Garbackiego, po której udaliśmy się całymi rodzinami na wspólną agapę,
ciesząc się swoją obecnością we wspólnocie.
Wielką radością tego Dnia Wspólnoty było również zawiązanie Róży Różańcowej przez małżeństwa z naszego Rejonu, które podjęły się tej modlitwy w intencjach Domowego Kościoła.
Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na ten dzień tworząc jedność we wspólnocie, kapłanom, którzy nam towarzyszyli i odpowiedzieli na zaproszenie na spotkanie dla kapłanów,
ks.Łukaszowi za wygłoszoną katechezę i homilię, osobom, które dały świadectwo, gospodarzom miejsca - proboszczowi par.Trójcy Świętej
oraz kręgowi św.Józefa i Judy Tadeusza za gościnę oraz wszystkim osobom, które pomagały w przygotowaniu tego dnia wspólnoty: diakonii muzycznej, kręgom posługującym gospodarczo,
liturgicznie podczas mszy św., młodzieży za opiekę nad dziećmi, osobom, które upiekły pyszne ciasta. Bogu niech będą dzięki za radość spotkania i każdego z Was.
Chwała Panu.
Monika i Jacek
2017.11.05
Dzień Wspólnoty Rejonu Pomezania
W sobotę 21 października.2017 w Szkole Podstawowej nr 1 im.Jana Pawła II w Sztumie odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej rejonu Pomezania.
Temat przewodni spotkania brzmiał "Słudzy wybrani i posłani na wzór Chrystusa Sługi" i nawiązywał do tematu roku formacyjnego "Sługa Niepokalanej"
oraz hasła z Listu Kręgu Centralnego DK na rok formacyjny 2017/2018 "Służę, więc jestem".
Czytaj DALEJ...
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14.00 zapaleniem świecy przez nową parę rejonową Kasię i Michała Toczków, zawiązaniem wspólnoty
oraz modlitwą do Ducha Świętego i odśpiewaniem przez młodzież z diakonii muzycznej piosenki roku "Sługa Niepokalanej". Kasia i Michał powitali kręgi DK m.in.
ze Sztumu, Malborka, Kwidzyna, Iławy, podziękowali Andrzejowi i Bernadecie Omieczyńskim dotychczasowej parze rejonowej, a obecnie diecezjalnej,
za ich oddanie i służbę. Następnie konferencję na temat "Chrystus jako Sługa" wygłosił były moderator rejonowy, a obecnie moderator diecezjalny ks.Przemysław Demski,
który nawiązał do sceny z Ewangelii św.Jana (J13,1-17), w której Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy obmywa uczniom nogi. Ks.Przemek mówił o zwyczaju obmywania nóg
w Kościele pierwszych wieków. Przypomniał postać Baltazara, który pełen pychy dla własnej chwały w naczyniach świątynnych wyprawił ucztę. Ks.Moderator zauważył,
że wszyscy mamy pragnienie chwały, lubimy być chwaleni. Ważne jest jednak, by bardziej niż własnej chwały szukać chwały Boga. Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy staje się Sługą,
jak pisał św.Augustyn, zdejmuje szatę boskości i obleka się w człowieczeństwo. Bóg daje człowiekowi całego siebie, daje siebie w Eucharystii.
My również służymy innym, kiedy kochamy, to znaczy przezwyciężamy swój egoizm, stajemy się w tym oddaniu bezinteresowni. "Nie bójmy się tej miłości, do której wyzywa nas Bóg...
Przykład św.Piotra pokazuje nam, że nieważne jak daleko odeszliśmy od Boga, ważne, byśmy w sercu pozostali gotowi do służby" - mówił ks.Przemysław Demski.
Kasia Toczek podziękowała młodzieży z Oazy Nowego Życia za jej obecność i służbę w diakonii muzycznej i wychowawczej, przypomniała także o możliwości wpłat na fundusz rekolekcyjny.
Następnie wszyscy wysłuchaliśmy świadectw: Piotr dzielił się przeżyciami z rekolekcji tematycznych pt. "Seks bez barier" - mówił, że Bóg powierza nam najpiękniejszy dar, jakim jest dar życia
i jaki należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci. Ania i Krzysiek dziękowali Bogu za rekolekcje Oazy Rodzin I °, które nazwali "duchowym SPA", pozwoliły im one na nowo odkryć,
co w życiu jest najważniejsze. Michał i Kasia podzielili się doświadczeniami z rekolekcji dla par rejonowych, gdzie pełnili funkcję muzycznych oraz podjęli decyzję wstąpienia do KWC,
na których poczuli "uścisk Bożej ręki", kiedy niemożliwy do zdobycia urlop stał się możliwy. "Chciałbym być całe życie na rekolekcjach" - stwierdził Michał.
Weronika na Oazę Nowego Życia II ° wyjechała w intencji rozeznania swojej drogi życiowej, uzdrowienia relacji z przyjaciółką oraz umocnienia w dawaniu świadectwa.
Kasia Toczek wprowadziła wszystkich w istotę Róży Różańcowej DK. Ilość chętnych pozwoliła na zawiązanie Roży. Bernadeta i Andrzej Omieczyńscy podziękowali za wsparcie w posłudze pary rejonowej
oraz przedstawili sprawozdanie finansowe za okres ich posługi.
Następnie odbyły się spotkania w kręgach, na których dzieliliśmy się uwagami, w jaki sposób możemy służyć w małżeństwie, w rodzinie, we wspólnocie Kościoła, jak być sługami na wzór Chrystusa.
Na Namiot Spotkania, Nabożeństwo Różańcowe prowadzone przez DK i Eucharystię udaliśmy się do kościoła św.Andrzeja Boboli w Sztumie.
Po Eucharystii odbyła się agapa w salce przy parafii św.Andrzeja Boboli.
Wielkie podziękowania i serdeczne "Bóg zapłać" należą się parze rejonowej Kasi i Michałowi Toczek oraz moderatorowi diecezjalnemu ks.Przemysławowi Demskiemu,
którzy z ogromnym oddaniem czuwali nad przygotowaniem i przebiegiem całości spotkania, a także diakonii gospodarczej, muzycznej, liturgicznej i wychowawczej oraz księdzu proboszczowi
z parafii św.Andrzeja Boboli w Sztumie, która gościła rodziny Domowego Kościoła. Umocnieni Duchem Świętym - mogliśmy przeżyć w ciszy i skupieniu ten niezapomniany
Rejonowy Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła! Niech Duch Święty umacnia nas w jedności braterskiej. Kochani! Za wszelkie dobro - Chwała Panu!
Konkurs na znak roku, który powinien jednoznacznie kojarzyć się z tematem pracy rocznej w ruchu, który brzmi: Młodzi w Kościele, oraz ogólnie z Ruchem Światło-Życie.
Od ???strony organizacyjnej za konkurs odpowiedzialne jest Wydawnictwo Światło-Życie. Do konkursu zapraszamy wszystkich członków Ruchu oraz osoby zainteresowane.
Projekty wraz z krótką notatką o autorze (autorach) należy przesyłać do dnia 31 grudnia 2017 r. na adres mailowy: redakcja@wydawnictwo-oaza.pl.
Szczegóły dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie konkursu na znak roku dostępnym na stronie www.wydawnictwo-oaza.pl.
7 października 2017r. w Warszawie odbyło się spotkanie Centralnej Diakonii Jedności. W trakcie obrad została podjęta decyzja,
że tematem roku formacyjnego 2018/2019 będzie: "Młodzi w Kościele". Nawiązuje on do tematu Synodu Biskupów: "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania",
wybranego przez Papieża na 15. zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów.
Moderator Ruchu Światło-Życie ogłasza konkursu na piosenkę, która będzie towarzyszyć spotkaniom Ruchu, szczególnie zaś wakacyjnym oazom rekolekcyjnym
w roku formacyjnym 2018/2019 jako "piosenka roku". Powinien to być autorski, nietrudny, w miarę możliwości krótki utwór muzyczny składający się z tekstu i melodii,
wyrażający temat roku "Młodzi w Kościele". / więcej szczegółów - http://www.oaza.pl/konkurs-na-piosenke-roku-201819 /
W dniu 13 października 2017 podczas 377. Zebrania Plenarnego KEP dokonano wyboru nowego delegata ds. Ruchu Światło-Życie.
Został nim biskup Krzysztof Włodarczyk, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Bernadeta i Andrzej
2017.10.30
Bal Wszystkich Świętych
Dnia 24 października 2017r. przy Parafii Św.Rafała Kalinowskiego w Elblągu odbył się Bal Wszystkich Świętych dla dzieci. Była to druga edycja tego wydarzenia.
W tym roku oprócz dzieci z Domowego Kościoła, zaproszenie skierowaliśmy również do dzieci z parafii Św.Rafała.
W balu wzięło udział 30 dzieci, a zabawę prowadził Pan Wodzirej. Niemalże wszystkie dzieci przyszły przebrane za swoich ulubionych Świętych. Wśród nich gościliśmy św.Jana Pawła II,
św.Amelię, na bal przybyły też aż 4 św. królowe Jadwigi, i wiele innych świętych znakomitości. To zacne grono wędrowało przy muzyce, pląsach, zabawach, tańcu do bram nieba.
Po drodze nie zabrakło odpoczynku przy słodkim poczęstunku. A na koniec oprócz pasowania na Świętego miało miejsce indywidualne błogosławieństwo każdego uczestnika,
którego udzielił dzieciom ks.Marcin Marciniak. Dzięki dobremu sercu Wydawnictwa Sióstr Loretanek, każde dziecko otrzymało egzemplarz czasopisma Anioł Stróż,
a słodkim dopełnieniem upominku były cukierki Boże Krówki, również otrzymane w darze od producenta tych słodkości. Tak wspaniała zabawa, która stanowi alternatywę dla bali hallowenowych,
nie odbyłaby się gdyby nie otwarte i hojne serce duszpasterzy Parafii św.Rafała Kalinowskiego, za co z serca im dziękujemy!
"Z ochotą służcie, jak gdybyście [służyli] Panu, a nie ludziom" (Ef 6,7).
Wszystkim, którzy w minioną sobotę służyli na różne sposoby w I DIECEZJALNYM JUBILEUSZU SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA chcemy bardzo podziękować.
Dziś wiemy, że było to dobre - Boże dzieło. Było nas naprawdę wielu i z różnym małżeńskim stażem - od 1 roku do 6o lat.
Mieliśmy okazję dać świadectwo małżeństwom spoza naszej wspólnoty, które zjechały się z różnych stron naszej diecezji.
Bogu niech będą dzięki.
Z radością informujemy, że w niedzielę 24 września 2017r. przy par. św.Wojciecha w Elblągu zawiązał się nowy krąg.
Po zakończeniu okresu ewangelizacji i pilotowania, podczas Mszy Świętej sześć małżeństw wyraziło chęć włączenia się do wspólnoty
Domowego Kościoła i dalszego formowania według zasad Ruchu Światło-Życie. Jest to dziewiąty krąg w rejonie Elbląg-Północ.
Dziękujemy Renacie i Bogdanowi za owocną posługę pilotowania kręgu oraz księdzu Robertowi za duchowe towarzyszenie i wsparcie.
Nowym małżeństwom życzymy otwartości na prowadzenie Ducha Świętego, wytrwałości w budowania swoich małżeństw i rodzin na Jezusie Chrystusie
oraz doświadczania miłości braterskiej we wspólnocie.
Jak co roku na początku września odpowiedzialni za Domowy Kościół w kraju i zagranicą spotkali się w Pelplinie, aby podsumować miniony rok pracy.
