Ikona
Domowy Kosciół Domowy Kosciół
.
.
Śledź nas na facebook-u

Tablica ogłoszeń

Najbliższe wydarzenia:

 • Brak

Dalsze wydarzenia...
Znak roku 2017/2018

Skrzynka modlitewna

Twoje imię:
Proszę, wpisz tutaj intencję
Pytanie kontrolne:
3 + 4 (słownie)=

Dodane intencje

 
 
KODR Logo

Biuletyn KODR
 
 
Tablica ogłoszeń

Aktualności 2014

Nowi członkowie DK :)  


2014.12.31 Moderator generalny Ruchu Światło-Życie biskupem

       Jak zapewne większość z Was już doskonale wie 13 grudnia 2014 roku Ojciec święty Franciszek mianował dotychczasowego moderatora generalnego ruchu Światło-Życie ks.Adama Wodarczyka biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Biskup nominat świecenia biskupie (najwyższy stopień święceń kapłańskich, obok diakonatu i prezbiteratu) przyjmie 6 stycznia 2015 roku, o godzinie 12 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Dla wspólnoty Domowego Kościoła naszej diecezji fakt ten jest okazją do podwójnego świętowania. Po pierwsze: biskup Adam to człowiek od wielu lat całym sercem związany z Ruchem Światło-Życie. Był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach Ruchu na szczeblu diecezjalnym. Od 2007 roku jest moderatorem generalnym Ruchu - druga kadencja powierzona mu została przez Konferencje Episkopatu Polski w 2013 roku. Od 2001 roku pełni też funkcję postulatora (osoby odpowiedzialnej za przygotowanie i prowadzenie) procesu beatyfikacyjnego założyciela Ruchu Światło-Życie, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Po drugie: Ojciec święty Franciszek mianując ks.Adama biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej nadał mu jednocześnie (o czym z pewnością wie już zdecydowanie mniej osób) tytuł biskupa tytularnego diecezji Pomezańskiej. Czym jest biskupstwo tytularne? Biskupstwo to nadawane jest przez papieża wszystkim biskupom, którzy nie posiadają własnej diecezji, czyli m.in. biskupom pomocniczym. Wynika to z faktu, iż każdy z biskupów winien mieć jakieś biskupstwo dla siebie. W przypadku biskupa diecezjalnego jest to diecezja, której aktualnie przewodzi. Natomiast w przypadku biskupów pomocniczych jest to właśnie biskupstwo tytularne. Jest to najczęściej jakaś starożytna miejscowość, która kiedyś była Stolicą Biskupią, ale teraz przestała już nią być. Są to przeważnie miejscowości w Afryce, na Bliskim Wschodzie czy też w Indiach. Przykładowo biskup Józef Wysocki w momencie święceń biskupich otrzymał tytuł biskupa tytularnego Praecausa - stolicy historycznej diecezji znajdującej się na obszarze współczesnej Tunezji. W 2014 r. do grona biskupstw tytularnych została włączona także diecezja pomezańska. Historycznie utworzona w 1243r. formalnie przestała istnieć 1525r. Obecnie jej tradycje kontynuuje diecezja elbląska, której ponad 90% terytorium to dawna diecezja pomezańska. Pierwszym, po prawie 500-letnim okresie przerwy, katolickim biskupem diecezji pomezańskiej został właśnie bp.Adam Wodarczyk. Co prawda jest to tylko biskupstwo tytularne, które nie wiąże się z żadnym prawem do administrowania tymi terenami, ale i tak chyba jest się czym cieszyć. Być może będzie to pretekst, aby niebawem zaprosić biskupa Adama, aby odwiedził swe biskupstwo. Po części jest to także przecież także i nasz biskup - i to nie tylko z racji tego, że wywodzi się z "naszego" Ruchu.

Polecając biskupa nominata Waszym modlitwą pozdrawiamy - Ania i Marcin.

2014.12.24 Życzenia"Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami ..."

Kochani!

       Życzymy Wam, aby Święta Bożego Narodzenia były czasem szczególnego spotkania z Tym, który przychodzi jako Światłość Prawdziwa. Niech blask bijący z betlejemskiego żłobka oświeca Was i przenika każdą chwilę Waszego życia. Boży Syn, przychodzi do swej własności - wszystkim tym, którzy Go przyjmują daje moc, aby stali się dziećmi bożymi. Niech ta moc będzie dla Was źródłem sił i radości, niech wyzwala Was z lęków i napełnia prawdziwą radością, niech boża mądrość każdego dnia pozwala Wam trafnie odczytywać i spełniać wolę Bożą.

Łączymy się z wami i serdecznie pozdrawiamy
Ania i Marcin Bukowscy

2014.12.10 Bal DK

       Rejon Pomezania organizuje bal DK. Zabawę do białego rana zaplanowaliśmy na 24.01.2015 r. Spotykamy się na zamku w Sztumie. Zapraszamy wszystkich nie tylko małżeństwa z DK. Bal tradycyjne bezalkoholowy. Również tradycyjne zachęcamy do przebierania się. Jest to jednak nieobowiązkowe. Szacowany koszt ok. 200 zł od pary (zależy od liczby chętnych). Zgłoszenia prosimy kierować do Eli i Andrzeja Garczewskich.

Pozdrawiamy
Magda i Łukasz

2014.12.04 Niedziela Świadectw

       W niedzielę 30.11.2014 r. w rejonie Pomezania odbyła się niedziela świadectw. W dwóch miejscowościach równocześnie Sztum i Kwidzyn, małżeństwa z naszej wspólnoty podczas Mszy Świętych dawały świadectwo działania Chrystusa w ich życiu.
       Chcemy podziękować wszystkim zaangażowanym w świadectwa. Bardzo dziękujemy księżom. To z Waszej inicjatywy doszła do skutku ta niedziela świadectw. Dziękujemy za to że chcecie mieć u siebie kręgi DK. Prosimy jednocześnie o nieustawanie w staraniach. Znacie swoje owce i bezpośredni kontakt kapłana z wiernymi jest niezastąpiony. Dziękujemy Wam, którzy walczyliście ze strachem, wstydem, brakiem wiary we własne możliwości i trudnościami organizacyjnymi.
       Tylko wiara, nadzieja i miłość są w stanie pokonać to wszystko. Niedawno rozmawialiśmy z Jackiem Jakubowskim, który spotkał pewnego człowieka. Ten go przywitał i podziękował za świadectwo z przed 20 lat wygłoszone przez Jacka i Agatkę w Gdańsku. Nie zadziałało od razu ale po czasie. Kto inny sieje, kto inny pielęgnuje a kto inny będzie zbierał...

Pozdrawiamy
Magda i Łukasz

2014.11.26 Szlachetna paczka 2014

       Przekazujemy wam krótki list w tej sprawie, napisany przez Martę i Maćka. Wdzięczni będziemy za każda okazana pomoc i wsparcie. Paczkę musimy przygotować do 13 grudnia, tak wiec mamy niecałe trzy tygodnie. Tych, którzy chcieliby wspomóc to dzieło prosimy o kontakt mailowy - maciej.pietkiewicz@gmail.com lub telefoniczny - 535 830 523 (Marta).

