Ikona
Domowy Kosciół Domowy Kosciół
.
.
Śledź nas na facebook-u

Tablica ogłoszeń

Najbliższe wydarzenia:

 • Brak

Dalsze wydarzenia...
Znak roku 2017/2018

Skrzynka modlitewna

Twoje imię:
Proszę, wpisz tutaj intencję
Pytanie kontrolne:
3 + 4 (słownie)=

Dodane intencje

 
 
KODR Logo

Biuletyn KODR
 
 
Tablica ogłoszeń

Aktualności 2013

Nowi członkowie DK :)  


2013.12.19 Życzenia Świąteczne


KOCHANI !

       Czas Adwentu szybko mija. Praca, codzienne obowiązki, i te niecodzienne, związane ze Świętami Bożego Narodzenia wprowadzają nas w pęd w którym zapominamy co jest najważniejsze. Ulegamy "magi" świąt, pędząc coraz bardziej, aby zdążyć przed Narodzeniem Pana. Ale zdążyć z czym? Co jest takie ważne, czego pragniemy tak bardzo? A może ten szczególny czas po Rejonowych Dniach Wspólnoty, po rekolekcjach parafialnych, poświęcić na wyjątkowy Namiot Spotkania, dialog małżeński, modlitwę małżeńską i rodzinną. Rozważając ten okres nasuwają się postacie Marty i Marii. Jaki adwent w tym roku wybiorę? O jaki adwent zadbam dla swoich bliskich, abyśmy wspólnie i radośnie (pomimo...) przeżyli pamiątkę narodzenia naszego Pana i Zbawiciela, oczekując na powtórne Jego przyjście.
       Całej Wspólnocie Domowego Kościoła, Waszym bliskim i wszystkim, którzy może przypadkowo będą czytali tę stronę, życzymy:

Pięknych Świąt,
Pięknej Miłości,
i Pięknych "Prawdziwych Radości"

Hania i Grzesiu.

2013.12.17 Odbył się Adwentowy Dzień Wspólnoty

Szczęść Boże!

       Za nami Adwentowy Dzień Wspólnoty. Przeżyliśmy go pod hasłem "Narodzić się na nowo przez słowo Boże".
       Po spotkaniu w grupach, gdzie dzieliliśmy się słowem Bożym wysłuchaliśmy konferencji ks. Adama. Ważnym aspektem, na który kapłan zwrócił naszą uwagę było to abyśmy w Słowie Bożym nie szukali odpowiedzi na nasze pytania, wątpliwości czy słów pocieszenia ale samego Chrystusa. To z nim mamy się spotykać, jego mamy słuchać i poznawać poprzez Pismo Święte. Jeżeli spotkamy Pana Jezusa będziemy mogli narodzić się na nowo. Mogliśmy również ubogacić się poprzez wysłuchanie świadectw na temat osobistego spotkania z Bogiem, odkrywania Boga we wspólnotowym studium Pisma Świętego. Krysia, Bogdan i Arek podzielili się z nami swoimi doświadczeniami, trudnościami i radością, która jest obecna w ich życiu ponieważ spotkali Chrystusa i pragną tego doświadczać każdego dnia.
       Tego dnia przeżywaliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP święto patronalne Ruchu Światło-Życie. Uczestniczyliśmy w Godzinkach ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Nasz Dzień Wspólnoty zakończyliśmy Eucharystią w intencji rodzin należących do Wspólnoty Domowego Kościoła o potrzebne łaski do pogłębiania duchowości małżeńskiej i rodzinnej oraz agapą, wspólnym świętowaniem.
       Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego spotkania, za obecność, modlitwę, świadectwa i wspólnotę.

Zdjęcia w galerii

Ilona i Grzegorz

2013.12.12 Szkolenie Pro-Life


Szczęść Boże !