Moderator krajowy DK ks.Tomasz Opaliński żartobliwie nazwał to spotkanie dorocznym zjazdem służących, i zwrócił uwagę, iż współgra to z hasłem obecnego roku formacyjnego -
SŁUGA NIEPOKALANEJ. Padło też porównanie do dożynek, na których dziękuje się za plony. Nasza wspólnota to obecnie około 4622 kręgów, w których formuje się prawie
44 tys. osób. Jest zatem za co dziękować i nadal jest wiele miejsca do posługiwania.
Czytaj DALEJ...
Modlitwa i liczne spotkania wypełniły ten czas radości i troski. Trzydniowe spotkanie zakończyła w niedzielę Msza Święta pod przewodnictwem metropolity przemyskiego arcybiskupa Adama Szala, na koniec której nastąpiło uroczyste przekazanie posług przez pary diecezjalne.
Dziękujemy księdzu Przemkowi naszemu moderatorowi za towarzyszenie nam w tym czasie, oraz Ani i Marcinowi za ich trzyletnią służbę dla naszej wspólnoty, którą przekazali na nasze ręce.
Polecamy się Waszej modlitwie.
Bernadeta i Andrzej
2017.09.08
Odbył się Powakacyjny Dzień Wspólnoty
02.09.2017 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Elblągu-Stagniewie odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie,
który rozpoczął powakacyjny czas formacji Domowego Kościoła w diecezji elbląskiej. Zgromadził on kręgi Domowego Kościoła różnych rejonów, miast
i parafii oraz młodzież oazową. Radością napawał fakt, że sale ośrodka "Betania" pękały w szwach, z trudem mieszcząc licznie przybyłe rodziny Domowego Kościoła,
dla nikogo jednak nie mogło zabraknąć miejsca.
Czytaj DALEJ...
Spotkanie rozpoczęło zawiązanie wspólnoty i modlitwa do Ducha Świętego. Następnie para diecezjalna Ania i Marcin Bukowscy przedstawili nową parę diecezjalną
Bernadetę i Andrzeja Omieczyńskich ze Sztumu oraz nowego moderatora diecezji elbląskiej ks.Przemysława Demskiego oraz kapłanów posługujących
w kręgach DK przybyłych na Dzień Wspólnoty, a także "zaprawioną w boju" diakonię wychowawczą, która przejęła opiekę nad dziećmi.
Rodzice natomiast udali się do kościoła Matki Boskiej Fatimskiej i św.Jana Pawła II na Namiot Spotkania połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu.
Potem nastąpiła godzina świadectw podczas, której małżeństwa dzieliły się swoimi przeżyciami związanymi z udziałem w rekolekcjach. Hania i Grzegorz mówili
o potrzebie przeżywania na nowo oazy I° i przypomnieli, że nie ma pełnej formacji DK bez udziału w rekolekcjach. Iwona i Wojtek oraz Dorota i Marcin podzielili się
przeżyciami i doświadczeniem wychodzenia z niewoli na oazie II°, a Iwona i Arek przeżyciami z oazy III° w Wiśniowej i doświadczeniem wielorakiego bogactwa Kościoła
powszechnego i lokalnego. Dorota z Leszkiem mówili o znaczeniu rekolekcji tematycznych "Radość zobowiązań", a Dorota i Janusz dali świadectwo udziału
w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Na zakończenie godziny świadectw Miłosz i Michalina z młodzieżowej oazy mówili o doświadczanej spontanicznie radości
z udziału w oazowych rekolekcjach. Młodzież z diakonii muzycznej ubogacała spotkanie piękną oprawą muzyczną i śpiewem.
Następnie nowy moderator DK diecezji elbląskiej ks.Przemysław Demski poprosił na środek aktualną i wszystkie dotychczasowe pary diecezjalne i słowami matki Teresy
z Kalkuty: "Owocem ciszy jest modlitwa. Owocem modlitwy jest wiara. Owocem wiary jest miłość. Owocem miłości jest służba. Owocem służby jest pokój"...
- zwrócił się do dotychczasowego moderatora diecezjalnego ks.Józefa Micińskiego z życzeniami pokoju, jaki płynie ze służy oraz podziękowaniami
za 23 lat kapłańskiej służby dla Domowego Kościoła. Ks.Józef Miciński zauważył, że nie żegna się Domowym Kościołem i podziękował za możliwość służenia małżeństwom
i świadectwo ich wiary.
Bernadeta i Andrzej Omieczyńscy w myśl dewizy "Równi służą równym" podziękowali Ani i Marcinowi Bukowskim za trzy lata żarliwej posługi i ślad,
jaki zostawili jako para diecezjalna we wspólnocie DK diecezji elbląskiej. Ania i Marcin stwierdzili, że 25 kręgów DK oddają w dobre ręce,
że Pan Bóg ich pięknie prowadził, także przez te trudne doświadczenia oraz podziękowali wszystkim za pomoc i współpracę.
Najważniejszej części Dnia Wspólnoty, czyli Eucharystii przewodniczył ks.bp.Józef Wysocki, który w homilii przypomniał, że ... chrześcijaninem nikt się nie rodzi,
chrześcijaninem człowiek się staje, ... trzeba wsłuchiwać się w Słowo Boże i realizować Boży plan w swoim życiu. Trzeba powrócić do charyzmatu Ruchu Światło-Życie.
Ks.bp.Wysocki wspominał swoje rekolekcje kapłańskie z ks.Franciszkiem Blachnickim i apelował: "Pozwólcie, aby Chrystus był światłem waszego życia"
i życzył: "Pan niech pomnoży waszą liczbę i spotęguje waszą miłość". Na zakończenie Eucharystii nastąpiło uroczyste rozesłanie par animatorskich.
Po mszy świętej w kaplicy Jana Pawła II odbyła się modlitwa członków KWC, a po niej w jadalni domu rekolekcyjnego "Betania" wszyscy zgromadzili się na Agape.
I choć było ciasno, a padający deszcz nie pozwolił rozpalić ogniska, tak że kiełbaski pozostały zimne, to jednak rozpaleni Duchem uczestnicy Dnia Wspólnoty
diecezji elbląskiej wieźli do swoich domów gorące serca.
"Z ochotą służcie, jak gdybyście [służyli] Panu, a nie ludziom" (Ef 6,7).
"Oto wspaniała droga, którą ukazuje nam dzisiaj Chrystus Sługa - droga do Ojca w posłuszeństwie i droga do wszystkich ludzi, naszych braci, w służbie oddania siebie. Niechaj Chrystus Sługa porwie nas wszystkich na tę wspaniałą królewską drogę, abyśmy odnaleźli prawdziwą wolność i prawdziwą radość w zjednoczeniu z Nim" (ks. F. Blachnicki).
Zwracamy się do Was małżeństw ze wspólnoty Domowego Kościoła i chcemy zaproponować wspólne posługiwanie na rzecz innych małżeństw w naszej diecezji. Za zgodą Księdza Biskupa organizujemy w Katedrze Elbląskiej Jubileusz Sakramentu Małżeństwa. Może być to konkretne dzieło naszej wspólnoty, dlatego poszukujemy wszystkich, którzy pragną włączyć się w to dzieło. Z doświadczenia wiemy jak ważne, cenne i ożywcze jest odnowienie sakramentu naszej jedności. Pomóżmy innym to przeżyć.
Czytaj DALEJ...
Trochę konkretów:
- Do wydarzenia - robimy wszystko, żeby jak najwięcej małżeństw sakramentalnych mogło się o tym dowiedzieć i skorzystać /używamy języka, telefonów, mediów społecznościowych itp., dysponujemy plakatami w wersji cyfrowej, które chętnie udostępnimy, ukaże się artykuł w GN, może ktoś ma inny pomysł na rozpropagowanie/
- Pamiętajmy dobre przygotowanie wymaga zgłoszenia udziału - patrz plakat
- Strona o wydarzeniu http://jubileuszmalzenski.blogspot.com
- 30 wrzesień 2017 o godzinie 15.00 Msza pod przewodnictwem biskupa z odnowieniem sakramentu małżeństwa /można przede wszystkim być, zabrać inne małżeństwo, włączyć się w przygotowanie liturgii, dekoracje dla małżonków, kwiaty dla żon, pamiątki./
- Po Mszy małżeńska kawa i ciasto /potrzebne ciasta i osoby przygotowujące i sprzątające salę/
- Po wszystkim zastanowić się co poprawić za rok ;)
Niech ten rok formacyjny SŁUGA NIEPOKALANEJ przynagli nas do konkretnej służby. Wszystkich, którzy chcą się w to wydarzenie włączyć prosimy o kontakt mailowy dkelblag@gmail.com lub telefoniczny / 502252562 /
Przekazujemy list kręgu centralnego na rok formacyjny 2017/2018 "Służę, więc jestem" (ks. F. Blachnicki).
Zapraszamy do indywidualnej i małżeńskiej lektury oraz do zatrzymania się nad jego treścią w ramach spotkań wrześniowych.
Niech jego słowa zaowocują radością służenia współmałżonkowi, rodzinie, wspólnocie, społeczeństwu.
List Kręgu Centralnego 2017
Pozdrawiamy
Bernadeta i Andrzej
2017.08.27
NOWA PARA REJONOWA REJONU POMEZANIA
Podczas kręgu rejonowego, Kasia i Michał Toczek zostali wybrani na nową parę Rejonu Pomezania, spośród dwóch małżeństw,
które wyraziły gotowość podjęcia się tej posługi. Należą do kręgu św. Michała w Iławie. Nowej parze podejmującej posługę
w roku formacyjnym Sługa Niepokalanej dedykujemy przesłanie naszego założyciela
"Istotnym elementem dojrzałości chrześcijańskiej jest poczucie odpowiedzialności za innych we wspólnocie.
A więc to, co się wiąże z pojęciami "diakonia" i "misja". Na każdym etapie życia chrześcijańskiego musi występować ten element:
nie możemy wystarczyć tylko sobie, ale czujemy się odpowiedzialni. Jest to postawa diakonijna" (ks. F. Blachnicki)
Życzymy wiele łask i sił czerpanych od Chrystusa Sługi i opieki Niepokalanej.
Bernadeta i Andrzej
2017.08.27
Odbyła się Pilegrzymka KWC do Gietrzwałdu
W dniu 26 sierpnia, w sobotę, kilka osób z naszej diecezji wzięło udział w 5-tej filialnej pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - KWC - do Gietrzwałdu.
Przybyli licznie przedstawiciele naszej filii z jej najdalszych zakątków.
Rozpoczęliśmy o 10:00 Drogą Krzyżową. Przy każdej stacji, oprócz rozważań, można było dać świadectwo swojego udziału w KWC. Wiele świadectw potwierdzało
sens przynależności do KWC i łaski jakie Bóg zsyła na osoby trwające w niej trwające, ich rodziny i otoczenie.
Czytaj DALEJ...
Po Drodze Krzyżowej i chwili przerwy rozpoczeliśmy Eucharystię w gietrzwałckiej bazylice.
Po Mszy była czas na posiłek i odpoczynek.
Na koniec wysłuchaliśmy katechezy w której usłyszeliśmy, że najważniejsze - to co przemienia ludzi uzależnionych - to nie intelektualne
katechezy i tłumaczenie o szkodliwości uzależnienia, ale doświadczenie miłości jakie możemy dać tym osobom.
Przypomniano nam, że KWC to nie tylko wspólnota abstynencka, ale dzieło ewangelizacyjne i powinniśmy dawać świadectwo swoim życiem,
a kiedy trzeba również słowem.