List - Szlachetna Paczka 2014
List 2 - Szlachetna Paczka 2014

Ania i Marcin Bukowscy

2014.11.20 Odbył się Dzień Skupienia Animatorów

       W sobotę 15.11.2014r pojechaliśmy na Dzień Skupienia dla Animatorów do Elbląga. Zaprosiła i zorganizowała pierwsze tego typu wydarzenie para diecezjalna Ania i Marcin. Jak się okazało frekwencja małżeństw była duża - uczestniczyło 19 par. Dla mnie i Andrzeja było to także osobiste zaproszenie od Pana Jezusa, który cały czas czekał na nas (ostatnio nie byliśmy na rekolekcjach). A z drugiej strony zastanawialiśmy się, cóż takiego nowego jeszcze możemy usłyszeć? Przecież tyle się o tym już mówiło i pewni byliśmy, że "znamy" te tematy! Jednak myliliśmy się! Uświadomiły nam to perfekcyjnie przygotowane i wygłoszone przez Marcina dwie konferencje, które dotyczyły drogi formacji w DK i zadań stawianych przed animatorami. Bardzo podobał nam się podany przez niego przykład ukazania naszej drogi na podstawie prostych drogowskazów- znaków, które mijamy przy drodze, a które pomagają nam (jeśli oczywiście będziemy ich przestrzegać) szczęśliwie dojechać do określonego celu. Tak też jest w naszej Wspólnocie DK, bo przecież to właśnie w niej chcemy dążyć do świętości oraz przeżyć swoje chrześcijaństwo jako osobistą relację do Chrystusa w Duchu św. Jednak musimy pamiętać, że nasza decyzja o wyborze Jezusa, domagać się będzie nieustannego potwierdzenia "Raz wybierając nieustannie wybierać muszę". Moglibyśmy w tym miejscu dokładnie opisać o czym była mowa na konferencjach, ale pozostawimy to "ukryte pod zasłoną" dla przyszłych animatorów. Uważamy, że taki Dzień Skupienia powinni przeżyć kolejni animatorzy, a nieobecnym (z różnych przyczyn) możemy powiedzieć "Szkoda, że Was z nami nie było".
       Najważniejszym punktem dnia była Eucharystia sprawowana przez ks.Wojciecha Zwolińskiego w nowym, pięknym kościele p/w św. Rafała Kalinowskiego. Kolejny już raz usłyszeliśmy słowa w/g Ewangelii św.Jana o krzewie winnym i latoroślach. Tym razem odebraliśmy je bardzo osobiście i stwierdziliśmy zgodnie, że aby dobrze pełnić tę posługę musimy jeszcze bardziej przylgnąć i zakorzenić się w Chrystusie. Trafnie ks.Wojciech podkreślił w homilii, że "Trzeba coś mieć, żeby komuś dać". Chcemy również wspomnieć, że mieliśmy też chwile (kawa, obiad, spotkania w grupach), aby wspólnie pobyć ze sobą, podzielić się radościami, troskami, wymienić doświadczenia - krótko - być dla drugiego człowieka.
       Ostatnim punktem dnia było nabożeństwo końcowe. Niesamowite dla nas przeżycie i doświadczenie jedności i miłości. Przed Najświętszym Sakramentem zawierzaliśmy Panu siebie, rodziny, nasze małżeństwa z kręgów, które nam On sam powierzył i za które jesteśmy przed Nim odpowiedzialni. Zanoszonym wezwaniom - uwielbień, podziękowań i próśb nie było końca, tak wszyscy byli bardzo zaangażowani. Na zakończenie ks.Wojciech pobłogosławił Najświętszym Sakramentem indywidualnie każde małżeństwo, abyśmy powrócili do domów umocnieni duchowo i "napełnieni po brzegi". Za to wszystko niech będą Panu Bogu dzięki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Szczęść Boże!
Ela i Andrzej

2014.11.17 III Gra Miejska Domowego Kościoła w Elblągu

III Gra Miejska Domowego Kościoła w Elblągu
"Gloria Victis - Godni Pamięci, Warszawa '44"

Pierwszego sierpnia tego roku obchodziliśmy 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnota Domowego Kościoła w Elblągu postanowiła uczcić bohaterów 63 dni chwały poprzez zorganizowanie po raz trzeci Gry Miejskiej Domowego Kościoła w Elblągu, pod nazwą "Gloria Victis - Godni Pamięci, Warszawa '44".
       Koncepcja organizowania gier miejskich w dzień Narodowego Święta Niepodległości powstała trzy lata temu. Na spotkaniu rejonowym został przedstawiony pomysł spędzenia tego dnia w odmiennej formie, który wtedy został zaakceptowany, a obecnie stał się już częścią naszej tradycji.
       Czym jest gra miejska? Gra miejska jest aktualnie jedną z najciekawszych form rozrywki, Czytaj DALEJ...2014.11.05 Dzień skupienia dla animatorów

Dzień skupienia dla animatorów

Pan czeka na Was!

Kiedy: 15 listopada 2014 r. godz. 9.30-17.00

Gdzie: Kościół św. Rafała Kalinowskiego, Elbląg, ul. Sobieskiego 37

Zgłoszenia: do 9 listopada tel: 601-258-884, e-mail a.bukowska@vp.pl

Animatorzy - znajdźcie czas na spotkanie z Jezusem w gronie wspólnoty.
Liczymy na waszą obecność.

Ania i Marcin

2014.10.30 Odbyło się DWDD

Szczęść Boże!

       25 października mieliśmy możliwość uczestniczenia w Jesiennym Dniu Wspólnoty Diakoni Diecezjalnych, który odbywał się w Pelplinie. Naszą filię stanowi 7 diecezji: gdańska, warmińska, gnieźnieńska, bydgoska, toruńska, pelplińska i elbląska i z przedstawicielami Ruchu Światło - Życie z tych właśnie diecezji przeżywaliśmy ten dzień pochylając się nad zagadnieniem ekumenizmu. Z naszej diecezji było osiem osób: Hania i Grzesiek Oberland, Ela i Andrzej Garczewscy, Jacek Jakubowski, kleryk Kajetan Jakubowski i my.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją Hani i Grzesia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Pozdrawiamy
Ania i Marcin Bukowscy

JESIENNE DWDD - WSPÓŁPRACA EKUMENICZNA W EWANGELIZACJI

       Rozpoczynając kolejny rok formacyjny, można powiedzieć, że wypłynęliśmy na "szerokie wody". Z własnych parafii "Wspólnoty wspólnot" ruszamy na ewangelizację, połączoną ze współpracą ekumeniczną. U większości z nas, brakuje jakiegokolwiek doświadczenia ekumenicznego, ale każdy z nas może z bogactwa i różnorodności chrześcijaństwa skorzystać. Aby uczynić to w pełni, najpierw musimy zapomnieć o tym, kto lepszy... , kto od kogo odszedł... i że, przez lata byliśmy bardziej wrogami niż braćmi. Inne Kościoły, uboższe o Eucharystię i niektóre sakramenty, tym bardziej odkryły bogactwo i różnorodność modlitwy. Osobistego i wspólnotowego poczucia obecności Pana Boga w czuwaniach, celebracji "Słowa".
       Z bogactwa całego Chrześcijaństwa, można powiedzieć, że mamy bogactwo Ruchu Światło-Życie, gdyż ks.Blachnicki, bardzo życzliwie i otwarcie podchodził do realizowania Bożego Planu Zbawienia w innych wspólnotach wyznania chrześcijańskiego, jednocześnie włączając się w dzieło współpracy ekumenicznej.
       Myślimy z Hanią, że właśnie odkrycie (przeżycie) pełni Eucharystii, tego co stanowi "Centrum" Kościoła Katolickiego, jest bardziej możliwe przy skorzystaniu z dorobku całego Chrześcijaństwa, co z kolei prowadzi do jedności Kościoła. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że "Nieogarnionego" nie można w pełni odkryć, ale właśnie to odkrywanie zapewnia szczęście wieczne... i to ziemskie też.
       Konferencja, Namiot Spotkania i Eucharystia, we wszystkich tych elementach DWDD przewijał się Duch Jedności Kościoła, czyli współpracy ekumenicznej w dziele ewangelizacji świata, a wcześniej nas samych, naszej rodziny, przyjaciół, sąsiadów, kolegów w pracy itd.
       Po raz kolejny DWDD okazały się znakomitymi warsztatami dla wszystkich, którzy chcą dać coś z siebie (swojego małżeństwa) dla całego Ruchu, a nie wiedzą od czego zacząć, w czym się odnaleźć, gdzie jest ich miejsce.

Szczęść Boże
Hania i Grzesiu.

2014.10.21 Rodzice w akcji

       Zachęcamy was do włączenia się w akcję "Rodzice chcą mieć wybór", wydrukowania formularzy, zebrania podpisów w waszych parafiach i odesłanie ich na wskazany adres. Informacje o akcji poniżej.

Ania i Marcin

Drodzy Rodzice z Domowego Kościoła!

       Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Rodzice chcą mieć wybór" - warto się w nią włączyć !

Jeśli jako rodzice chcecie:
- mieć wpływ na to, jakie treści przekazuje Waszym dzieciom szkoła,
- móc decydować o tym czy posłać do szkoły 7-latka czy 6-latka,
- mieć możliwość wybrania podręcznika innego niż narzucony przez rząd

Czytaj DALEJ...