       W 2013 wspólnie zbieraliśmy podpisy pod projektem ustawy aborcyjnej zakazującej aborcji eugenicznej. Dzięki tej inicjatywie Pani Kaja Godek miała możliwość wystąpienia w Sejmie i wypowiedzenia pamiętnych słów, które zapadły w naszych sercach.
       Ja ze swej strony dodam, iż przed pamiętnym głosowaniem byłem u posła Jana KOZDRONIA (klub parlamentarny PO), który w osobistej rozmowie nie obiecał mi że zagłosuje za zmianą ustawy niemniej jednak dał mi słowo, że da możliwość debaty nad tym tematem, które jednak w czasie głosowania złamał odrzucając dalsze prace nad projektem w pierwszym czytaniu.
       Wiele osób nie ma świadomości odnoście działań posłów, a nasza fundacja poprzez pikiety i strony internetowe informuje o tym społeczeństwo.
       Dlatego zwracam się z zaproszeniem do włączenia się kolejną inicjatywę - szkolenie dla ludzi, którym na sercu leży ochrona dzieci nienarodzonych.
       Być może w Waszej wspólnocie są osoby które zechciały by zaangażować się w obronę życia poczętego w swoich środowiskach lokalnych i do nich kierujemy to zaproszenie :).
       W załączeniu przesyłam plakat wydarzenia. Na plakacie widnieje robocza data przesyłania zgłoszeń do 14.12.2013, jednak z uwagi na chęć zaproszenia większej ilości ludzi na w/w kurs przedłużamy ją do 18.12.2013r.
       Bardzo dziękuję za włączenie się w nasza akcje zbierania podpisów i proszę o przekazanie informacji o kursie.

       Kurs odbędzie się w:
Kościele Bożego Ciała
Elbląg, ul.Robotnicza 29
Termin: 21.12.2013 (sobota), godz: 10:00

Pozdrawiam

Z Panem Bogiem

Wojtek Ciok
Fundacja Pro - Prawo do życia
diecezja elbląska
609499047

2013.11.29 Modlitwa Adwentowa w intencji Dzieci

Szczęść Boże !

       Z ogromną radością pragniemy zaprosić Ciebie do włączenia się w Modlitwę Adwentową w intencji Dzieci. Podobnie do roku ubiegłego pragniemy modlić się za te wszystkie dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat, jak również za te, które się narodziły. Spotkamy się z dziećmi chorymi, niepełnosprawnymi, czasem niechcianymi... Dla nas, modlących się to tylko kilka minut spędzonych na modlitwie każdego dnia Adwentu - dla tych dzieci i ich rodziców, nasza modlitwa to odrobina więcej sił, kropla nadziei więcej i świadomość, że nie są sami.
       Zachęcamy do włączenia się we Wspólnotę Obrońców Życia!
Zgłoszenia i szczegóły Modlitwy można znaleźć pod linkiem:
http://duchowaadopcjadziecka.wordpress.com/2013/11/21/modlitwa-adwentowa-edycja-ii/

Z Panem Bogiem!
Ania

2013.11.29 Akcja "Szlachetna Paczka"

Pokój i Dobro!

       W ostatnich dniach ruszyła w całej Polsce akcja Szlachetna Paczka. W tym roku po raz piąty zdecydowaliśmy się wziąć w niej udział. Szlachetna Paczka to projekt, który w przemyślany sposób łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. To projekt, który ma na celu pomoc rodzinom najbardziej potrzebującym. Fakt, że akcja jest organizowana w miesiącu grudniu pozwala również przeżyć im prawdziwe święta Bożego Narodzenia. Nie martwiąc się o stół wigilijny, jak i nawet o prezenty dla dzieci, ale również daje im naszą miłość, nadzieję i wiarę w dobro innych ludzi.
       W roku 2009 przygotowaliśmy naszą pierwszą paczkę. Na początku zaangażowaliśmy w to całą naszą rodzinę. Z roku na rok przyłączało się do nas co raz więcej osób - dalsza rodzina, nasi przyjaciele, znajomi z pracy. W kolejnych latach dołączył również krąg Domowego Kościoła, do którego należymy jak i pojedynczy ludzie z naszego rejonu. W zeszłym roku otrzymaliśmy pomoc praktycznie już od całego naszego rejonu, jak również od kręgów z rejonu Elbląg Południe. Dzięki Waszej pomocy w roku 2012 pomogliśmy dwóm rodzinom i dodatkowo udało nam się wspomóc rodzinę wybraną przez Ruch Światło-Życie w Elblągu.