Następna pielgrzymka, już za rok w ostatnią sobotę sierpnia ! Z góry zaprzaszamy.
Wielu z nas w wakacje uczestniczyło w rekolekcjach. Duch Święty działał w naszych sercach, kruszył to co potrzebowało przemiany
i budował na nowo. Owoce rekolekcji dojrzewają w nas i przynoszą plony w naszym życiu.
Pragniemy Was zaprosić na Powakacyjny Dzień Wspólnoty, gdzie będziemy budować jedność między sobą i dzielić się swoją radością.
Spotkajmy się 2 września w Stagniewie, żeby wspólnie świętować. Szczegóły na plakacie.
Pozdrawiamy
Ania i Marcin
2017.08.12
Nowy Moderator Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej
Droga Wspólnoto!
9 sierpnia br. Ksiądz Biskup Jacek Jezierski, zgodnie z Zasadami DK, spośród trzech kandydatów przedstawionych przez nową parę diecezjalną
i moderatora diecezjalnego Ruchu Światło Życie, ustanowił Księdza Przemysława Demskiego nowym moderatorem naszego ruchu.
Jego rolą jest być doradcą duchowym pary diecezjalnej DK w sprawach organizacyjnych i teologicznych, które mają prowadzić do pielęgnowania
i promowania duchowości małżeńskiej, zgodnie z charyzmatem Ruchu.
Ksiądz Przemysław od kilku lat jest opiekunem kręgu przy parafii konkatedralnej w Kwidzynie, przez ostatnie dwa lata pełnił również posługę moderatora rejonowego - Rejonu Pomezania.
Nowego moderatora Domowego Kościoła powierzamy Niepokalanej Matce Kościoła.
Księdzu Józefowi Micińskiemu dotychczasowemu moderatorowi Domowego Kościoła, który od 23 lat posługiwał w naszej wspólnocie, dziękujemy przede wszystkim za świadectwo kapłańskiego życia i troskę o jakość naszych małżeństw - domowych kościołów.
Mamy nadzieję, iż nadal będziemy mogli czerpać z duchowego bogactwa Księdza osoby.
Sługo Boży Księże Franciszku wstawiaj się za Nimi.
Bernadeta i Andrzej
2017.08.06
Nowa Para Diecezjalna
Droga Wspólnoto!
Bernadeta i Andrzej
Podczas kręgu diecezjalnego, który miał miejsce 15 czerwca zostały przeprowadzone wybory kandydatów na parę diecezjalną.
Spośród dwóch zgłoszonych par krąg diecezjalny wskazał kolejność przedstawienia kandydatów biskupowi.
Biskup elbląski dokonał wskazania małżeństwa, które przez najbliższe trzy lata będzie pełniło posługę pary diecezjalnej diecezji elbląskiej.
Biskup Jacek Jezierski udzielił misji do pełnienia posługi Bernadecie i Andrzejowi Omieczyńskim.
Bernadeta i Andrzej Omieczyńscy mieszkają w Sztumie. Są małżeństwem z 25 letnim stażem, wychowują dwoje dzieci - syna (23 lata) i córkę (17 lat).
Od 12 lat formują się w Domowym Kościele. W tym czasie uczestniczyli we wszystkich rekolekcjach formacji podstawowej
(Oaza Rodzin I, II i III st, ORAR i i II st) oraz innych rekolekcjach: rekolekcje ewangelizacyjne, tematyczne, rekolekcje dla par rejonowych,
sesji o pilotowaniu nowych kręgów, ORDR II stopnia. Aktualnie od 2 lat pełnią posługę pary rejonowej rejonu Pomezania obejmującego kręgi w Malborku,
Sztumie, Kwidzynie i Iławie. Wcześniej posługiwali jako animatorzy na rekolekcjach wakacyjnych oraz pełnili posługę animatorów kręgu.
Obydwoje należą do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC).
Dziękujemy za gotowość Bernadety i Andrzeja do pełnienia posługi pary diecezjalnej.
Módlmy się w ich intencji, aby kierując Domowym Kościołem diecezji elbląskiej,
ukazywali innym piękno małżeńskiego powołania zgodnie z charyzmatem wskazanym przez założyciela Ojca Franciszka Blachnickiego.
Niech Duch Święty prowadzi nową parę diecezjalną, a Matka Niepokalana rozciągnie płaszcz swojej matczynej opieki nad nimi.
Czcigodny Sługo Boży Księże Franciszku Blachnicki - wstawiaj się za nimi
Ania i Marcin
2017.07.11
Filialna Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Gietrzwałdu
Od 5 lat w ostatnią sobotę 26 sierpnia, filia pelplińska Ruchu Światło - Życie pielgrzymuje z wdzięcznością za Dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Niepokalanej,
do Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
W tym roku łączy się to ze 140-leciem objawień Maryi w tym pięknym miejscu w którym to Maryja wzywała Naród Polski do trzeźwości i odmawiania Różańca Świętego.
Zatem zapraszamy Was w sobotę 26-ego sierpnia na Filialną Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Gietrzwałdu.
W Gietrzwałdzie o 10:00 ruszymy odprawić Drogę Krzyżową.
Przy stacjach prosimy o krótkie świadectwa.
- moje przeżywanie i doświadczenie wolności.
- jak Jezus działa poprzez moją osobę wśród ludzi do których jestem posłany?
- czy staram się być bezinteresownym darem z siebie dla innych ludzi?
- Jak rozumiem Wolność?
Po Drodze Krzyżowej polecimy intencje Krucjaty w Różańcu w Sanktuarium.
O 13.00 uczestniczyć będziemy w Eucharystii.
Po Eucharystii Obiad. ( należy zgłosić zainteresowanych obiadem do par odpowiedzialnych w diecezji, koszt 20 zł od osoby)
Po obiedzie krótka konferencja i Agapa we wspólnocie..
Czekamy na Ciebie. Niech nas nie zabraknie.
Z pewnością pielgrzymka będzie uboższa jeśli Ciebie zabraknie.
Cześć Niepokalanej!
Ania i Marcin
2017.07.11
SIERPIEŃ - MIESIĄCEM ABSTYNENCJI
W miesiącu SIERPNIU Kościół w Polsce wzywa wiernych by powstrzymali się od spożywania napojów alkoholowych pod jakąkolwiek postacią, a także by innych nie częstowali.
Tak już jest od 1984 roku, kiedy to na Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła SIERPIEŃ - miesiącem trzeźwości Narodu /miesiącem abstynencji/.
Sierpień, dlatego, że to miesiąc wielkich Maryjnych uroczystości i doniosłych Narodowych rocznic. Sierpień - to w naszej historii współczesnej - miesiąc przebudzenia Narodowego.
Powstanie Solidarności. Nam dzisiaj idzie o budzenie sumień Polaków. Alkoholizm poniewiera ludzką godność. To zagrożenie nr 1 dla bytu Narodowego, dla Polskich rodzin.
Co 5 rodzina dotknięta jest problemem alkoholowym, 1 mln uzależnionych od alkoholu, ok. 5 mln ludzi jest codziennie pijanych, już wypijamy ponad 10 litrów alkoholu
na statystycznego mieszkańca Naszej Ojczyzny. Wystarczy popatrzeć wokół siebie. Jakże często miarą naszego wypoczynku, czy wakacji jest ilość wypitego alkoholu.
Dzieci i młodzież naśladują dorosłych, trwa dzisiaj wielka "cicha" zgoda dorosłych na picie alkoholu przez dzieci i młodzież. Skutki są tragiczne, uzależnienie,
rozpad życia rodzinnego, rozwody, depresja, matki samotnie wychowujące dzieci - bez ojca, przemoc w rodzinach, agresja, można by wymieniać jeszcze długo.
Dlatego podejmijmy abstynencję od alkoholu. Nie kupujmy, nie częstujmy nikogo alkoholem, nie zmuszajmy do picia innych. Abstynencja niech będzie moim darem dla Jezusa,
darem dla tych, którzy nie mogą wyjść z nałogu!!! Niech będzie to konkretny wyraz solidarności z osobami i rodzinami, które przeżywają dramat alkoholizmu, czy też narkomanii
i innych uzależnień. Możemy zapisać to również w wystawionych na ten czas w naszym kościele - Parafialnej Księdze Trzeźwości - to świadectwo naszej wiary!
Módlmy się o trzeźwość w Polskich rodzinach! Przystępujmy do Komunii Świętej, Odmawiajmy Różaniec! Podejmijmy abstynenckie postanowienia na ten czas miesiąca, czy też dłużej!
Tradycyjnie w naszej Filii zapraszamy 26 sierpnia - na V pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Gietrzwałdu. Spotkajmy się i podejmijmy trud drogi
i abstynenckich postanowień. Zapraszamy KWC, wszystkie trzeźwościowe ruch kościelne, grupy samopomocowe, kluby abstynenta, wszystkich, którzy chcą się modlić
o trzeźwość w Polskich rodzinach. Maryja Wniebowzięta, niech będzie dla nas potwierdzeniem sensu i zapewnieniem nagrody za podjęte wyrzeczenia i trud.
ZAPRASZAM DO PIELGRZYMOWANIA, DO MODLITWY ORAZ DO ABSTYNENCKICH POSTANOWIEŃ W MIESIĄCU SIERPNIU!
Ania i Marcin
2017.06.30
Podsumowanie roku formacyjnego
Wspólnoto Domowego Kościoła!
Pragniemy podziękować Wam za ten rok formacyjny, który mieliśmy możliwość wspólnie przeżywać. Trwaliśmy w jedności z całym Ruchem podążając za hasłem roku "Miłosierni jak Ojciec".
Ten rok przyniósł nam wiele radości. Rozpoczęliśmy go uroczyście w Stagniewie, gdzie wspólnie z młodzieżą mieliśmy możliwość przeżywania Powakacyjnego Dnia Wspólnoty,
w trakcie którego ubogacaliśmy się swoim świadectwem po rekolekcjach. Nastąpiło błogosławieństwo animatorów, którym zostały powierzone małżeństwa do prowadzenia
po Bożych ścieżkach. W tym miejscu drodzy animatorzy dziękujemy Wam za waszą posługę w tym roku formacyjnym, za otwartość Waszych serc i poddanie się prowadzeniu Ducha Świętego.
Rozpoczęliśmy naszą formację roczną pracując nad swoim małżeństwem i rodziną. Elementem naszej formacji były rejonowe dni wspólnoty, w których braliśmy udział.
Cieszymy się, że jest w nas pragnienie spotykania się z całą wspólnotą i dzielenia się miłością Agape.
Animatorzy kręgów mogli uczestniczyć w Dniu Skupienia, który przypomniał im, że być animatorem to ożywiać, ożywiać przede wszystkim swoją wiarę i małżeństwa im powierzone.
Nasza diecezja zorganizowała jesienią po raz kolejny Oazę Modlitwy - czas i miejsce gdzie można się zatrzymać i odetchnąć na nowo przez Ducha Świętego w Chrystusie
ku Bogu Ojcu. Tu szczególnie dziękujemy ks.Adamowi Skrzyńskiemu i Renacie i Bogdanowi Pietrowskim, którzy zatroszczyli się przygotowanie Oazy.
Jesienią zorganizowaliśmy Randkę w Kościele. Była to szansa dla wszystkich zakochanych, żeby zbliżyć się do siebie, umocnić swoją miłość czerpiąc z miłości Jezusa Chrystusa.
W styczniu spotykaliśmy się na Opłatku w rejonie dzieląc się miłością Chrystusa ze współbraćmi.