2014.10.21 Biblijne zasady w pracy i finansach

       Jest nam niezwykle miło zaprosić na pierwsze w Elblągu spotkanie organizowane przez Edukację Finansową Crown na temat:

"Biblijne zasady w pracy i finansach"

W dniu 27 października (poniedziałek) o godzinie 18:00 w Kościele Bożego Ciała Elbląg, ul. Robotnicza 29

Harmonogram spotkania

AK

2014.10.10 ORAE - Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji

JEŚLI NIE JA, TO KTO......?
( Sprawozdanie z delegacji)

       W dniach 2-5.10.2014 uczestniczyłem w ORAE (co prawda z tego powodu nie mogłem być na naszym sobotnim dniu wspólnoty, ale miałem delegację od Pary Diecezjalnej). Dla niezorientowanych - ORAE, to oficjalnie skrót: Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji, lub bardziej po nowemu: Oazowiczu Ruszaj Aby Ewangelizować.

Miejsce akcji - Puck (jak się na Hel jedzie).

Organizatorzy - Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji Archidiecezji Gdańskiej ( Ewa i Piotr Pankiewicz cudowni Boży Wariaci).

Prowadzący - ks. Sławomir Skonieczka i Witek Wojnowicz z diecezji toruńskiej (co słowo lub gest, to same refleksje normalnie).

Uczestnicy - Małżeństwa z całego Trójmiasta z dziećmi (1,5 roku do 16 lat), dwoje młodych z Ruchu Światło-Życie z Rumi (jak się do Pucka jedzie). Ogółem jakieś trzydzieści parę dusz i duszyczek i ja (wszyscy raczej mało świadomi na co się zdecydowali).

       Na początek (zawiązanie wspólnoty) wziął nas w obroty Witek. Jak na doświadczonego wodzireja przystało zmęczył nas bez litości i rozśmieszył do łez - no, prawie. I tacy rozweseleni udaliśmy się na euchrystię. A tu ks. Sławomir na kazaniu pyta:
- Jak myślicie, jakie jest największe niebezpieczeństwo dla dzisiejszego świata?
Czytaj DALEJ...


2014.10.09 Gra miejska DK

GLORIA VICTIS - GODNI PAMIĘCI
WARSZAWA '44


"Chcieliśmy sami wypędzić Niemców, chcieliśmy zemścić się za straconą młodość, za śmierć tysięcy Polaków i naszych kolegów, za potworny okres okupacji. Ludzie, którzy tego nie doświadczyli nie potrafią sobie w ogóle wyobrazić, jak wyglądało wtedy nasze życie. Szczególnie życie ludzi młodych. Niemcy stworzyli szalenie represyjny system, w którym człowiek cały czas miał poczucie zagrożenia."

Witold Kieżun
Żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego

       Pierwszego sierpnia tego roku obchodziliśmy 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jako wspólnota Domowego Kościoła postanowiliśmy, poprzez organizowaną przez nas trzecią Grę Miejską Domowego Kościoła w Elblągu, oddać cześć bohaterom tych 63 dni chwały.
       Uczestnicy Gry przeniosą się do Warszawy 1944 roku, kilka dni przed wybuchem powstania. Gracze wykonując poszczególne zadania, będą poznawać realia tamtego okresu. Na swojej drodze spotkają m.in. Zawiszaka, który opowie o Poczcie Harcerskiej, sanitariuszkę, której będą musieli pomóc opatrzyć rannego powstańca oraz wezmą udział w tajnych kompletach. Będą musieli pamiętać, że krążący ulicami żołnierze Wehrmachtu, niejednokrotnie pokrzyżują im plan działania.
       Na zakończenie gry przygotowaliśmy ognisko, a dodatkowo wojskową grochówkę oraz kiełbaski. Wspólnie śpiewać będziemy pieśni powstańcze. Dla najmłodszych w tym samym czasie zorganizowaliśmy grę w planszówkę Mali Powstańcy, jak również wiele innych tytułów gier patriotycznych.

Dla najlepszych drużyn czekają nagrody! Dołącz do gry!

Rejestracja drużyn - mailowo: gloria.victis.dk@gmail.com
Regulamin gry na stronie - www.facebook.com/GloriaVictis.DK

2014.10.07 Odbył się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

       Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie za nami. Dzięki gościnności ojców Redemptorystów, spotkaliśmy się w sobotę 4 października w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. Cieszy nas, że tak wielu członków Ruchu przybyło, żeby zgłębiać tajemnicę służby na wzór św. Jana Pawła II. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie mieliśmy możliwość ubogacenia się świadectwami małżeństw oraz kleryka, którzy przeżyli w te wakacje rekolekcje. Pan zasiewa w każdej porze, na każdych rekolekcjach czego byliśmy świadkami słuchając świadectw zarówno z Oaz piętnastodniowych, rekolekcji ORAR, jak i sesji o pilotowaniu kręgów. Naszą radością jest, że tak wielu z nas uczestniczyło w rekolekcjach wakacyjnych, czego owoce będziemy zbierać w ciągu tego roku formacyjnego.
       Kolejnym balsamem dla naszych spragnionych słowa Bożego dusz, była konferencja księdza Tomasza Wieczorka na temat służby naszego wielkiego Papieża. Ksiądz zwrócił uwagę na to, że Jan Paweł II zawsze całym sobą był dla drugiego człowieka. Poświęcał cały swój czas, uwagę, skupienie bliźniemu traktując go jak najważniejszą osobę na świecie. Uczmy się takiego oddania drugiemu człowiekowi. Kolejnym punktem programu naszego dnia wspólnoty było spotkanie w grupach, gdzie mieliśmy możliwość podzielenia się między sobą tym jak my rozumiemy służbę, czy ją podejmujemy oraz uświadomienia sobie tego, że wypełnianie wezwania "Służcie sobie nawzajem tym darem, jaki każdy otrzymał" (1P 4,10) prowadzi do wolności i radości. Na spotkaniach wybrzmiało, że podjęcie służby jest naturalnym następstwem przyjęcia Chrystusa do swojego życia. Każdy miał możliwość stanięcia w prawdzie wobec tego faktu podczas namiotu spotkania i zweryfikowania swojej postawy wobec Boga i ludzi.
       Uwieńczeniem dnia wspólnoty była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, który z radością przyjął nasze zaproszenie. Biskup zwrócił się do nas w kazaniu wskazując nam, że jesteśmy wezwani do służby w winnicy Pana. W trakcie Eucharystii wszyscy animatorzy naszej diecezji zostali pobłogosławieni do pełnienia służby i otrzymali światło Chrystusa.
       Po uczcie duchowej przyszedł czas na ucztę dla ciała. Agapa odbywała się na stojąco, bo zabrakło miejsc dla wszystkich i trudno było przedostać się na drugo koniec sali. To nie przeszkodziło nam być prawdziwie wspólnotą ludzi pragnących podążać za Chrystusem.
       Za ten czas, za wszystkich kapłanów, którzy nam towarzyszyli, za poruszenia serca dziękujemy Ci Panie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Chwała Panu
Ania i Marcin

2014.09.16 Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

       Serdecznie zapraszamy wszystkich członków Ruchu Światło-Życie na pierwszy w tym roku formacyjnym Dzień Wspólnoty. Odbędzie się on w sobotę 4 października w Elblągu u Ojców Redemptorystów w parafii p.w. MBKP - ul. Robotnicza 69.
       Celem pracy formacyjnej realizowanej podczas Dni Wspólnoty w tym roku będzie przypomnienie radosnej prawdy niesionej przez Ewangelię dotyczącej zbawienia każdego człowieka, które to dokonało się w Chrystusie. Podczas pierwszego dnia wspólnoty chcemy spojrzeć na postać św. Jana Pawła II, patrona i wielkiego Przyjaciela naszego Ruchu. Będziemy chcieli odkryć go jako człowieka otwartego na innych ludzi, bezgranicznie oddanego służbie, otwartego na budowanie jedności w celu wiarygodnego głoszenia światu Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Plan Dnia wspólnoty
 • 14.45 Zawiązanie wspólnoty (kościół dolny)
 • 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego (w jedności ze wspólnotą parafialną)
 • 15.15 Świadectwa z przeżytych rekolekcji wakacyjnych
 • 15.45 Konferencja
 • 16.15 Spotkanie w grupach
 • 17.15 Namiot spotkania (kościół górny)
 • 18.00 Eucharystia pod przewodnictwem bp. elbląskiego ks. dr. Jacka Jezierskiego - przekazanie posługi animatorom kręgów
Po Eucharystii - Agapa