Czytaj DALEJ...

2013.11.17 Odbyła się II Gra Miejska

11 LISTOPADA 2013 - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
II GRA MIEJSKA DOMOWEGO KOŚCIOŁA
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - RATUNEK DLA "WILGI"

       W ostatni poniedziałek obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Wspólnota Domowego Kościoła drugi rok z rzędu postanowiła spędzić ten dzień w specjalny sposób.
       Dzień rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele św.Rafała Kalinowskiego gdzie odprawiona została eucharystia w intencji Ojczyzny. Przed wejściem do kościoła rozdaliśmy sto małych flag. Część osób przyniosła również swoje własne z domu. Widok biało-czerwonych flag stworzył niepowtarzalny klimat mszy świętej.
       Następnym punktem tego dnia była rozegrana na terenie starego miasta w Elblągu "II Gra Miejska Domowego Kościoła". Tegoroczny tytuł brzmiał - "Żołnierze Wyklęci - Ratunek dla "Wilgi". Poprzez tę grę chcieliśmy oddać część zapomnianym przez dziesiątki lat bohaterom Ojczyzny. Tym, o których musiano milczeć. Tym, którzy swoją niezłomną postawą i gotowością do złożenia ofiary z własnego życia, dali nam wzór do naśladowania.
       Na starcie gry pojawiło się dziewięć drużyn, łącznie trzydzieści dziewięć osób. Każdy z zespołów obrał na swojego patrona jednego z wyklętych. Uczestnicy gry wybrali żołnierzy o następujących pseudonimach: Bartek, Bruzda, Inka, Łupaszka, NiedĽwiadek, Ogień, Orlik, Pług oraz Witold.

Czytaj DALEJ...

2013.11.17 Nowy Krąg DK

Mamy nowy krąg we wspólnocie Domowego Kościoła!

       10 listopada 2013 roku o godzinie 10.30 w parafii pw.Św.Brata Alberta w Elblągu na uroczystej Mszy Świętej 4 małżeństwa, które były uczestnikami pilotowanego kręgu wyraziły swoją decyzję włączenia się do wspólnoty Domowego Kościoła. Na znak tej decyzji przyjęły zapaloną świecę - symbol Chrystusa, naszego Światła i Życia. Animatorami nowego kręgu są Iwonka i Wojtek Laskowscy a opiekunem kręgu został ksiądz Maciej Figarski.
       Po Eucharystii udaliśmy się na wspólne świętowanie, czyli agapę. Wszyscy dziękujemy Bogu za łaski jakie daje rodzinom Domowego Kościoła, a nowym członkom Ruchu Światło - Życie, życzymy wytrwałości w dążeniu za głosem Ducha Świętego.

Hania i Grzesiu

2013.11.06 Odbyło się DWDD


Krąg filialny z nową parą filialną (na środku pod obrazem Jana Pawła II, z lewej - dotychczasowa para filialna)

       Gospodarzami i organizatorami Jesiennego Dnia Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych była diecezja bydgoska, a gościnnym miejscem spotkania i modlitwy, Zespół Szkół Katolickich - Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy.