W lutym włączyliśmy się w Tydzień Małżeństwa. Jako Domowy Kościół zorganizowaliśmy kolejną Randkę w Kościele, która poruszała dogłębnie temat przebaczenia w związku.
W niedzielę natomiast umożliwiliśmy małżeństwom w kilku parafiach uczestniczenie w Eucharystiach, podczas których w sposób szczególny budowaliśmy jedność małżeńską
i dziękowaliśmy za swojego współmałżonka.
Dokładnie po siedmiu latach zorganizowaliśmy ponownie Seminarium Odnowy Wiary, skierowane do wszystkich, którzy pragną odnowić swoją wiarę i doświadczyć miłości
Jezusa Chrystusa. Wszyscy animatorzy posługujący w trakcie Seminarium wywodzili się z Domowego Kościoła plus dwie animatorki młodzieżowe. Naszą wielką radością było to,
że tak wiele osób podjęło się co tydzień przez dziesięć tygodni poświęcić swój czas dla drugiego człowieka i dla Boga. Dziękujemy księdzu Piotrowi Olechowskiemu,
który podjął się przeprowadzenia nas przez rekolekcje. Co tydzień przyjeżdżał z Miłomłyna, żeby rozpalać serca uczestników miłością Bożą.
W marcu przeżywaliśmy nasz Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Po raz pierwszy w trakcie tego dnia Wspólnoty swoje spotkanie mieli kapłani posługujący w naszych kręgach.
Księża mieli możliwość podzielenia się między sobą doświadczeniem służby małżeństwom. Cieszymy się, że tak licznie nasi kapłani wzięli w nim udział.
W maju w Mątowach Wielkich nasza diecezja zorganizowała rekolekcje ORAR II stopnia. Podziękowania składamy na ręce księdza Radosława Kluski oraz Hani i Grzesia Oberland,
za to, że podjęli trud poprowadzenia rekolekcji.
Nasze ostatnie spotkanie diecezjalne miało miejsce na zakończenie roku formacyjnego. Spotkaliśmy się w Malborku, żeby wspólnie podziękować Panu Bogu za cały ten rok
i za dobro, które otrzymaliśmy. Dziękujemy ks.Józefowi Micińskiemu za przygarnięcie naszej wspólnoty na plebani. Deszcz nie przeszkodził nam w grillowaniu.
Ten rok formacyjny to także trudny czas dla wielu z nas. W tym roku pożegnaliśmy trzech naszych braci ze wspólnoty, którzy odeszli do Pana. Pozostaną w naszej pamięci
i w naszych modlitwach, wierzymy, że wstawiają się za nami w niebie. "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie".
Owocem naszej formacji w tym roku jest Diakonia Modlitwy, która powstała w Elblągu. Kilka małżeństw, które odkrywa swoje miejsce w Ruchu właśnie w Diakoni Modlitwy.
Opiekę nad diakonią objął ks.Krzysztof Kaoka. Wierzymy, że w przyszłym roku będzie przybywać członków diakoni z całego Ruchu Światło - Życie.
W tym roku nasza diecezja organizuje rekolekcje wakacyjne. Dziękujemy Panu Bogu, że dba o swoje dzieło błogosławiąc nam w przygotowaniu rekolekcji.
Zarówno Oaza I stopnia, jak i rekolekcje teamatyczne "Radość zobowiązań" mają kapłanów z naszej diecezji, małżeństwa prowadzące oraz animatorów.
Nie musieliśmy martwić się także o diakonię wychowawczą i muzyczną. Pan Bóg zatroszczył się o wszystko.
Dziękujemy Wam wszystkim za Wasze otwarte serca, za to, że wspólnota to dla Was Druga Rodzina. Dbajmy o siebie nawzajem i troszczmy się o siebie w codzienności,
żeby mieszkała wśród nas miłość Chrystusa, a inni patrząc na nas mówili "Patrzcie, jak oni się miłują".
Ten rok formacyjny to już ostatni rok naszej posługi jako pary diecezjalnej. Jesteśmy wdzięczni Panu za jego błogosławieństwo, jakim nas nieustannie obdarzał
w tym czasie. Cieszymy się, ze znaleźliśmy pary gotowe przejąć tę posługę po nas. Módlmy się w ich intencji oczekując na wskazanie księdza biskupa.
Życzymy Wam wszystkim owocnego czasu wakacji. Niech nasze rodziny będą silne Bogiem. Czerpcie całymi garściami w czasie rekolekcji, w których będziecie uczestniczyć.
Niech to będzie czas wzrostu wydający obfite owoce.
"Ja Wasz Pan jestem z Wami, pragnę Was błogosławić i prowadzić na ścieżkach Waszego życia. Oddajcie mi swoje serca, a Ja Was poprowadzę".
Chwała Panu
Ania i Marcin
2017.06.30
Odbyło się zakończenie roku w Malborku
10 czerwca przeżywaliśmy Zakończenie Roku Pracy w Malborku. Rozpoczęliśmy Eucharystią, dziękując Panu Bogu za cały rok formacyjny. Eucharystii przewodniczył
ks.Maciej Ruciński - moderator Ruchu Światło - Życie w diecezji elbląskiej. Homilię wygłosił ks.Józef Miciński - moderator Domowego Kościoła w naszej diecezji.
Ksiądz zachęcił nas w swoim słowie, abyśmy popatrzyli na mijający rok formacyjny, na to jak słowo miłosierne było obecne w tym co się dokonywało,
ile było prośby w naszej modlitwie?, ile wsparcia duchowego dla innych? Ksiądz Józef pokazał nam, że gdy jesteśmy miłosierni jesteśmy podobni do Ojca,
który jest w niebie. Wezwał nas, aby mijający rok nie był dla nas końcem miłosierdzia, ale żebyśmy byli miłosierni przez wszystkie dni naszego życia.
W trakcie Eucharystii złożyliśmy życzenia księdzu Adamowi Skrzyńskiemu w dniu Jego dziesiątej rocznicy święceń kapłańskich.
Na zakończenie Mszy miało również miejsce rozesłanie i błogosławieństwo moderatorów i animatorów, którzy będą prowadzić rekolekcje wakacyjne.
Po uczcie duchowej nadszedł czas na wspólne świętowanie przy stole. Deszcz nie przeszkodził nam w grillowaniu. Agapa była okazją do spotkania z drugim i budowania wspólnoty.
Nie mogło zabraknąć tańców w trakcie świętowania, dlatego odtańczyliśmy "Belgijkę". Młodzież zaprezentowała nam również swój taniec.
Bogu niech będą dzięki za ten czas. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej diecezji, żeby być z nami. Dziękujemy wszystkim,
którzy przyczynili się do uświetnienia naszego spotkania. Bóg zapłać.
Ania i Marcin
2017.06.09
COM - Centralna Oaza Matka
Cieszymy się, że mogliśmy w tym roku uczestniczyć w Centralnej Oazie Matce, która co roku odbywa się w Krościenku nad Dunajem -
miejscu wybranym przez założyciela na Centrum Ruchu Światło-Życie.
Wieczorem w piątek w dolnym kościele Dobrego Pasterza przy grobie ks.Franciszka Blachnickiego, podczas Mszy rozpoczynającej, usłyszeliśmy o konieczności służenia i umierania,
o której przypomina też ewangeliczny napis na grobie założyciela "Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo..." /J12,24/
Dane było nam doświadczyć gościnności w naszym macierzystym domu na Jagiellońskiej.
Sobota rozpoczęła się od jutrzni w Namiocie Światła i celebracji sakramentu pokuty i pojednania, która była duchowym przygotowaniem
do celebrowania Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Po południu uroczyście celebrowaliśmy Msze Wigilijną podczas której ks.Ignasiak moderator KWC,
przywołał słowa świętej siostry Faustyny: "być świętym to podać szklankę herbaty drugiemu, ale podać z miłością".
Wieczorem Nieszporami rozpoczęliśmy czuwanie modlitewne w Wieczerniku. Ks.Marek Sędek moderator generalny pobłogosławił nowych członków stowarzyszenia Diakonia
i włączył kilku moderatorów do Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Złożył też osobiste świadectwo swojego pierwszego kontaktu z ruchem, które miało miejsce 40 lat temu,
też w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Zwrócił uwagę, że działanie Ducha Świętego często pozostaje niezauważone, lub dostrzeżone po czasie.
Następnie wspólnie przyzywaliśmy darów mądrości rozumu, rady, męstwa, pobożności, umiejętności i bojaźni Bożej.
W Niedziele Pięćdziesiątnicy podczas jutrzni nastąpiło uroczyste błogosławieństwo 127 nowych animatorów, którzy przyjęli krzyże jako znak gotowości do służby.
Celebrans podkreślał, że nie jest to odznaczenie, czy zwieńczenie formacji, ale dopiero początek trudnej służby. Podczas Mszy rozesłania pobłogosławiono 5 osób,
które wyjadą na misję do Tanzanii. Na zakończenie przedstawiciele poszczególnych diecezji otrzymali wielką zapaloną świecę i błogosławieństwo moderatora generalnego
Ruchu Światło-Życie na czas oaz wakacyjnych.
Wielką radością dla nas jest, że ten nowy rok formacyjny - "SŁUGA NIEPOKALANEJ" mogliśmy rozpocząć u źródła naszego ruchu .
W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, po zakończonym okresie ewangelizacji i pilotażu, 6 małżeństw podczas Mszy Świętej w kościele Przemienienia Pańskiego w Iławie,
uroczyście złożyło deklarację dalszej formacji w Domowym Kościele. Jest to dziesiąty krąg w rejonie Pomezania.
Dziękujemy Magdzie i Łukaszowi za owocną posługę pilotażu i życzymy nowym małżeństwom w naszej wspólnocie odkrywania piękna duchowości małżeńskiej.
Bernadeta i Andrzej
2017.05.28
Odbyły się rekolekcje ORAR I st. w Mątowach Wielkich
W dniach 28.04. - 02.05.2017r. przeżywaliśmy w wielkim skupieniu i wyciszeniu bardzo owocny czas rekolekcji w Mątowach Wielkich.
ORAR I prowadzili Hania i Grzegorz Oberland, animatorami byli Jola i Andrzej Rozmus, duchowo zaś przewodniczył nam ks.Radosław Kluska,
a do codziennej szkoły modlitwy zapraszał kleryk Mirek.
W Mątowach Wielkich gościliśmy dzięki serdecznej życzliwości, jaką otoczył nas proboszcz tutejszej parafii - Sylwester Ziemann, który przybliżył nam również postać i duchowość błogosławionej Doroty.
"A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia - łaską bowiem jesteście zbawieni" Ef 2,4-5.
- Wierzę, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie, wierzę, że łaską jestem zbawiony, wierzę, że Bóg z Chrystusem przywrócił mnie do życia...
to tylko niektóre punkty naszego wspólnego wyznania wiary na podstawie fragmentów Pisma Świętego, które były owocem naszej pracy w kręgu.
Na katechezie prowadzonej przez ks.Radka, zgłębialiśmy pedagogię nowej wspólnoty, nowej kultury i nowego człowieka, człowieka posiadającego siebie w dawaniu siebie,
realizującego się przez służbę.
Głębokie przemyślenia i analizy naszego moderatora miały ogromny wpływ na zagłębienie się w relację z Bogiem i z drugim człowiekiem.
Mimo, iż rekolekcje trwały zaledwie pięć dni, to bogactwo ich treści jest nieocenione.