Pozdrawiamy Ania i Marcin

2014.09.16 Słowo na rozpoczęcie roku formacyjnego

       Serdecznie pozdrawiamy wszystkie rodziny tworzące kręgi Domowego Kościoła w naszej diecezji. Z woli Bożej i z wyboru kręgu diecezjalnego od września tego roku została nam powierzona posługa pary diecezjalnej. Uroczyste przejęcie posługi nastąpiło w czasie ogólnopolskiego podsumowania pracy rocznej Domowego Kościoła, które miało miejsce w Łomży w dniach 12-14 września.
       W tym miejscu na samy początku chcemy serdecznie podziękować wszystkim naszym poprzednikom - dzięki Waszej posłudze stajemy dzisiaj przed wspólnotą coraz bardziej uformowaną, świadomą swego powołania, wspólnie dążącej do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym. Jesteśmy świadomi ciężaru odpowiedzialności, jaki przed nami stoi. Wszystko jednak jest możliwe dzięki temu, który nas umacnia. Dlatego prosimy o modlitwę w naszej intencji. Niech Duch Święty prowadzi to dzieło, które zostało nam powierzone; niech Jego światło przenika każde działanie podejmowane dla dobra nas wszystkich; niech nie nasza lecz Jego wola się stanie.
       Tematem tegorocznej pracy jest Radość Ewangelii - radość wypływająca z autentycznego spotkania z Bogiem. Każdy z nas w swym życiu codziennie zmaga się z jakimiś bolączkami i trudnościami. Może jest to choroba, może brak pracy, albo konflikt w rodzinie. W tych trudnych chwilach nie jesteśmy jednak sami. Jest z nami Jezus Chrystus, przynoszący radość Ewangelii. Warunkiem doznania tej Bożej radości jest jednak spotkanie, dokonujące się w pierwszej kolejności w czasie osobistej modlitwy rozumianej jako Namiot Spotkania. Bez tego codziennego, chociaż 15-minutowego czasu, ciężko nam będzie doświadczyć Bożej radości.
       Prawie każdy z nas, na różnych etapach formacji, obierał Jezusa jako swego osobistego Pana i Zbawiciela. Raz dokonując wyboru nieustanie wybierać muszę. Każdego dnia dokonujemy nowych wyborów, często zmieniając zdanie. Nie wystarczy więc raz wybrać Jezusa... Decyzja o chrzcie zapadła raczej poza naszą świadomością, potem dopiero przyszedł czas na zdecydowanie, czy chcę być uczniem Jezusa. Możemy to nazwać pierwszym nawróceniem (być może w czasie wstąpienia do kręgu, rekolekcji I stopnia) i dobrze wiemy, że ta decyzja domaga się codziennego potwierdzania. Aby być wszczepionym w Krzew Winny trzeba codziennie tego chcieć i to chcieć coraz bardziej! To dokonuje się przez trwanie we wspólnocie, życie sakramentalne, modlitwę... - a więc także przez realizację naszych zobowiązań.
       Niech ten rok formacyjny będzie dla nas wszystkich okazją do odnowienia naszej osobistej relacji z Panem Bogiem. Powtórnego opowiedzenia się za Chrystusem i jeszcze większego przylgnięcia do Niego.

Ania i Marcin

2014.08.27 Pielgrzymka do Ryjewa       17.08.2014, około południa do Sanktuarium Św.Rodziny w Ryjewie zaczeły przybywać z bliższych i dalszych zakątków diecezji elbląskiej grupy pielgrzymkowe, wśród których nie zabrakło rodzin Domowego Kościoła (z naszej diecezji byli przedstawicielez Elbląga,Malborka,Sztumu i Kwidzyna).
       Rześki, sierpniowy dzień sprzyjał modlitwie "w drodze" i łagodził uciażliwość długiego marszu, a Msza Święta pod przewodnictwem ks.Biskupa Józefa Wysockiego, ukoronowała niedzielę po Święcie Wniebowziecia NMP.
       Zapraszamy do liczniejszego wziecia udziału w przyszłorocznej pielgrzymce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Szczęść Boże
Hania i Grzesiu

2014.08.21 Odbył się ORAR I st.

ORAR I st. w naszej diecezji

       Błogosławiona "Święta" Dorota po raz kolejny przgarnęła w Mątowach Weilkich kilka małżeństw DK, aby oderwały się od zgiełku i pozwoliły by kurz wokół nich wreszcie opadł, a w przejrzystym powietrzu, wyrażniej dostrzegły współmałżonka, dzieci ... siebie.
       Czasu na ORAR I st. jest ... tyle ile trzeba, więc od pierwszego wieczoru, nikt z uczestników czasu nie marnował. Po prostu piękna wspólnota, piekna diakonia, w pięknym miejscu, pod piękna opieką Doroty.
       Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi i pomnoży dobro jakiego wszyscy (tak mi się wydaje) doświadczyliśmy.
       Bóg zapłać ks.Józefowi, animatorom, diakoni wychowawczej i muzycznej, paniom w kuchni i ks. Sławkowi, który z wielką troską, już trzeci raz, przygotował dla nas "dom w Matowach".

       Zamieszczone "Świadectwa" niech pozwolą, każdemu czytającemu zaczerpnąć z miejsca w którym Błogosławiona "Święta" Dorota, wyprasza dla małżeństw szczególne łaski.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Hania i Grzesiu

2014.06.06 Zakończenie roku formacyjnego

ZAKOŃCZENIE... ZAKOŃCZENIE...

       Po raz drugi spotkanie kończące rok formacyjny połączone było inicjatywą "Marszu dla Życia i Rodziny". Życie i rodzina to przecież podstawy Domowego Kościoła. W marszu uczestniczyło około 120 osób, które w radosny sposób dały świadectwo, że los rodzin w Polsce nie jest im obojętny.
       Dziękujemy służbom (Policji i Straży Miejskiej) Malborka, za zapewnie bezpiecznego przemarszu.
       Pozostała część dnia przeznaczona była wyłącznie na bycie razem, we wspólnocie. Pogoda dopisała, wspólnota...? Bigos, pomidorówka, ciasta i świeże gofry sprzyjały dobremu nastrojowi, pogawędkom, zabawie i radości.
       Jedyną, bardziej oficjalną chwilą spotkania było przywitanie Ani i Marcina, nowo wybranej Pary Diecezjalnej, a co się z tym wiąże pożegnanie "byłej" pary.
       W związku z tym chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim. Nigdy w naszej wspólnocie nie czuliśmy się sami, obarczeni obowiązkami. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie modlitwą, radą i konkretną pomocą w organizowaniu życia DK w naszej diecezji. Szczególnie dziękujemy ks.Józefowi, który posługę Moderatora Diecezjalnego musiał łączyć z wieloma innymi funkcjami, a jednak mogliśmy na niego liczyć. Również wielu innych księży gotowych było do pomocy i wsparcia. Dziękujemy Parom Rejonowym, które zawsze stawały na wysokości zadania, godząc życie rodzinne, zawodowe i posługę. Dziękujemy diakoniom, za podjęcie zadań wynikających z przynależności do Ruchu Światło-Życie. Diakonii: Życia, Wyzwolenia, Słowa, Komunikacji.
       Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, bo nie pamiętamy żadnej odmowy, kiedy potrzebowaliśmy pomocy.

Dobrze, że jesteście!

       Dziękujemy Panu Bogu i sobie nawzajem, za trzy lata z naszego małżeństwa, które przeżyliśmy w tak piękny i niepowtarzalny sposób.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Chwała Panu!
Hania i Grzesiu

2014.06.06 Pilegrzymka do Kalisza

       24 maja, od samego rana, Domowy Kościół z całej Polski podążał w kierunku Kalisza, do Sanktuarium Św. Józefa.

Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się!

       To zawołanie potrzebuje usłyszeć każdy z nas. W chwili beznadziejności, bezradności musi "tylko" wytrwać przy Chrystusie. Być cały czas uczniem Jezusa.
       Dzień ten był również poświęcony s.Jadwidze. W tym roku skończyłaby 100 lat, a zatem kolejna okazja do refleksji nad Ruchem.
       Jaki byłby Ruch gdyby nie siostra? Co zrobiłaby s.Jadwiga? To pytania, które warto rozważyć zanim podejmiemy decyzję czy ocenę sytuacji, które mają miejsce wokół nas.
       W Kaliszu nie zabrakło przedstawicieli DK Diecezji Elbląskiej. Jak co roku, grupa z naszej Wspólnoty pielgrzymowała, niosąc w sercu intencje własne, bliskich i Wspólnoty.
       Kalisz, dla wielu z nas jest miejscem, gdzie odżywają wspomnienia. Znajome twarze wyłowione z tłumu dają radość i wzmacniają do wytrwałości w świadectwie wiary, pomimo wielu trudności.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Szczęść Boże
Hania i Grzesiu

2014.05.19 DZIEŃ WSPÓLNOTY

       01.06.2014, zapraszamy wspólnotę DK diecezji elbląskiej na zakończenie roku formacyjnego do Malborka.
       Dzień rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 13.00, w kościele MBNP przy ulicy Słowackiego.
       Po Eucharystii, w Marszu dla Życia i Rodziny, udamy się na plac przed kościołem Świętej Urszuli Ledóchowskiej, gdzie odbędzie się piknik, a co za tym idzie okazja do wspólnego spędzenia czasu.
       Jak co roku pamiętajmy o przywiezieniu ciasta, napoi i pieczywa (NIE przywozimy kiełbasy na grill-a). Przywiezione produkty prosimy przekazać przed "marszem" pod kościołem Św. Urszuli lub kościołem MBNP, do samochodów oznaczonych DK. Produkty zostaną dostarczone na miejsce Pikniku.