"Posłuszeństwo na wzór Chrystusa Sługi"

       To służenie, poświęcenie i oddanie. To świadomy wybór Pana Boga, a nie zachowywanie przepisów religijnych z obawy przed karą. Słowa te podkreślają świadomość i odkrywanie właściwej drogi zbawienia każdego człowieka w świecie pełnym pułapek, które niekiedy sami na siebie zastawiamy. "krążymy" wokół nich, żeby udowodnić, że potrafimy się oprzeć (nie damy się złapać). A tak naprawdę, jesteśmy już w sidłach grzechu.
       Posłuszeństwo Panu Bogu to również słuchanie. Słuchanie drugiego człowieka i rozważanie uwag dotyczących nas samych. Zastosowanie w życiu tych, które sprawią że staniemy się posłuszni Panu Bogu a nie ludziom. A pod pozorem "wolności" nie stajemy się uzależnieni i zniewoleni. Prawdziwa wolność to posłuszeństwo Panu Bogu. A prawdziwe, pełne życie to (za św. Pawłem z Listu do Rzymian) ...umrzeć razem z Chrystusem, ... Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga.
       Kierując się taką wolnością, przez posłuszeństwo dla Pana Boga, trzy Małżeństwa ze wspólnoty DK, naszej filii, zgodziły się kandydować w wyborach na nową Parę Filialną.
       Duch Święty wskazał na Martę i Janka Nadolnych, którzy do niedawna pełnili posługę Pary Diecezjalnej diecezji warmińskiej. Otoczmy ich modlitwą i prośmy o mądrość i zdrowie, aby ich działania w jednoczeniu i rozwoju Wspólnoty, Pan Bóg błogosławił.
       Teresie i Kazikowi Roszakom składamy gorące podziękowanie za świadectwo jakie dawali przy każdym spotkaniu, każdej rozmowie, pełniąc dotychczas tą posługę. Ich oddanie, zatroskanie i pokorna postawa, odcisnęły trwały ślad w życiu każdego, kto miał łaskę od Pana Boga, spotkać ich na swojej drodze.
       W imieniu wspólnoty DK diecezji elbląskiej - Bóg Zapłać.

Hania i Grzesiu

2013.10.18 II Gra Miejska DK

       11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
       W całym kraju organizowane są tego dnia patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze święte w intencji Ojczyzny. Także i my, wspólnota Domowego Kościoła z rejonu Elbląg Północ, pragniemy uczcić ten dzień w specjalny sposób.
       O godzinie 11:00 w kościele św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji naszej Ojczyzny. Przed wejściem do kościoła będziemy, tak jak w poprzednim roku, rozdawać małe flagi Polski. Zachęcam również Was, abyście przynieśli ze sobą flagi, które posiadacie w domu.
       O godzinie 13:30 spotykamy się na ulicy Warszawskiej 55 w Elblągu. Tutaj przygotowaliśmy dla Was dwie atrakcje.
       Dzieci, te młodsze i te starsze, ale nie tylko :) udadzą się do sali, gdzie czekać na nie będą gry planszowe. Będzie można nauczyć się grać w takie gry jak: Mali Powstańcy, Znaj Znak, Znaj Znak Pamięć, Pamięć '39, Kolejka oraz 111. Gry swoją tematyką nawiązują do tematu patriotyzmu i historii Polski. Bawiąc się, dzieci jednocześnie będą się uczyć wiedzy o Polsce. Dla najmłodszych dzieci czekać będzie również masa kredek i kolorowanek.
       Druga atrakcja to - II Gra Miejska Domowego Kościoła - "Żołnierze Wyklęci - Ratunek dla "Wilgi"". Rok temu przenieśliśmy się w czasy średniowiecznego Elbląga. Tym razem udamy się do roku 1950.