Bardzo ciekawe i trafnie przygotowane pytania do dialogu małżeńskiego, pomogły nam zgłębić ważne dla nas sprawy. Cudowny czas modlitwy małżeńskiej,
w której nastrój wprowadzili nas Hania i Grzegorz, sprawił, że nasze serca napełniały się miłością. Błogosławiony czas adoracji Najświętszego Sakramentu,
pozwolił nam jako małżonkom rozmawiać z Panem "twarzą w twarz", dziękować Mu, wielbić Go i prosić o potrzebne łaski.
Wszystkie te piękne chwile, przeżywane w dużym skupieniu, nie byłyby możliwe, gdyby nie towarzyszyła nam zgrana i przemiła diakonia wychowawcza.
Dzieci jechały do domu szczęśliwe i zachęcone do przeżycia kolejnych rekolekcji. A my wracaliśmy z przemienionym sercem i nowym zapałem do pracy nad sobą.
Dnia 13.05. w parafii św.Urszuli Ledóchowskiej w Malborku odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty Rejonu Pomezania.
Po zawiązaniu wspólnoty i zaśpiewaniu piosenki roku, odbyła się konferencja pt. ,,Miłosierni jak Ojciec'', wygłoszona przez ks.Przemysława Demskiego.
Po przeczytaniu fragmentu ewangelii ,,O synu marnotrawnym'', ks.Przemysław przywołał analogiczne sytuacje biblijne, w których pojawia się ogromna radość
z powodu odnalezienia przez Pasterza jednej zaginionej owieczki, czy szczęście z powodu znalezienia przez kobietę jednej zgubionej drachmy.
Puenta tych przypowieści jest taka sama: w niebie większa jest radość z jednego nawróconego grzesznika, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych.
Przypowieść ,,O synu marnotrawnym'' pokazuje nam, że w domu człowiek też może być pogubiony, ten dom może być czasami więzieniem, w którym jest się jedynie dla posłuszeństwa.
Często gubimy się w domu, w kręgach, rodzinach, a nawet w modlitwach.
Ksiądz zwrócił uwagę na postawę starszego syna z przypowieści, którego łatwiej zrozumieć, gdy zadamy sobie pytania: Jak traktuję swoje życie? Czy jestem jego właścicielem?
Czy zastanawiam się nad tym, że życie i ludzie, którzy mnie otaczają, to dar od Boga?
Bardzo poruszająca była dalsza interpretacja przypowieści. Człowiek może być bardzo blisko Ojca, może być w domu Ojca, w rodzinie, w kręgu,
ale może czuć się jednocześnie wyizolowany; jak niewolnik. Czy chcę być
Czytaj DALEJ...
niewolnikiem? Czy czuję się wolny? Czy mogę zmienić swoje myślenie? Aby wyjść z nałogu,
który powoduje, że czuję się jak w więzieniu, potrzebna jest Boża łaska.
Następnie ksiądz Przemysław zwraca uwagę na paradoks płynący z miłosierdzia: żeby doświadczyć Bożego miłosierdzia, trzeba stwierdzić, że jestem chory, że potrzebuję pomocy.
Młodszy syn z przypowieści, kiedy upadł na dno, chce wrócić do domu. Pomimo, że zniszczył w sobie godność dziecka Bożego, to Ojciec okazuje mu miłość.
Nie chodzi tu o sprawiedliwość, ani o litość, ale o miłosierdzie. Bóg w miłosierdziu swym nie jest litościwy, ale kochający. Miłosierdzie jest zawsze natychmiastowe.
Jan Paweł II w encyklice DIVES IN MISERICORDIA pisze: Przypowieść o synu marnotrawnym wyraża w sposób prosty i dogłębny rzeczywistość nawrócenia.
Nawrócenie jest najbardziej konkretnym wyrazem działania miłości i obecności miłosierdzia w ludzkim świecie. Właściwym i pełnym znaczeniem miłosierdzia
nie jest samo choćby najbardziej przenikliwe i najbardziej współczujące spojrzenie na zło moralne, fizyczne czy materialne. W swoim właściwym i pełnym kształcie,
miłosierdzie objawia się jako dowartościowywanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku.
Po konferencji, śpiewając razem z naszymi dziećmi, odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Następnie na spotkaniu w grupach, czytając Słowo Boże, zastanawialiśmy się nad określeniem przymiotów Bożego Miłosierdzia i cech naszego, ludzkiego miłosierdzia,
okazywanego drugiemu człowiekowi. A po zakończeniu i podsumowaniu pracy w kręgach spotkaliśmy się przy stole na wspólną agape.
W kościele św.Urszuli Ledóchowskiej odbył się namiot spotkania (J14, 1-12) oraz nabożeństwo majowe. Później podczas eucharystii nastąpiło włączenie do Domowego Kościoła,
nowego kręgu z Malborka, pilotowanego przez Martę i Arka.
Ten piękny i wyjątkowy dzień zakończył się Nabożeństwem Fatimskim ulicami parafii.
XX OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RODZIN DOMOWEGO KOŚCIOŁA DO KALISZA
W sobotę 20 maja po raz XX do Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu licznie przybyły rodziny formujące się w Domowym Kościele.
Hasłem tegorocznego spotkania była postać Księdza Franciszka Blachnickiego, który głównie był ukazany jako SŁUGA NIEPOKALANEJ.
Tematyka połączyła zarazem 30 rocznicę śmierci naszego założyciela ze zbliżającym się nowym rokiem formacyjnym. Ogromne zawierzenie Maryi w codziennym życiu
księdza Blachnickiego ukazała w konferencji Jolanta Szpilarewicz - główna odpowiedzialna INMK. Wszyscy mogli jeszcze raz je dostrzec w medytacyjnym nabożeństwie
opartym głównie na tekstach założyciela.
Wspólny posiłek był okazją do spotkań i rozmów z braćmi i siostrami. Kulminacją pielgrzymki była uroczysta Eucharystia współkoncelebrowana przez biskupa kaliskiego
Edwarda Janiaka. W homilii ks.Michał Pacyna moderator DK miejscowej diecezji wskazywał na św.Pawła, który powinien być wzorem dla każdego katolika mówiąc:
- Jesteśmy zaproszeni, aby rozeznawać w swoim życiu co pochodzi od Pana Boga, a co od złego ducha. Te głosy w nas się odzywają. Każdy przemawia,
przychodzi ze swoją ofertą, proponuje różne możliwości. Trzeba bardzo mądrego rozeznania, aby nie dać się wprowadzić w błąd, aby nie pójść niewłaściwą drogą.
Po komunii para krajowa Katarzyna i Paweł Maciejewscy dokonali aktu zawierzenia świętemu Józefowi wszystkich małżeństw i rodzin formujących się w Domowy Kościele.
Dokonało się to w Kaplicy Cudownego Obrazu św.Józefa, ukazującego przedziwne wniknięcie Trójjedynego Boga w Świętą Rodzinę.
Dzieląc się radością pielgrzymowania już dziś polecamy przyszłoroczną, która odbędzie się 26 maja.
Bernadeta i Andrzej z Iwoną i Arkiem
2017.05.23
Msze Gregoriańskie za dusze Ś.P. Józefa Woźnowskiego
W dniu 06.05.2017r. odbył się ostatni już w tym roku formacyjnym Rejonowy Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła Rejonu Elbląg-Północ. Tematem tego spotkania było:
"Miłosierni przez służbę. Miłosierni jak Ojciec". Tym razem zgromadziliśmy się w kaplicy Miłosierdzia Bożego u O. redemptorystów przy parafii MBKP, ul.Robotnicza.
Rozpoczęliśmy nasze spotkanie o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, modlitwą do Ducha Świętego i zawiązaniem wspólnoty. Następnie wysłuchaliśmy konferencji
wygłoszonej przez ks.Jarosława Łukaszewskiego (moderatora kręgu przy Katedrze św.Mikołaja), w której mogliśmy usłyszeć o tym, jak być miłosiernym jak Ojciec,
że miłosierdzie zaczyna się od osobistego zatrzymania na słuchaniu Słowa Bożego. To tam mamy szukać odpowiedzi, gdzie mam teraz pójść, co dalej, zachowując postawę
jak Maryja - oto ja służebnica Pańska. Ksiądz Jarosław podkreślił, że dorastamy do tego, aby odkrywać nowy wymiar i przestrzenie miłosierdzia, aby nie traktować go jako
jednorazowy akt, ale jako stan duszy, która zaprawia się w czynieniu dobra. Miłosierdzie to styl życia, to postawa serca. Dopiero z tego rodzi się nowa wspólnota.
Odwołując się do ks.Blachnickiego zaznaczył, że nie można pozostawać biernym, bo każdy otrzymał od Boga jakiś dar i powinien mieć pragnienie nim służyć zarówno
w małżeństwie, rodzinie, jak i we wspólnocie i wszędzie tam, gdzie Pan Bóg zechce nas posłać. To właśnie doświadczenie miłosierdzia uzdalnia do służby.
Ks.Jarosław wskazał również, że wspólnota wychowuje nasz język do czystości, że nasz język też jest przedmiotem służby. Przywołał też wypowiedzi Papieża Franciszka
o tym, że miłosierdzie jest twórcze i że trzeba tworzyć nowe uczynki miłosierdzia. Bardzo wyraźnie wybrzmiało pytanie postawione przez kapłana każdemu z nas:
czy to co przerabiałem/łam w tym roku formacyjnego przełożyło się na konkret w moim życiu, czy rzeczywiście spotkałem się z miłosierdziem, czy pozwoliłem,
Czytaj DALEJ...
by Bóg wydobył ze mnie dobro spod nawarstwień zła, które drzemie w każdym z nas, czy potrafię patrzeć oczami miłosierdzia na siebie i na innych.
Kim jest miłosierny Ojciec? Ksiądz Jarosław pokazał nam oblicze Ojca ewangelizującego, który daje swojego Syna na okup za nasze grzechy, co stanowi przejaw Jego
miłosierdzia. W odpowiedzi na Jego miłosierdzie, z wdzięcznością my również mamy być miłosiernymi jak Ojciec. Na zakończenie akcentując, że Miłosierdzie Boże jest
nieskończone, ale i bardzo konkretne, zachęcił, aby wychodząc z tego spotkania mieć konkretne postanowienie, z czym wychodzę, z czym zacznę jutro, aby prosić Boga,
co trzeba robić, by było konkretnie i nie lękać się.
Wygłoszona konferencja doskonale wprowadziła nas w kolejny punkt programu. Na spotkaniach w grupach podejmowaliśmy refleksję czy obecny rok formacyjny dot. Miłosierdzia
zaowocował jakoś w naszym życiu. Podzieliliśmy się otrzymanymi fragmentami z Pisma Świętego nazywając wynikające z nich przejawy miłosierdzia oraz tym w jaki sposób
głoszę / czynię miłosierdzie. Jaka postawa w moim życiu jest /lub będzie/ naśladowaniem Jezusa Chrystusa, zarówno w odniesieniu do Boga, jak i w odniesieniu do innych
ludzi oraz we wspólnocie.
Następnie na Namiocie Spotkania rozważaliśmy Słowo Boże z Ewangelii wg św.Jana (14, 6-14), adorując Pana Jezusa przed Najświętszym Sakramentem.
A o godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza Świeta, którą przeżywaliśmy wspólnie z rekolektantami kończącymi Seminarium Odnowy Wiary, koncelebrowana przez
ks.Jarosława Łukaszewskiego i ks.Piotra Olechowskiego w intencji małżeństw ze wspólnoty Domowego Kościoła, aby wzrastały w miłości miłosiernej,
otwierały się na służbę Bogu i bliźniemu oraz dążyły do prawdziwej jedności, a także w intencji rekolektantów o owoce duchowe kończącego się SOW.