Szczęść Boże.
Hania i Grzesiu

2014.05.19 Odbyły się wybory pary diecezjalnej

       W dniu 17 maja 2014 r., podczas spotkania kręgu diecezjalnego, krąg poprzez tajne głosowanie zadecydował, że na następną kadencję parą odpowiedzialną za wspólnotę Domowego Kościoła w naszej diecezji będą Ania i Marcin Bukowscy z Elbląga.

Nowa Para Diecezjalna
Ania i Marcin Bukowscy

       Ania i Marcin całkowicie spełniają warunki do pełnienia tej posługi. Ponadto wielokrotnie angażowali się we wszelkiego rodzaju inicjatywy DK. Zawsze mogliśmy liczyć na ich wsparcie i odpowiedzialność.
       Oficjalne przejęcie posługi odbędzie się we wrześniu.
       Prosimy całą wspólnotę o gorliwą modlitwę w intencji Ani, Marcina i ich rodziny, aby posługa wypełniana na Chwałę Bożą dała im radość i umocniła na drodze do zbawienia.

Krąg Diecezjalny
OSTATNI RAZ W TYM SKŁADZIE

Pozostałe zdjęcia w galerii

Szczęść Boże.
Hania i Grzesiu

2014.05.14 Randka Małżeńska w Iławie

       W Iławie, 23 maja, w piątek odbędzie się randka małżeńska. Będzie ona zorganizowana w Parafii Przemienienia Pańskiego (tzw. Czerwony Kościół), gdzie znajdują się Ojcowie Oblaci. Rozpoczynie się Mszą Św. o godz. 18.00, na której kazanie wygłosi ks.Piotr Pawlukiewicz, a potem wszyscy chętni przejdą do pobliskiego kina na film "Odważni".
       Serdecznie zapraszamy. Być może "Randka Małżeńska" będzie kolejną szansą dla Waszego małżeństwa, aby bardziej "stanowić jedno".

Randka Małżeńska

Szczęść Boże.
Hania i Grzesiu

2014.05.31 Dzień Wspólnoty Rejon Elbląg Południe i Pasłek

       W rejonie Elbląg Południe i Pasłęk w jedności z całym Ruchem Światło-Życie 10 maja świętowaliśmy paschalny Dzień Wspólnoty. Rozważaliśmy temat "Narodzić się na nowo w mocy Ducha Świętego".
       Duch Święty często przychodzi ze swoimi natchnieniami w bardzo delikatny sposób. Wszyscy mamy tendencje aby zachowywać się wobec nich jak strażak, który gasi pożar już w zarodku. Sami chcemy decydować kiedy i w jaki sposób włączyć się w dzieło Nowej Ewangelizacji i najczęściej używamy "gaśnicy": to nie dla mnie, ja tego nie czuję, wstydzę się, ... .
       A przecież Ojciec św. Franciszek powiedział: "Bez obecności i natchnień Ducha Świętego, Kościół nie mógłby realizować zadania, jakie jemu powierzył zmartwychwstały Jezus - aby iść i nauczać wszystkie narody (Mt28,18). Ewangelizacja jest misją Kościoła, nie tylko niektórych, ale moją, twoją, naszą." Musimy więc słuchać współmałżonka, wspólnoty, Kościoła - wsłuchiwać się w natchnienia Ducha Świętego i jego mocą rozpalać wielki ogień Nowej Ewangelizacji. Inaczej będziemy tylko uprawiać propagandę.
       Ważnym znakiem Dnia Wspólnoty było miejsce, w którym się spotkaliśmy. Zielonka Pasłęcka - jedna z najmniejszych parafii naszej diecezji. Było nas wszystkich około dwudziestu pięciu osób, ale dla księdza proboszcza i parafian wielkim świadectwem była Msza Św. Bo okazało się, że nie trzeba być organistą, aby pięknie zaśpiewać psalm, małżonkowie wspólnie mogą poprowadzić modlitwę wiernych i przystąpić do Komunii Św., a rodzinna procesja z darami eucharystycznymi to przeżycie prawdziwej rodzinnej jedności. Za obecność i te wszystkie małe gesty, które okazały się tak wielkie wszystkim bardzo dziękujemy.

Niech Wam Duch Święty w głowach wieje,
Agatka i Jacek

2014.05.19 Dzień Wspólnoty Rejon Północ

Dzień Wspólnoty

NARODZIĆ SIĘ NA NOWO W MOCY DUCHA ŚWIĘTEGO

       W sobotę 10 maja 2014 roku przeżywaliśmy Paschalny Dzień Wspólnoty pod hasłem: Narodzić się na nowo w mocy Ducha Świętego.
       Jak my mamy narodzić się na nowo pokazuje nam Jezus Chrystus przez działanie Ducha Świętego. Narodzić się na nowo to bezgranicznie przyjąć Miłość samego Boga. W Duchu świętym odkrywać prawdę o samym sobie ale i Bogu, który mnie kocha takiego jakim jestem, pojednać się z Bogiem, by zrzucić z siebie to z czym sobie nie radzę i ofiarować swoje doświadczenie samemu Bogu.
       Duch Święty to więź między Ojcem a Synem, zmiana w naszym życiu to działanie Ducha Świętego. Doświadczenie prawdziwej miłości, której źródłem jest Bóg przez Jezusa Chrystusa, w Jego miłosierdziu jest nasze uzdrowienie. Przyjęcie Ducha świętego to dar Nowego Życia poprzez uzdrowienie.

Szczęść Boże.
Ilona i Grzesiek

2014.05.14 Dzień Wspólnoty Rejon Pomezania

       W sobotę 10.05.2014 r. kolejny raz spotkaliśmy się na rejonowym dniu wspólnoty. Tym razem dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkól Katolickich im. Św.Jana Pawła II w Malborku mogliśmy się spotkać w bardzo wygodnych warunkach. Bardzo za to dziękujemy.
       "Narodzić się na nowo w mocy Ducha Świętego". Rozważanie tego tematu zbiegło się z przyjęciem dwóch nowych kręgów do naszej wspólnoty. W tym symbolicznym dniu, po okresie ewangelizacji oraz pilotażu, 9 małżeństw "narodziło się na nowo". Niech Bóg im błogosławi a Was wszystkich prosimy o modlitwę w ich intencji. Sami wiecie jak trudny jest pierwszy rok samodzielności kręgu.

Zdjęcia

Pozdrawiamy
Magda i Łukasz

2014.04.14 Życzenia

Wielkanoc

       Dobiega końca czas kolejnego Wielkiego Postu w naszym życiu.
       Wielki Post, zwieńczony Triduum Paschalnym, to doskonały moment do refleksji nad stanem mojej wiary; oburzam się, czy rozumiem św. Piotra, gdy wyparł się Jezusa, czy w chwili próby jestem w stanie bronić swoją wiarę, czy zawsze Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, czy Wiara w miłość Jezusa i Boże Miłosierdzie pozwala, pomimo częstych upadków, z ufnością przyjmować Boży Plan Zbawienia.
       Na ten Nieogarniony czas, w którym dokonało się nasze zbawienie przyjmijcie życzenia Bożej Radości i niegasnącej Wiary do ostatniej chwili życia.