Czytaj DALEJ...
2013.10.18 Odbył się Dzień Wspólnoty

JESIENNY DZIEŃ WSPÓLNOTY

       W sobotę 12 paĽdziernika, już od godziny 14.00, Ruchu Światło-Życie diecezji elbląskiej przeżywał Dzień Wspólnoty. Temat "Narodzić się na nowo przez wiarę" rozpoczął cykl czterech spotkań dotyczących tematu "Narodzić się na nowo". Kolejne tematy to:
- "Narodzić się na nowo przez słowo Boże" (7 grudzień)
- "Narodzić się na nowo przez sakramenty" (22 marzec)
- "Narodzić się na nowo w mocy Ducha Świętego" (10 maj)
       "Dzień" rozpoczęły świadectwa, owoc letnich rekolekcji, będące zarazem wstępem do katechezy ks.Józefa na temat naszej wiary. Wiary "prawdziwej", która daje moc (naszemu słowu), która pozwala nam wypędzić zło (z nas samych), pozwoli nam narodzić się na nowo (wejść do Królestwa Bożego).
       Kolejna część dnia to spotkania w grupach, których zadaniem było przedstawienie budowania żywej wiary w innych. Jesteśmy przekonani, że Ci którzy uczestniczyli w tym twórczym zadaniu nie uważają tego czasu za zmarnowany, a kolejne Dni Wspólnoty będą równie budujące.
       Po Namiocie Spotkania, prowadzonym przez ks. Józefa, zgromadziliśmy się na Eucharystii, której przewodniczył ks.biskup Jan Styrna. Przed zakończeniem Mszy Świętej nowa para rejonowa i pary animatorskie otrzymały błogosławieństwo i zapalone świece od ks.biskupa, jako symbol podjętej służby na chwałę Chrystusa.
       Dopełnieniem dnia była Agapa; dzielenie się troskami i radościami przy kawie, herbacie i pysznych ciastach.
       Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pięknych, radosnych przeżyć; ks.Józefowi, ks.Jarosławowi, gościnnym Ojcom Redemptorystom, klerykom, parom rejonowym i diakoniom.

Zdjęcia w galerii

SZCZĘŚĆ BOŻE, HANIA I GRZESIU.

2013.09.30 DZIEŃ WSPÓLNOTY RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE

       Zapraszamy Wspólnotę Ruchu Swiatło-Życie diecezji elbląskiej na rozpoczęcie roku formacyjnego dnia 12 paĽdziernika 2013r. do kościoła MBKP w Elblągu przy ulicy Robotniczej 69.
       Tematem pierwszego z cyklu czterech spotkań wspólnotowych będzie "Narodzić się na nowo przez wiarę".

Plan dnia Wspólnoty:

14.00 Zawiązanie Wspólnoty (kaplica)
14.15 Świadectwa
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
15.10 Dalsza część świadectw
15.30 Katecheza - "Budowanie żywej wiary w sercach ludzi"
16.00 Spotkania w grupach; "Żywa Wiara - budowanie żywej wiary w innych"
16.30 Prezentacja twórczości grup
17.15 Namiot spotkania; J7, 37-39
17.40 Przygotowanie do Eucharystii (kościół górny)
18.00 Eucharystia - przyjęcie zapalonych świec przez animatorów i nowa parę rejonową jako potwierdzenie podjęcia służby zgodnie z otrzymanymi charyzmatami.
* Agapa

Pozdrawiamy, Hania i Grzesiu.

2013.09.30 Czuwanie modlitewne w Częstochowie

       Domowy Kościół diecezji toruńskiej zaprasza członków DK z Polski na czuwanie modlitewne do Częstochowy, do stóp Matki Bożej w intencji naszego Ruchu. "Każdy kto żyw na Jasną Górę" bo widzimy i czujemy potrzebę zawierzenia naszych rodzin i małżeństw, naszej formacji i losów naszego Ruchu Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Chcemy dziękować Niepokalanej za opiekę przez 40 lat nad DK i prosić o łaskę jedności w ruchu i przestrzegania jego charyzmatu zgodnie z założeniami ojca Blachnickiego.
       Spotkanie planujemy na pierwszą sobotę paĽdziernika 2013r. o godzinie 17.00 czyli na sobotę zawierzeń Maryi na Jasnej Górze. Uroczysta Msza Świeta z aktem zawierzenia odbędzie się o godz.18.30. Potem zachęcamy do czuwania nocnego od 21.30 po Apelu Jasnogórskim.