Po Eucharystii udaliśmy na agapę, podczas której mogliśmy cieszyć się sobą we wspólnocie, posilić pysznymi słodkościami oraz podzielić przeżyciami tego dnia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom dnia wspólnoty oraz małżeństwom posługującym: Ani i Arkowi, Martynie i Pawłowi oraz Magdzie i Piotrowi będącymi animatorami w grupach,
kręgowi św.Józefa za zapewnienie opieki do dzieci, kręgowi św.Jana Pawła II za dyżur liturgiczny, Renacie i Bogdanowi oraz Ani i Marcinowi za pomoc organizacyjną,
a także wszystkim osobom z Seminarium Odnowy Wiary, z którymi mogliśmy wspólnie uczestniczyć w Eucharystii. Szczególne podziękowania kierujemy do
ks.Jarosława Łukaszewskiego za wygłoszoną do nas w tym dniu konferencję i homilię oraz wsparcie modlitewne. Cieszymy się bardzo również z obecności i dziękujemy
za zaangażowanie ks.Marcinowi Marciniakowi, który towarzyszył nam na każdym dniu wspólnoty w tym roku formacyjnym, co jest bardzo budujące i umacniające.
Bogu niech będą dzięki za cały ten dzień wspólnoty i za każdego z Was.
Dnia 13 maja w Morągu w parafii pod wezwaniem Św.Józefa odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty rejonu Elbląg Południe.
Rozpoczęliśmy o godzinie 15 zawiązaniem Wspólnoty i odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia połączonej z adoracją Najświętszego Sakramentu.
Tematem przewodnim dnia był: "Miłosierni jak Ojciec".
Konferencję wygłosił ks. Adam Skrzyński.
Na podstawie przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie ukazał nam nieskończone miłosierdzie Boga, który pochyla się nad nami często "poranionymi" życiem codziennym,
aby nas uleczyć i dotyka naszych zranień "balsamem" Ducha Świętego.
Na namiocie spotkania, każdy z nas mógł kontemplować Słowo Boże w którym Jezus z całą siłą mówi: "Ja jestem drogą, prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca
inaczej jak tylko przeze mnie".
Kolejnym punktem było spotkanie w kręgach. Na podstawie fragmentów Pisma Świętego nazywaliśmy przejawy Miłosierdzia Bożego oraz zastanawialiśmy się -
jakimi postawami możemy naśladować Jezusa Chrystusa.
O godzinie 17:30 razem z parafianami przeżywaliśmy nabożeństwo majowe, a po nim zgromadziliśmy się na wieczornej Eucharystii.
Na zakończenie naszego spotkania udaliśmy się na agape by cieszyć się naszą wzajemną obecnością we wspólnocie.
Pragniemy podziękować Opatrzności Bożej za wszystkie małżeństwa przybyłe tak licznie z Pasłęka, Morąga i Elbląga.
Chwała Panu!
Małgorzata i Marcin
2017.05.12
Odbyło się Seminarium Odnowy Wiary
Od 25 lutego do 6 maja tego roku razem z księdzem, animatorami i uczestnikami przeżywaliśmy Seminarium Odnowy Wiary. Pierwszy raz SOW było w naszej diecezji równo 7 lat temu.
Tak wtedy jak i teraz korzystaliśmy z miejsca jakie stwarza wiele możliwości a więc parafii MBKP w Elblągu czyli u księży redemptorystów.
Dla naszej wspólnoty (Domowy Kościół + animatorki z Ruchu Światło-Życie) było to nie lada wyzwanie szczególnie organizacyjne. Na początku obawialiśmy się,
że będziemy mieli problem z animatorami, ale Pan Bóg szybko nam pokazał, że są wokół nas ludzie chętni do pracy na Jego chwałę. Odpowiedziało czternastu animatorów co sprawiło,
że każda grupa miała ich aż po dwóch. W każdym kolejnym tygodniu Pan Bóg potwierdzał, że te rekolekcje są Jego dziełem, usuwał wszelkie przeszkody i tworzył z nas wspólnotę,
przyprowadził też ludzi, którzy chcieli odnowić swoją wiarę.
Seminarium Odnowy Wiary to rekolekcje rozłożone na 10 tygodni (z przerwą na wielki tydzień), w czasie których było spotkanie w grupach, modlitwa oraz konferencja.
Uczestnicy otrzymywali na każdy kolejny tydzień materiał do pracy, czyli fragmenty Pisma Świętego do rozważenia w codziennym namiocie spotkania.
W trakcie rekolekcji była również modlitwa o uzdrowienie. Seminarium zakończyliśmy uroczystą Mszą Świętą, przeżywaną razem z Domowym Kościołem rejonu Elbląg Północ,
po której była modlitwa o wylanie darów Ducha Świętego. Po modlitwie świętowaliśmy we wspólnocie rekolekcyjnej radość którą nas Pan obdarzył, były rozmowy i pyszne jedzenie.
Bogu niech będą dzięki za ten piękny czas naszego wzrostu i pracy nad sobą. Mogliśmy tego doświadczyć dzięki konferencjom głoszonym przez ks.Piotra Olechowskiego wikariusza
z Miłomłyna oraz proboszcza parafii MBKP w Elbląga o.Piotra Wiśniewskiego, którym z całego serca dziękujemy za poświęcony czas i otwarte serce.
Nasze podziękowanie kierujemy również do ks.Adama Skrzyńskiego z Pasłęka, który posługiwał nam w czasie modlitwy o wylanie darów. Dziękujemy animatorom:
Ani Kalinowskiej, Kamili Kasprzak, Ani Trykowskiej, Dorocie Wilk, Jackowi Jakubowskiemu, Jackowi Licznerskiemu, Magdzie Peruckiej, Ani Bukowskiej, Krysi i Marcinowi Kurosad,
Kasi i Jarkowi Baturewicz za ich wielotygodniowy trud posługi prowadzenia grup, przygotowania modlitwy. Dziękujemy diakonii muzycznej Dorocie i Marcinowi, Remkowi i Kasi,
Czarkowi i Marcie, którzy przyjechali z Morąga aby ubogacić liturgię oraz grali i śpiewali na chwałę Pana w trakcie sobotniej modlitwy. Na koniec dziękujemy Wam,
którzy wspieraliście nas modlitwą.
Owocem Seminarium jest zawiązująca się Diecezjalna Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie, do której zapraszamy wszystkich członków RŚ-Ż,
szczególnie zaś tych po formacji podstawowej, którzy rozeznają, że może być to miejsce ich formacji diakonijnej. Moderatorem diakonii będzie ks.Krzysztof Kaoka.
Na pierwsze spotkanie zapraszamy 11.05 zaczynamy mszą o 18:00 w kościele MBKP ul.Robotnicza 69 w Elblągu po niej spotkanie w salce,
kolejne spotkanie 25.05.2017 pora i miejsce bez zmian.
Druga propozycja skierowana jest do osób po Seminarium oraz innych, które poszukują swojego miejsca w Kościele. Osoby te zapraszamy do wspólnoty dorosłych Ruchu Światło-Życie,
której spotkanie odbędzie się 20.05.2017r w salce w podziemiach kościoła MBKP w Elblągu. Jeśli macie wśród was znajomych, którzy poszukują wspólnoty - zaproście ich,
bądźcie "Andrzejami".
Czuwajcie wraz Chrystusem, który będzie modlił się przed śmiercią. Wraz z Nim powtarzajcie "nie moja, ale Twoja wola niech się stanie".
Zanurzcie się w Tajemnicy śmierci Chrystusa i uwielbiajcie Pana za Jego miłość, która doprowadziła Go na krzyż.
Udajcie się do grobu wraz z kobietami i odkryjcie, że Zbawiciela tam nie ma.
Zmartwychwstał, abyśmy my mogli żyć.
Nieście tą dobrą nowinę całemu światu.
Żyjcie tak, aby inni doświadczyli bliskości Chrystusa, który w Was mieszka.
Amen! Alleluja!
ks. Józef Miciński
Ania i Marcin Bukowscy
2017.04.06
Odbył się Dzień Skupienia
W sobotę dnia 1 kwietnia odbyłsię Dzień Skupienia DK, którego tematem było
"Wspólnota w ogniu miłości miłosiernej".
Wczasie dnia skupienia mogliśmy wysłuchać dwóch
konferencji księdza Sławka mówiących o Wspólnocie. W pierwszej mogliśmy dowiedzieć się o tym jak budować dobrą wspólnotę,
co robić, a czego nie robić będąc we wspólnocie, a także usłyszeliśmy o częstych "grzechach" osób będących we wspólnotach.
Druga konferencja przypomniała nam o mocy słowa, nie tylko Bożego, ale także mocy słowa każdego człowieka - zarówno
dobrego jak i złego - błogosławieństwa i przekleństwa.
W czasie spotkań w grupach mogliśmy podzielić się swoimi doświadczeniami na temat bycia we wspólnocie
i mocy Słowa.
Zakończeniem Dnia Skupienia była adoracja, możliwość spowiedzi i Eucharystia - nasze dziękczynienie Bogu za
łaskę zbawienia i trwanie we wspólnocie.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Dniu Skupienia dostępne są nagrania konferencji:
Konferencja I Konferencja II
oraz
zdjęcia w galerii
Arek
2017.04.09
Odbył się DWDD
18 marca 2017 roku uczestniczyliśmy w Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DWDD) w Bydgoszczy. W spotkaniu brali udział przedstawiciele diakonii z diecezji wchodzących
w skład naszej filii (warmińska, toruńska, gnieźnieńska, pelplińska, gdańska, bydgoska, elbląska).
Dzień Wspólnoty zakorzeniony był w temacie Sługa Niepokalanej i wychowawca wolnych ludzi. W trakcie konferencji przedstawiciele diakonii dzielili się
z zebranymi tym co udało im się ostatnio wypracować. Usłyszeliśmy przedstawicieli diakoni wyzwolenia, społecznej, życia i liturgicznej.
W trakcie DWDD członkowie diakonii mieli możliwość spotkania się ze sobą w grupach diakonijnych, natomiast my uczestniczyliśmy w kręgu filialnym,
w którego skład wchodzą pary diecezjalne naszej filii i para filialna.
Kulminacyjnym punktem Dnia Wspólnoty była Eucharystia. Kazanie wygłosił ks.Janusz Konysz z diecezji bydgoskiej. W trakcie kazania ksiądz odwołał się
do nauczania księdza Blachnickiego i przybliżył nam postawy Człowieka Starego i Nowego.
Człowiek stary - jest zdezintegrowany, wie, co jest dobre, zna przykazania, ale nie potrafi iść za tym co dobre.
Dlaczego tak się dzieje? Dociera do niego dużo informacji ze świata, nie potrafi odnaleźć prawdy w życiu i iść za nią, hołduje swoim namiętnościom.
Typy Starego Człowieka i przeciwstawione im typy Nowych Ludzi
- człowiek konsumpcyjny - ciągle nienasycony, toczy nieustanny wyścig w zaspokajaniu swoich potrzeb
+ człowiek posiadający siebie - posiada siebie, dając siebie innym
- człowiek wyczynowy - wyspecjalizował się w jakiejś dziedzinie, postrzegany jest przez pryzmat swojego wyczynu
+ człowiek nastawiony na służbę - człowiek, który jest wielki nie przez to co osiągnął, ale przez to czym dzieli się z innymi
- człowiek stada - nie potrafi samodzielnie myśleć, płynie z prądem i nie potrafi być sobą
+ człowiek wyzwolony - ten, który potrafi się przeciwstawić i iść pod prąd wyznając wartości chrześcijańskie
Często jest tak, że powstaje w nas nowy człowiek, a stare przywary pozostają.