Z panem Bogiem
Hania i Grzesiu

2014.04.14 Wiosenne DWDD

       Wiosenne DWDD fili pelplińskiej odbyło się w Gnieźnie w dniu 5 kwietnia 2014.
       Postacią, która dominowała w tym dniu był papież Jan Paweł II, a to w związku z tematem spotkania: "Wyzwania dla Ruchu Światło-Życie płynące z kanonizacji JPII".
       Jak wielkim propagatorem Ruchu był (jest nadal, poprzez to, co zachowały nasze serca) Nasz Papież, nie musimy nikomu mówić, ale warto przypomnieć, że wielokrotnie podkreślał wielką rolę ewangelizacyjną Ruchu w czasach współczesnych. Warto to zagadnienie rozważyć w kontekście mojej postawy jako przedstawiciela Ruchu Światło-Życie. Mojej odwagi, poświęcenia czasu i chęci zdobywania umiejętności do - za św. Pawłem - "głoszenia Ewangelii każdemu stworzeniu oraz samemu sobie".
       Na spotkaniu w Gnieźnie nie zabrakło też chwili czasu do porozmawiania na temat działań zmierzających do zmiany Zasad DK, o których można więcej dowiedzieć się ze strony centralnej DK i ostatnich numerów Listu DK. Gorący apel o modlitwę w tej intencji.
       Gospodarze znaleźli też czas na lekcję historii chrześcijaństwa w Polsce, a to za sprawą sąsiedztwa katedry gnieźnieńskiej.
       Za ten błogosławiony czas, Bóg Zapłać wszystkim, którzy podjęli trud organizacji i uczestnictwa.
       Cieszy również fakt, że pomimo znacznej odległości, z naszej diecezji uczestniczyła tak liczna delegacja:
- ks. Józef - moderator
- diakon Łukasz - gościnnie
- Magda i Łukasz - d. komunikacji
- Krzysztof - d. wyzwolenia
- Hania i Grzesiu

Zdjęcia w galerii

Z panem Bogiem
Hania i Grzesiu

2014.04.02 Wieści z rejonu Elbląg Południe, Pasłęk

       Jak cały Ruch Światło-Życie tak i nasz rejon cieszył się 22 Marca rejonowym dniem wspólnoty. Tym razem gościliśmy w Pasłęku w parafii Św.Józefa w pięknym nowo wybudowanym Oratorium. Ks.Michał ubogacił nas konferencją dotyczącą tematu: NARODZIĆ SIĘ NA NOWO PRZEZ SAKRAMENTY.
       Trzy sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: chrzest, eucharystia i bierzmowanie są jak życiodajne soki dające wzrost i drzewu od korzeni do najdalej wysuniętych gałązek. Aby mogły skutecznie i owocnie działać w nas i przez nas konieczna jest wiara i moc Ducha świętego.
       Praca w grupach polegała na zilustrowaniu sakramentów w formie znaków drogowych. Wszyscy byliśmy zaskoczeni możliwościami i pomysłami interpretacyjnymi prawie całego kodeksu drogowego. Podczas agapy przedstawiciele grup opowiadali jak można bezpiecznie dojechać do nieba po autostradzie życia. Kto jeździ samochodem to teraz po prostu same refleksje....
       Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za obecność, za pyszne ciasta, za ustawienie krzeseł, stołów, śpiew i wspaniałą rodzinną atmosferę.

Z panem Bogiem
Agatka Jacek Jakubowscy

2014.03.30 Wielkopostny Dzień Wspólnoty
Rejonu Pomezania

       W dniu 22.03.2014 r. spotkaliśmy się na kolejnym rejonowym dniu wspólnoty. Na miejsce spotkania wybraliśmy tym razem parafię pod wezwaniem Św. Brata Alberta w Iławie. Na przyjazd w najdalszy zakątek naszego rejonu zdecydowało się 20 osób.
       Sakrament to spotkanie z żywym i działającym Bogiem. Bóg pragnie objawić się i działać poprzez nas. W czasie katechezy Ks.Józef odwołał się do Łk 9, 12-17 (pierwsze rozmnożenie chleba). Wielotysięczny tłum spotyka się z Jezusem i uczniami. Na słowa dwunastu "Odpraw tłum; niech idą do okolicznych wsi i zagród, gdzie znajdą schronienie i żywność, bo jesteśmy tu na pustkowiu" Jezus odpowiedział: "Wy dajcie im jeść!". Chleb i ryby rozmnożył Jezus ale nakarmił lud rękami uczniów.
       Bardzo ważna jest nasza osobista więź z Jezusem. To jednak dopiero początek. Bogactwo treści zawartej w sakramentach odkrywaliśmy tworząc znaki Bożej obecności. Nasze zadanie to nieść tą Bożą obecność innym. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy mimo trudności chcieli spędzić ten czas we wspólnocie i odkrywać Bożą obecność oraz działanie w sakramentach. Dziękujemy za dzielenie się swoim doświadczaniem Boga w gronie współbraci i życzymy wiary, nadziei i miłości, które są niezbędne aby nieść Boga innym.

Zdjęcia w galerii

Pozdrawiamy
Magda i Łukasz Marciniak

2014.03.28 Zmiany w kalendarium

       W kalendarium Domowego Kościoła naszej diecezji nastąpiły małe zmiany:
 • 17.05.2014 - Krąg Diecezjalny (wybory Pary Diecezjalnej)
 • 24.05.2014 - Pielgrzymka Domowego Kościoła do Kalisza
 • 01.06.2014 - Zakończenie Roku Formacyjnego w Malborku (Marsz Dla Życia)
AK

2014.03.28 Wielkopostny Dzień Wspólnoty
Rejonu Elbląg Północ

       W sobotę 22 marca w parafii pw. Św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu uczestniczyliśmy w Wielkopostnym Dniu Wspólnoty Domowego Kościoła. Tematem naszego spotkania było NARODZIĆ SIĘ NA NOWO PRZEZ SAKRAMENTY. Ksiądz Tomasz podczas konferencji mówił nam o sakramencie Eucharystii, która jest istotą miłości Ojca i Syna, również o tym jak ważne jest dla nas uczestnictwo w tym sakramencie. Wysłuchaliśmy świadectw o sakramencie małżeństwa oraz o sakramencie chrztu. Bardzo budujące jest kiedy chcemy dzielić się ze sobą świadectwem naszego życia.
       Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu mogliśmy wspólnie uwielbiać Chrystusa. Kulminacyjnym punktem naszego spotkania była Eucharystia.
       Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i uczestnictwo w dniu wspólnoty serdecznie dziękujemy.

Zdjęcia w galerii

Ilona i Grzegorz

2014.03.14 Dzień Świętości Życia

Kilka refleksji na Dzień Świętości Życia.

       Już niedługo - 25 marca w uroczystość zwiastowania NMP - Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie Dzień Świętości Życia. Został on ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II zapisane w encyklice Evangelium Vitae: "proponuję, aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji". Dla każdego z nas ten dzień stać się ma więc zachętą do refleksji nad sensem i wartością ludzkiego życia.
       Niejednokrotnie wielu z nas słyszało stwierdzenie, że ludzkie życie jest największą wartością. Niby coś co jest tak bardzo oczywiste, z czym nikt nie powinien dyskutować - a jednak - we współczesnym świecie, cytując klasyka, coraz mniej "oczywistych oczywistości". Świat wokół nas, pełen jest bowiem paradoksów i wewnętrznych sprzeczności: z jednej strony broni się praw zwierząt i protestuje przeciw wycinaniu drzew, a z drugiej - zapomina się o wartości samego człowieka; z jednej strony słyszymy głosy o prawie do posiadania dzieci, reprodukcji, z drugiej zaś odzywają się głosy o prawie do uśmiercania nienarodzonych. Jak wobec tego bronić prawdy o nadrzędnej wartości ludzkiego życia?

Czytaj DALEJ...


2014.03.14 Sympozjum o gender

Sympozjum WYCHOWANIE INACZEJ
Gender - o co tu chodzi???

Konferencja Gender
Kiedy: Sobota 29 marca 2014, w godz. 9:00 - 18:30

Gdzie: TORUŃ 
    Centrum Dialogu im. Jana Pawła II
    Plac ks. S. Frelichowskiego 1 za Seminarium Duchownym

Szczegółowy plan seminarium na plakacie:
2014-03-14_gender.pdf

2014.03.02 Rodzice w akcji - Monika Gajda

Rodzice w Akcji

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej oraz Fundacja Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej AMICUS

ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ dla rodziców pt: "Rodzice w akcji"
prowadzący: Monika Gajda

Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców, którzy pragną podnieść swoje umiejętności wychowawcze.

Jak skutecznie stawiać granice i wymagania i jednocześnie nie stracić więzi z dzieckiem i cieszyć się z nim dobrą relacją, gdy stanie się nastolatkiem wchodzącym w dorosłe życie? Jak przekazywać dziecku wartości, nie stając się "zrzędzącym" rodzicem? Co robić, gdy dziecko robi to, czego nie chcemy lub nie robi tego, czego od niego oczekujemy?

Na te i inne zagadnienia postaramy się znaleźć odpowiedzi w trakcie konferencji.

Zapraszamy rodziców dzieci w każdym wieku.

Miejsce:
      Elbląg, aula Wyższego Seminarium Duchownego
      ul. Bożego Ciała 10

Czas spotkania:
      15 marzec 2014 (sobota)
      9:00 - 15:00

Koszt uczestnictwa: 25 zł od osoby.
W przypadku, gdy uczestniczą oboje małżonkowie - 40 zł od pary.
Płatne w dniu konferencji.

Zgłoszenia: do 12 marca, na adres:
      fundacja@wsdelblag.pl
      608558416

2014.03.02 Kongregacja odpowiedzialnych

"SPRAWY BARDZO BIERZĄCE"- KONGREGACJA

       Dla ludzi ochrzczonych, wierzących, odkupionych przez Jezusa Chrystusa, Świętość jest standardem. Standardy takie ustanowił sam Pan Bóg, więc są dobre i niepodważalne.
       Dlaczego zatem jest inaczej. O Świętości zdarza nam się nieraz rozmyślać, ale żyć jak święty..., przyznać się do świętości..., głosić świętość..., z mocą, tak żeby to co mówimy (nauczamy) nie zaprzeczało naszym czynom. Jak wyzwolić w sobie ten ogromny potencjał wiary jaki posiadamy? Jak wszystko poukładać aby było na swoim miejscu.

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

       Miejsce pierwsze muszę opuścić; Ja, praca (kariera), dzieci, ambicje, obsesyjne traktowanie wolnego czasu, wszystko przykrywane pseudo uzasadnieniami. Na miejscu pierwszym musi być Pan Bóg. Wtedy spełnimy standard jakim jest Świętość, wtedy zachowamy Wiarę, przekażemy naszym dzieciom i tym, którzy żyją w niedostatku duchowym.
       Przed naszą wspólnotą wyjątkowy rok: "Radość Ewangelii". To rok wielu możliwości dla każdego z nas. Rozważmy jak ten rok przeżyjemy...
       Zapraszamy do wczytania się w osobiste relacje przedstawicieli naszej diecezji z XXXIX Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie oraz do relacji na stronie centralnej DK i Oazy. Za pośrednictwem radia Foz-Zoe jest możliwość odsłuchania wywiadów, konferencji, przemówień i wspólnych modlitw nagranych podczas KO. Szczegóły na stronie OAZA.pl.
       Jesteśmy szczęśliwi że tegoroczną kongregacje przeżyliśmy w małej, a zarazem tak licznej wspólnocie.

Zdjęcia w galerii

Szczęść Boże !
Hania i Grzesiu

2014.03.02 Kongregacja - relacja 1

       Na zapytanie pary diecezjalnej Hani i Grzegorza, czy chcemy pojechać z nimi na XXXIX Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie do Częstochowy, odpowiedzieliśmy z radością, że bardzo chętnie. I tak wyruszyliśmy 21.02.2014r. samochodem w daleką podróż, którą zawierzyliśmy opiece Panu Bogu i Jego Matce. Do celu dotarliśmy szczęśliwie /Chwała Panu/ i od razu poszliśmy na Jasną Górę na Apel. Byliśmy prze-szczęśliwi mogąc w nim uczestniczyć i złożyć przed tronem naszej kochanej Matki przywiezione podziękowania, prośby i intencje nasze oraz innych osób. Dzień zakończyliśmy w miejscu zakwaterowania u sióstr wspólną agapą z Agatką i Jackiem oraz dwoma klerykami z elbląskiego Seminarium Duchownego. W następnych dwóch dniach uczestniczyliśmy już w kolejnych punktach programu Kongregacji. Zaprezentowano nam również piosenkę roku OŻK 2014 pt. "Radość przemienionych serc" - bardzo podobają się nam jej słowa i muzyka.

Czytaj DALEJ...

2014.03.02 Kongregacja - relacja 2

PRZEZ MARYJĘ JASNOGÓRSKĄ BÓG ROZDAJE PREZENTY !!!

       W dniach 21 - 24 lutego 2014 roku odbyła się na Jasnej Górze trzydziesta dziewiąta Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło - Życie. Jechaliśmy na nią z Agatką z wielką nadzieją i radością na spotkanie dawnych przyjaciół i doświadczenia wspólnoty. Ale we mnie było coś jeszcze... nieokreślone przeczucie niespodzianki (jak u dziecka przed wigilią). W sobotę od rana bardzo intensywny plan dnia: jedna konferencja za drugą, przedstawienie hasła i znaku następnego roku formacyjnego, piosenka roku....

Czytaj DALEJ...

2014.03.02 Jaki jest twój Bóg ?

OPOWIEDZ MI O SWOIM BOGU...

       Podczas długiej podróży porusza się wiele tematów. Jednym z ulubionych to ten o księżach i Kościele - jacy oni omylni i co powinni zmienić. Uważamy się za ludzi nowoczesnych i wiemy najlepiej co się dzieje i jak powinno być - przecież na bieżąco śledzimy internet i oglądamy telewizję. Oczywiście część z nas nie śledzi i nie ogląda, a w takich dyskusjach broni Kościoła i usprawiedliwia księży.
       Pewnego razu mój współtowarzysz podróży wypowiadał się o Papieżu i Biskupach (już nie pamiętam w jakiej sprawie). Zapamiętałem jedno zdanie: "Ja jestem człowiekiem wierzącym i mam Boga w sercu... no, ale co ten papież ze swoimi biskupami wyprawia to się w głowie nie mieści i dlatego od dziesięciu lat do kościoła nie chodzę." Czułem że, powinienem coś powiedzieć, ale zupełnie nie wiedziałem co. Najgorsza była świadomość że, taką opinie słyszę nie po raz pierwszy i pewnie nie ostatni.
Znasz ten slogan: "Wierzący niepraktykujący." I tak bardzo zrobiło mi się smutno.
       Następnym razem było inaczej. Przytaczam rozmowę w skrócie:
Młoda osoba zbuntowana na cały świat:
- Moja noga w kościele nigdy nie postanie, bo tam tylko o pieniądze wołają. A Bóg jest wszędzie i nie muszę tam chodzić aby się do Niego pomodlić.
Byłem gotowy:
- Ja tam chodzę do kościoła. A czy Ty możesz mi coś więcej powiedzieć o tym swoim Bogu?
- Yyyymmm..... jak to?
- No, ja jestem Katolikiem, wiesz mniej więcej na czym to polega: w niedzielę do kościoła, dziesięć przykazań, Ojcze nasz... rano i wieczorem. A jak jest z Tobą?
- Nooo... Do kościoła nie muszę... Mogę z Bogiem rozmawiać zawsze i wszędzie nawet tutaj.
- To rozumiem. Ja na przykład czytam Pismo święte. Wierzę że jest to Słowo Boże, więc przez nie dowiaduję się czego Bóg ode mnie chce i jak bardzo mnie kocha. A Ty jakich słów używasz w czasie modlitwy? O co prosisz? Za co dziękujesz? Jaki to ma wpływ na Twoje życie?.
- Oj tam, to moja sprawa. Zresztą nie mam czasu na takie rzeczy. Teraz też już muszę lecieć.
- Ok. Ale pamiętaj, jesteś mi winna opowieść o swoim Bogu. Nie odpuszczę Ci następnym razem jak się spotkamy. A jak będziesz chciała to opowiem Ci o moim.
I tak skończyła się rozmowa.

       Pewnie zastanawiasz się po co to wszystko piszę? Przecież wiadomo: trzeba dawać świadectwo, ewangelizować. No jasne, ale tak poważnie, czy wystarczy Ci odwagi aby "najmądrzejszemu z Katolików" (w pociągu, na przyjęciu, w pracy) zadać to pytanie: A jaki jest Twój Bóg? Opowiedz mi o Nim. A jeśli ktoś Ciebie zaskoczy tym pytaniem, albo poprosi Cię o opowiedzenie o Twojej wierze...
JAKA JEST TWOJA OPOWIEŚĆ?

J.J.