Niech w naszych sercach brzmią słowa pieśni
"Wdziejmy biel nowych szat w Chrystusie Panu,
Nowy człowiek powstanie w każdym z nas."
Niech towarzyszy nam pytanie "Ile w tobie jest starego człowieka, a ile nowego?".
Poszukajmy w swoim sercu odpowiedzi.
Ania i Marcin
2017.03.16
Dzień Skupienia
Kochani!
Dziękujemy Wam serdecznie za Dzień Wspólnoty.
Byliśmy zbudowani tym, że tak wielu nas było, że kościół Bożego Ciała ledwo nas pomieścił. Chwała Panu za to!
Kolejna okazja do spotkania już 1 kwietnia. Czekamy an Wasze zgłoszenia.
Przekażcie informację do waszych kręgów i przybywajcie, żebyśmy mogli nacieszyć się swoją obecnością.
Dzień skupienia dla wspólnoty Domowego Kościoła diecezji elbląskiej
Temat: Wspólnota w ogniu miłości miłosiernej
Kiedy: Sobota 01.04.2017 r.
Gdzie: Kościół Bożego Ciała w Elblągu, ul. Robotnicza 29
Godz.: od 9.30 do ok. 17.30
"Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem.
Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało(...). Tak więc, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki;
podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki. Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami.
"(1 Kor 12,12-13a, 26-27)
Dzień skupienia poświęcony będzie tematowi budowania wspólnoty i towarzyszącym temu różnym trudnościom, m.in. w relacjach międzyludzkich oraz mocy słowa Bożego
i ludzkiego w naszym życiu i we wspólnocie, a także uzdrowienia ze zranień.
W programie dnia skupienia: dwie konferencje, Namiot Spotkania, spotkanie w grupach, rachunek sumienia członka wspólnoty, celebracja sakramentu pokuty i pojednania
oraz uroczysta Msza Święta w intencji naszych kręgów i relacji wspólnotowych.
To ważny czas i temat dla każdego członka wspólnoty: i tego który jest na początku swej drogi we wspólnocie i tego z długim już w niej stażem.
Daj Panu Bogu szansę, aby otwierał twoje serce, weryfikował spojrzenie na trwanie we wspólnocie i pomagał kształtować relacje z bratem/siostrą w wierze.
W przerwach przewidziany poczęstunek przy kawie i ciastku oraz ciepły obiad.
Udział w dniu skupienia jest darmowy, a zbierane będą dobrowolne ofiary na pokrycie kosztów posiłków.
Ważna informacja - Nie będzie opieki do dzieci podczas tego dnia skupienia.
Zapisy przyjmujemy do 26.03.2017 r.
e-mail: a.bukowska@vp.pl, tel: 691-939-311 Marcin
Niech nikogo z nas nie zabraknie. Serdecznie zapraszamy.
Ania i Marcin
2017.03.17
Odbył się Dzień Wspólnoty
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za czas Dnia Wspólnoty, który przeżywaliśmy 11 marca w Elblągu. W Dniu Wspólnoty uczestniczyła młodzież, małżeństwa oraz moderatorzy grup
młodzieżowych i kręgów Domowego Kościoła z całej diecezji. Rozpoczęliśmy o 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie zawiązaliśmy wspólnotę. Aula i balkon
w kościele Bożego Ciała były wypełnione po brzegi, co napawało nasze serca niezmierną radością.
Na kolejne punkty Dnia Wspólnoty młodzież wraz ze swoimi moderatorami udała się do Seminarium Duchownego. Tam wysłuchali konferencji księdza Kajetana Jakubowskiego
oraz uczestniczyli w celebracji Słowa Bożego.
W tym samym czasie moderatorzy kręgów spotkali się z moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła - księdzem Józefem Micińskim. W trakcie spotkania księża odpowiadali
na pytania dotyczące funkcji moderatora oraz dzielili się swoim doświadczeniem trwania w kręgu.
Małżeństwa miały możliwość wysłuchania konferencji ks.Marcina Marciniaka "Wspólnota miejscem doświadczania miłosierdzia". Ksiądz wskazał na trzy przestrzenie,
w których mamy doświadczać miłosierdzia we wspólnocie:
- Wzajemne znoszenie siebie
- Przebaczenie
- Służenie sobie i wspólnocie
Każdy kryzys, który przeżywamy we wspólnocie czyni nas silniejszymi. Na rany, które nosimy sobie mamy reagować przebaczeniem.
Czy w moim sercu jest przestrzeń na miłosierdzie Pana Boga?
Ksiądz Marcin przypomniał nam, że Domowy Kościół to Ruch Charyzmatyczny. Wezwał nas do służenia sobie i innym przy pomocy swoich darów i charyzmatów.
Zadał nam pytanie, na które każde małżeństwo powinno sobie odpowiedzieć: "Co jest naszym charyzmatem jako małżeństwa?",
"Czym obdarzył mnie Duch Święty w momencie zawarcia sakramentu małżeństwa?"
Działanie Ducha Świętego jest konkretne, dlatego każdy z nas powinien zastanowić się nad tym w jaki sposób służy sobie i wspólnocie
(co daje wspólnocie i co otrzymuje od wspólnoty)
Po wysłuchaniu konferencji nadszedł czas na świadectwa. Swoim świadectwem o przebaczeniu, sakramencie pojednania i miłości Bożej ubogacili nas Ania i Michał Wierzbiccy
oraz Kasia i Jarek Baturewicz. Dziękujemy za otwartość ich serc.
Kolejnym punktem Dni a Wspólnoty były spotkania w grupach. W sześciu grupach dzieliliśmy się doświadczeniem miłości miłosiernej.
W trakcie Namiotu Spotkania wsłuchiwaliśmy się w głos Pana Boga adorując Najświętszy Sakrament.
Nadszedł kulminacyjny moment DW, kiedy wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej przez 10 księży. Eucharystii przewodniczył moderator diecezjalny
Ruchu Światło - Życie ksiądz Maciej Ruciński. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił moderator diecezjalny Domowego Kościoła ksiądz Józef Miciński.
Oprawę muzyczną przygotowała młodzież. Dzieci w procesji z darami złożyły na stole ofiarnym prace plastyczne, w których przedstawiały miłosierdzie Boże.
Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólną Agapą.
Dziękujemy Panu Bogu za ten wyjątkowy czas budowania wspólnoty i wspólnego świętowania.
Ciąg dalszy pochylania się nad tematem Wspólnoty w ogniu miłości miłosiernej przed nami. Zapraszamy wszystkich 1 kwietnia do Elbląga (szczegóły na stronie)
"Jedynie w Bogu spokój znajdzie dusza" taki refren psalmu rozbrzmiewał na wieczornej niedzielnej Mszy w wigilię 30 rocznicy śmierci naszego założyciela,
gdzie zgromadziliśmy się wokół ołtarza kwidzyńskiej katedry. W gronie małżeństw z Domowego Kościoła, lokalnej wspólnoty pod przewodnictwem naszego moderatora
x. Przemysława modliliśmy się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego. Ufni, że Jego dusza znalazła pokój w Bogu,
wyczekujemy potwierdzenia tego faktu przez Kościół. Po eucharystycznej uczcie dane nam było wsłuchać się w słowa testamentu jakie pozostawił Ojciec Franciszek.
Ukazując nam cztery wielkie dary w Swoim życiu, uświadomił nam jak wielkim darem była i jest Jego wizja Żywego Kościoła. Jakże aktualne są słowa:
"I jeżeli miałbym coś do przekazania i chciałbym coś przekazać w moim duchowym testamencie - to właśnie ten dar - charyzmat Światło-Życie.
Zrozumienie, umiłowanie, wierność wobec tego charyzmatu. Wydaje mi się bowiem, że ciągle jeszcze mało jest ludzi - także w Polsce - którzy
już otrzymali łaskę zrozumienia znaczenia tego charyzmatu dla odnowy oblicza Kościoła - Chrystusowej Oblubienicy - Nowej Jerozolimy zstępującej z nieba na ziemię."
/frg. Testamentu Ks. F.Blachnickiego/
Sługo Boży Księże Franciszku - wstawiaj się za nami.
Bernadeta i Andrzej
2017.03.02
Dzień Wspólnoty
Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie na diecezjalny Dzień Wspólnoty,
który odbędzie się w sobotę 11.03 w Elblągu w kościele Bożego Ciała.
Plan dnia wspólnoty jest następujący:
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
Zawiązanie wspólnoty
15.30 Konferencja "Wspólnota miejsce doświadczenia miłosierdzia"
Świadectwa
16.30 Spotkanie w grupach
17.30 Namiot Spotkania
Przygotowanie do Eucharystii
18.00 Eucharystia
Agapa
W pierwszej części spotkania będzie obecna z nami również młodzież,
która na czas konferencji i spotkań w grupie przejdzie do seminarium,
gdzie odbędzie się ich spotkanie formacyjne. Wszyscy razem uczestniczyć będziemy
w Eucharystii sprawowanej w kościele Bożego Ciała.
Przypominamy, iż przy okazji Dnia Wspólnoty swoje spotkanie z księdzem moderatorem diecezjalnym DK -
ks.Józefem Micińskim będą mieli moderatorzy naszych kręgów, dlatego prosimy was serdecznie
o przypomnienie im tego terminu i zachęty do przyjazdu. Spotkanie moderatorów będzie w seminarium
w czasie naszej konferencji i spotkania w grupie.
Wszystkich serdecznie Zapraszamy
Ania i Marcin
2017.02.14
Seminarium Odnowy Wiary
Droga Wspólnoto!
Serdecznie zapraszamy wszystkich członków naszej wspólnoty do uczestnictwa w Seminarium Odnowy Wiary.
Jeśli widzisz że w Twoje życie duchowe wkradł się marazm; realizacja zobowiązań staje się rutyną pozbawioną wewnętrznej głębi;
jeśli chcesz to zmienić, poznając na nowo piękno modlitwy Pismem Świętym (Namiotu Spotkania), odkryć dary Ducha Świętego -
zapraszamy Cię na pierwsze spotkanie, które odbędzie się:
25 lutego o godz. 17.00 w kaplicy pod kościołem MBKP w Elblągu przy ul. Robotniczej 69.
Seminarium Odnowy Wiary jest formą 9-tygodniowych rekolekcji "w domu". Każdy tydzień ma określony temat, związany z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi życia duchowego
(m.in. problem grzechu i nawrócenia, osobistej relacji z Bogiem, rozeznawania duchowego, przebaczenia i uzdrowienia, działania Ducha Świętego, itd.).
Temat ten podejmowany jest przez uczestników w domu w ramach indywidualnej modlitwy Pismem Świętym w ciągu całego tygodnia.
Ponadto każdego tygodnia odbywać się będą spotkania obejmujące wspólną modlitwę, konferencję i spotkanie w grupach.
Wielkość z nich odbywać się będzie w sobotę od godz. 17.00 (za wyjątkiem sobót zarezerwowanych na inne wydarzenia wspólnotowe) w kaplicy, pod kościołem o. Redemptorystów.
Materiały w oparciu o które prowadzone będzie Seminarium zostały opracowane przez Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej.
Serdecznie zapraszamy także inne zainteresowane osoby spoza naszej wspólnoty.
W ostatnią sobotę 11 lutego odbyła się organizowana przez naszą wspólnotę Randka w Kościele.
Była ona jednym z wielu wydarzeń w Międzynarodowym Tygodniu Małżeństwa, który trwał od 7 do 14 lutego.