2014.03.02 Nowy krąg DK

       23 lutego 2014 roku o godzinie 13.00 w parafii pw. Św. Wojciecha w Elblągu na uroczystej Mszy Świętej 4 małżeństwa, które były uczestnikami pilotowanego kręgu wyraziły swoją decyzję włączenia się do wspólnoty Domowego Kościoła. Na znak tej decyzji przyjęły zapaloną świecę - symbol Chrystusa, naszego Światła i Życia.
       Animatorami nowego kręgu są Asia i Karol Myszka, a opiekunem kręgu został ksiądz Michał. Po Eucharystii udaliśmy się na wspólne świętowanie, czyli Agapę.
       Wszyscy dziękujemy Bogu za łaski jakie daje rodzinom Domowego Kościoła. Jezus jest Panem! On ma moc wszystko uczynić, aby gorliwości w posłudze Bogu i ludziom nigdy Wam nie zbrakło, abyście zawsze szli Jego drogą z mocą Ducha Świętego.

Zdjęcia w galerii

Ilona i Grzegorz

2014.02.15 Bal DK

Kochani !

       Pragniemy podziękować za wspólnie spędzony czas. Spełniło się powiedzenie, że z Wami można i do tańca i do różańca. Było nam niezmiernie miło bawić się z Wami, śmiać się, wychwalać Boga tańcem jak to czynił król Dawid. Jesteśmy podbudowani rosnącą z roku na rok frekwencją.
       Mamy nadzieję, że pamiętacie o jednej z zabaw, w której wszyscy wzięli udział. Było to losowanie karteczek z "zadaniem do wykonania" w najbliższym czasie. Zadanie, którym sprawimy, mam nadzieję, swojej najdroższej osobie wiele radości. My nad swoim jeszcze pracujemy.
       Oglądając zdjęcia podziwiamy waszą pomysłowość w karnawałowych przebraniach, a myślami cały czas wracamy do wspaniałej zabawy, pysznego jedzenia i pogody ducha.
       Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli ten piękny czas. Zwłaszcza Magdzie i Sławkowi, za wspaniałą organizację i radość, której byli autorami. Wszystkim pozostałym, dziękujemy za uśmiech na twarzy i w sercu. Zabawę, którą jako wspólnota DK, możemy się podzielić z innymi.

Zdjęcia w galerii

Szczęść Boże !
Magda i Łukasz,
Hania i Grzesiu

2014.02.07 Rekolekcje ORAR I°
Co:	ORAR I °

Kiedy: 	04-08 lipca 2014 r.
	przyjazd między godz.16.00 a 17.00

Gdzie: 	Dom Rekolekcyjny "Błogosławionej Doroty"
	Mątowy Wielkie koło Malborka

Koszt całego pobytu:
 	dorośli: 350 zł od osoby
	dzieci: powyżej 7-lat - 200 zł
	dzieci: do 7-lat - 150 zł

Wiek dziecka określany rokiem urodzenia, 
trzecie i kolejne dziecko za darmo.

Prowadzący:	
	Ks.Moderator - Józef Miciński
	Para Moderatorska - Hanna i Grzegorz Oberland

Zgłoszenia i informacje:
	Hania i Grzesiu Oberland
	tel: 605066750 po godz.19.00,
	oberland@tlen.pl

Zapisy telefonicznie lub mailowo.
2014.01.18 Spotkanie opłatkowe rejonu Pomezania

       W dniu 04.01.2013 odbyło się "Spotkanie opłatkowe" rejonu Pomezania. Zostaliśmy ugoszczeni w iście królewskiej scenerii na zamku w Kwidzynie. Przewrotnie zaczniemy od końca. Na zakończenie tego spotkania ksiądz Przemek przypomniał słowa Św.Teresy z Kalkuty mówiące o tym, że Boże narodzenie to nie tylko dzień 25 grudnia. Boże Narodzenie jest "Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie". Aby Tak się stało trzeba najpierw spotkać się z drugim człowiekiem, chcieć z nim być.
       Bardzo dziękujemy Wam ze wspólne spotkanie. Za to bycie razem. Jesteśmy bardzo podbudowani zarówno frekwencją jak i atmosferą spotkania. Było nas razem ponad 40 osób dorosłych w towarzystwie równie licznej gromady dzieci i młodzieży. Były rozmowy, śmiechy i radosne kolędowanie.

CHWAŁA PANU

Zdjęcia w galerii

Pozdrawiamy
Magda i Łukasz Marciniak

2014.01.18 Spotkanie opłatkowe rejonu Północ

       Doroczne spotkanie opłatkowe naszej wspólnoty odbyło się 12 stycznia br. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną Eucharystią, której przewodniczył Ks.Wojciech Zwolicki (moderator rejonu Północ), i którą koncelebrował ks.Tomasz Wieczorek. Bezpośrednio po Eucharystii dzieci przygotowały niespodziankę - Jasełka Bożonarodzeniowe! Dzieci wcieliły się w różne role, by jak najlepiej przybliżyć nam historię narodzin Jezusa. Zgodnie z tradycją byli Trzej Królowie, Maryja, Józef, Pasterze i Aniołki. Mali aktorzy we wspaniałych strojach recytowali, śpiewali, oddając pokłon Zbawicielowi. Po zakończeniu występu przyszedł czas na życzenia świąteczne. Udaliśmy się na plebanię, by tam świętować przy wspólnym stole. Był to czas modlitwy, podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń, śpiewu kolęd i rozmowy.
       Napełnieni radością Bożego Narodzenia życzymy abyście każdego dnia rodzili się dla Boga. Niech Boża Dziecina napełni Nas radością, miłością i pokojem, abyśmy doświadczali obecności naszego Pana w naszych rodzinach, małżeństwach i dawali o Nim świadectwo innym.

Zdjęcia w galerii

Ilona i Grzegorz

2014.01.18 Z życia Rejonu Elbląg Południe, Pasłęk

Z ŻYCIA REJONU ELBLĄG POŁUDNIE, PASŁEK

       Już nowy rok a para rejonowa jeszcze w adwencie... . Tak to jest że trudno jest się wybrać i przeżyć Dzień Wspólnoty, ale jeszcze trudniej zebrać wszystkie troski i radości, przelać je na papier ogłosić światu...
       Dnia 7 grudnia małżeństwa z naszego rejonu zebrały się w kościele św.Jerzego w Elblągu, aby przeżyć adwentowy dzień wspólnoty. Jak zwykle opieraliśmy się na konspektach Centralnej Diakoni Słowa aby zachować tak ważną jedność z całym naszym Ruchem. Krótka konferencja wprowadziła nas w temat: "Narodzić się na nowo przez słowo Boże". Stare drzewo jest dziełem Boga - ale nie jest Bogiem. Burza z piorunami może być obrazem bożego gniewu - ale nie jest Bogiem. Słońce może być obrazem wielkości bożej - ale nie jest Bogiem. Bóg najpełniej i prawdziwie objawia się nam w swoim Słowie. Rozważając Boże Słowo spotykamy się z Bogiem. I tą prawdą dzieliliśmy się w grupach rozważając rozmowę Jezusa z Nikodemem (J 3,1-8). Z godziny świadectw jedna myśl wydaje się najistotniejsza: "Najgłębiej przeżywam spotkanie z Bogiem gdy rozmawiam z Nim czytając Jego Słowo podczas namiotu spotkania".
       Minął adwent, Boże Narodzenie i znów z radością spotkaliśmy się na dzieleniu się opłatkiem 4-tego stycznia tym razem w parafii św.Doroty z Mątowów. Salka, w której składaliśmy sobie życzenia zawsze taka duża i przestronna tym razem była przytulna i chwilami nawet przyciasna. Byli z nami klerycy z koła Ruchu Światło-Życiez naszego seminarium i było też kilkoro dzieci.
       Za udział i wzięcie części odpowiedzialności za przygotowanie tych dwóch wydarzeń wszystkim dziękujemy. Szczególnie Józkowi i Basi - naszej diakoni muzycznej - Bez Was kolędy nie brzmiałyby tak donośnie i radośnie. Szacunek wielki również dla par animatorskich.
       Choć uczestnictwo w Dniach Wspólnoty formalnie nie jest obowiązkowe, na pewno jest miernikiem naszej odpowiedzialności i wzrostu duchowego na drodze formacji Domowego Kościoła. A jak bardzo ubogaca - wiedzą Ci, którzy w nich uczestniczą. A następna okazja będzie na kolejnym Wielkopostnym Dniu Wspólnoty, na którym będziemy "RODZIĆ SIĘ NA NOWO PRZEZ SAKRAMENTY".

Szczęść Boże
Agatka Jacek Jakubowscy


Archiwum 2015
Archiwum 2014
Archiwum 2013
Archiwum 2012
Archiwum 2011
Archiwum 2010
Archiwum 2009

 
---