Randka rozpoczęła się od powitania wszystkich przez Bogdana i Renatę oraz księdza proboszca parafii MBKP w Elblągu.
Wszystkie dzieci poszły z "ciociami" do salki, a my mogliśmy wzywać Ducha Świętego, a następnie wsłuchać się w konferencję na temat przebaczenia,
którą wygłosił ksiądz Piotr Olechowski. Wyjaśnił na czym polega przebaczenie i
omówił wiele problemów wystepujących w małżeństwie, które mogą być przyczyną nieporozumień i braku przebaczenia.
Wszyscy uczestnicy zostali zachęceni do przemyślenia, które z tych sytuacji dotyczą ich osobiście.
Po konferencji można było spisać rezultaty tych przemyśleń na kartce i ofiarować je Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.
Uczestniczące pary miały równeż czas, aby o tym porozmawiać ze sobą i sobie przebaczyć.
Kolejnym punktem Randki była modlitwa wstawiennicza prowadzona przez księży i wspomagające ich małżeństwa.
Każdy kto chciał, mógł podejść i prosić o modlitwę za siebie i swoją rodzinę. Na koniec nie zabrakło również wspólnej modlitwy uwielbienia i dziękczynienia.
Spotkanie zakończyło się wspólną Agapą w salce pod kościołem gdzie mogliśmy ze sobą porozmawiać, poznać i wspólnie się cieszyć swoją obecnością.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Randce lub chcieliby sobie przypomnieć konferencję, jest ona dostępna
na stronie Randki w Kościele
Arek
2017.02.08
Odbył się bal karnawałowy Rejonu Pomezania
BAL KARNAWAŁOWY KRĘGÓW DOMOWEGO KOŚCIOŁA REJONU POMEZANII
Kolejny raz małżeństwa z Domowego Kościoła Rejonu Pomezania zorganizowały bezalkoholowy bal karnawałowy. W sobotni wieczór 4 lutego po raz drugi
spotkaliśmy się w leśniczówce Wydry niedaleko Sztumu. Na miejsce przybywały kolejne pary pięknie ubrane, a niektóre przebrane.
Pojawili się licznie "sztumscy więźniowie", kowboje, kucharz i kelnerka, muchomorki, "młoda para", arystokraci i afrykańskie małżeństwo,
które poprowadziło tradycyjnego i uroczystego Poloneza. Radośnie w duchu nowej kultury bawiło się nas aż 30 małżeństw zarówno z naszej wspólnoty jaki i spoza.
Towarzyszył nam również ks.Kajetan w trochę mniej duchowym stroju jako więzień Pana. Tańce, wspólne zabawy i rozmowy przy stołach były okazją do budowania wzajemnych relacji.
Mieliśmy na balu również jubilata, którego małżonka uraczyła nas pysznym tortem.
Bardzo dziękujemy Agnieszce i Marcinowi, Joli i Andrzejowi, którzy kolejny raz wzięli trud przygotowania balu w swoje ręce. Już dziś prosimy o jeszcze...
Zapraszamy wszystkich do przeżycia kolejnej randki w kościele.
Randka w kościele to konferencja wygłoszona przez ks.Piotra Olechowskiego,
chwila tylko we dwoje, modlitwa wstawiennicza i uwielbienie.
Jest to nasza propozycja skierowana do wszystkich zakochanych par. Tu pojawia się zadanie dla nas,
abyśmy licznie w tym wydarzeniu wzięli udział i zaprosili inne pary z naszego otoczenia.
Dla tych, którzy na Porekolekcyjnym Dniu Wspólnoty podjęli się Operacji Andrzej, jest to wydarzenie na które możemy zaprosić osoby
za które się modlimy. Żeby skorzystać z
zaproszenia,
wystarczy pobrać plik, wydrukować i rozdać.
Randka odbędzie się w KAPLICY przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu, przy ulicy Robotniczej 69 w dniu 11 lutego 2017 o godzinie 16:00.
Na czas trwania randki zapewniamy opiekę do dzieci.
W dniach 13-15 stycznia 2017 roku uczestniczyliśmy w Spotkaniu Ogólnopolskim Domowego Kościoła w Krakowie Łagiewnikach.
To był piękny czas budowania wspólnoty i zanurzania się w Boże Miłosierdzie. Zawierzyliśmy całą naszą diecezjalną wspólnotę powtarzając za Janem Pawłem II
słowa wyryte w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego "Boże Ojcze Miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie i wylałeś ją na nas
w Duchu Świętym Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka."
Rozpoczęliśmy Eucharystią w piątkowy wieczór, w czasie której wybrzmiały słowa, że to my tak jak czterej wierzący z Ewangelii, którzy przynieśli i spuścili przez
otwór w dachu paraliktyka, mamy przyprowadzać innych do Chrystusa.
Sobotniej Eucharystii, którą mieliśmy możliwość przeżywać w kaplicy św.Faustyny, przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.
W homilii ksiądz kardynał nawiązał do sobotniej Ewangelii, gdzie na słowo Jezusa "Pójdź za mną" Lewi wstał i poszedł za Jezusem. Słowo Boże ma wielką moc.
Obliczem Boga jest miłosierdzie, twarz miłosiernego Jezusa. Ksiądz kardynał porównał małżeństwo do laboratorium czułych więzi. Wezwał nas do tego,
abyśmy prosili za wstawiennictwem siostry Faustyny i Jana Pawła II, aby iskra miłosierdzia rozeszła się na cały świat. Niech świat otwiera się na przyjęcie
Ewangelii dobra, miłości i solidarności. Budujmy dzień po dniu żywy Kościół.
W trakcie popołudniowej konferencji wybrzmiała wielkość naszego założyciela Księdza Franciszka Blachnickiego, który głosił, że droga umierania jest najlepszą drogą
do królestwa Bożego oraz, że prawdziwe chrześcijaństwo rozpoczyna się od zrozumienia tajemnicy krzyża. Następnie mieliśmy możliwość podzielenia się
Czytaj DALEJ...
z innymi małżeństwami w trakcie spotkań w grupie przemyśleniami po wysłuchanej konferencji w kontekście zaczerpnięcia do swojego życia osobistego,
małżeńskiego i wspólnotowego myśli Czcigodnego ojca Franciszka.
(wypracowane materiały ze wszystkich grup w załączeniu).
Wieczorem odbył się krąg filialny, który prowadziła po raz pierwszy nowa para filialna naszej filii Dorota i Piotr Jasińscy z archidiecezji warmińskiej,
którzy przejęli posługę podczas uroczystej sobotniej Eucharystii. Podczas części formacyjnej naszego kręgu pochylaliśmy się nad tematem rekolekcji.
Podczas niedzielnej jutrzni Pan Jezus zapewnił nas, "że oczyści nas od wszystkich naszych bożków". Zostało nam zadane pytanie "Kto lub co siedzi na tronie mojego życia?"
Niedzielne przedpołudnie to czas radowania się we wspólnocie podczas spotkania ogólnego wszystkich uczestników.
Na koniec pragniemy przytoczyć słowa wypowiedziane przez arcybiskupa Adama Szala, który towarzyszył nam przed dwa dni naszego spotkania:
"Ruch Światło - Życie jest talentem, który otrzymujemy i którego nie możemy zakopać." Tego Wam życzymy u progu rozpoczynającego się roku kalendarzowego,
żeby charyzmat Naszego Ruchu kwitł w naszych rodzinach i promieniał na wszystkich wokół, bo naszym zadaniem jest dzielić się tym dobrem, które posiadamy.
Pragniemy serdecznie podziękować ustępującej parze filialnej Marcie i Jankowi Nadolnym.
Życzymy im dalszego owocnego trwania we wspólnocie Domowego Kościoła.
Nowa para filialna naszej filii pelplińskiej
Dorota i Piotr Jasińscy
Niech Duch Święty umacnia nową parę filialną w pełnieniu posługi i obdarza potrzebnymi łaskami.
Ania i Marcin
2017.01.20
Spotkanie opłatkowe Rejon Pomezania
OPŁATKOWE SPOTKANIE KRĘGÓW DOMOWEGO KOŚCIOŁA REJONU POMEZANII
14 stycznia 2017 w średniowiecznych murach kwidzyńskiego zamku odbyło się opłatkowe spotkanie kręgów Domowego Kościoła rejonu Pomezanii.
Rodziny z Iławy, Kwidzyna, Malborka i Sztumu, zgodnie z polską tradycją Świąt Bożego Narodzenia, spotkały się, by przełamać się opłatkiem,
złożyć sobie życzenia, by wspólnie śpiewać kolędy.
Nasz Rejonowy Opłatek rozpoczęła para rejonowa Bernadeta i Andrzej Omieczyńscy zapaleniem świecy i słowami: "Niech ta świeca uświadamia nam obecność wśród nas Jezusa,
który jest Emanuelem, Bogiem z nami." Andrzej podziękował parom z Kwidzyna i wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego spotkania.
Dalej zgodnie z wigilijnym zwyczajem nastąpiło czytanie Ewangelii mówiącej o narodzeniu Pańskim. Młodzi z diakonii muzycznej (a starsi wraz z nimi)
niczym betlejemscy pasterze, w takt dźwięcznej kolędy "przybieżeli do Betlejem", "grali skocznie Dzieciąteczku" na... gitarach, bębnie, flecie i na czym popadło.
"Myślę, że jesteście szczęściarzami. Wielu mogłoby wam zazdrościć, tego, że jesteście razem. Życzę Wam, aby ta miłość, która was łączy i ubogaca,
aby ta miłość, która jest tak potrzebna na świecie, wzrastała w was i była świadectwem dla innych..."- te piękne, poruszające życzenia skierował do nas
moderator rejonowy ks.Przemysław Demski, który pobłogosławił potrawy złożone na wspólnym, wigilijnym stole i zainicjował Modlitwę Pańską.
Po niej nastąpiła niezapomniana chwila, w której poszczególne rodziny podchodziły do siebie nawzajem, łamały się opłatkiem i składały sobie płynące z serca życzenia.
Zasiedliśmy wspólnie do stołu, gdzie przy herbatce lub kawie była okazja do długich rozmów, zacieśniania więzi i wymiany doświadczeń.
Potem poszczególne kręgi przebrane w różnorodne stroje królów, pasterzy, aniołów i betlejemskie gwiazdy po mistrzowsku odśpiewały przygotowane przez siebie kolędy.
Emocje rozpaliło śpiewanie przy stole kolęd rozpoczynających się od kolejnych liter alfabetu.
Ukoronowaniem spotkania była Eucharystia sprawowana w kwidzyńskiej katedrze przez ks.Przemysława Demskiego oraz ks.Piotra Wolnikowskiego,
który w homilii nawiązującej do czytania z Ewangelii św.Jana zwrócił uwagę na świadectwo, jakie Jan Chrzciciel daje o Jezusie jako Mesjaszu "Oto Baranek Boży,
który gładzi grzechy świata...". Te słowa powtarza kapłan w chwili Podniesienia podczas każdej Eucharystii. Warto więc i dziś zadać sobie pytanie:
Kim dla mnie jest Jezus i jak wygląda moje z Nim spotkanie?
Ks.Moderator rejonu Pomezanii podziękował nam - rodzinom Domowego Kościoła - za posługę liturgiczną, modlitwę wiernych, procesję z darami, a nade wszystko za naszą
obecność i świadectwo życia małżeńskiego i rodzinnego. Po Eucharystii na zakończenie spotkania wspólnie odśpiewaliśmy kolędę kończącą się słowami:
"Chwała na wysokości, ... a pokój na ziemi"
Na chwałę Panu