Maria i Wiesław Skwira

Maryla i Andrzej Kowalikowie p.diecezjalna diecezji toruńskiej

2013.09.30 Nowenna w intecji DK

Drogie Rodziny DK

       Codziennie przez 9 dni od 29 września do 7 paĽdziernika 2013 o godz.6.00 w kaplicy Matki Bożej nas Jasnej Górze będzie odprawiana Msza św.nowennowa w intencji odpowiedzialnych, dla rozeznania miejsca Domowego Kościoła w Ruchu Światło-Życie.
       Zapraszamy - Jeżeli jest niemożliwym przybycie na Jasną Górę, możemy łączyć się duchowo poprzez Radio Jasna Góra, Msza Św. o godz. 6.00 jest transmitowana codziennie. Możemy również łączyć się za pośrednictwem internetu.

Jeszcze raz gorąco zachęcamy do włączenia się w modlitwę nowennową.

Serdecznie pozdrawiamy

Z Panem Bogiem

Ks. Marek Kundzicz, Ula i Heniek Szewczykowie archidiecezja częstochowska


2013.09.04 Pielgrzymka KWC do KrakowaSzczęść Boże!

       28 wrzenia 2013 będziemy pielgrzymować na zakończenie Roku Wiary do Krakowa. Gromadzimy się po to aby publicznie wyznając wiarę w Jezusa Chrystus, który wyzwala i czyni człowieka prawdziwie wolnym. Ewangelia nadaje nowy sens życiu człowieka - jest to tak niesamowite doświadczenie że nie da się go pozostawić dla siebie, trzeba iść do innych i mówić o wielkich dziełach Boga. Żywym dowodem że jest to możliwe są wielkie zastępy ludzi wyzwolonych - święci i błogosławieni.
       Patrząc na przykład życia i wiary bł.Jana Pawła II głosiciela Ewangelii życia i wolności chcemy doświadczyć, że to także nasza historia, że to także nasze życie. Jednocześnie chcemy podjąć posługę na rzecz świata i wzywać nad nim tak samo jak błogosławiony papież Bożego Miłosierdzia. Tylko miłosierny Bóg może wyzwolić człowieka z tego wszystkiego co odbiera mu godność osoby ludzkiej. Kościół wyznaje swoją wiarę w sposób publiczny w zgromadzeniu, dlatego i my jesteśmy wezwani do licznego udziału w Pielgrzymce, aby nasze wyznanie było czytelne i konkretne w oczach tego świata.
       Zapraszamy wszystkich członków kandydatów KWC, wszystkie środowiska dbające o wyzwolenie człowieka, a także wszystkich, którzy tej wolności pragną dla bliskich. Spotkajmy się by wyznać wiarę i dostąpić Bożego Miłosierdzia.

Program pielgrzymki:
 • 10.00 Zawiązanie wspólnoty i konferencja ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka (Sanktuarium Jana Pawła II) Uczczenie relikwii bł. Jana Pawła II
 • 12.00 Droga Krzyżowa ze świadectwami do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Przerwa obiadowa 14.00-15.00
 • 15.00 Koronka do Miłosiedzia Bożego i Eucharystia (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego)
 • 16.30 Zakończenie
Serdecznie zapraszamy!
Centralna Diakonia Wyzwolenia

Osoby chętne z naszej diecezji prosimy o kontakt: Anna i Krzysztof Pietkiewicz
tel.: 695 974 774, akpietkiewicz@interia.pl

2013.09.01 Słowo Pary DiecezjalnejSzczęść Boże!

       Bardzo serdecznie witamy małżeństwa Domowego Kościoła naszej diecezji, wraz z całymi rodzinami.
       Mamy nadzieję, że do rozpoczynającego się roku formacyjnego przystępujemy wypoczęci i napełnieni duchowo (w tej kwestii propozycja DK, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, jest dość obfita). Niekiedy przeszkodą są możliwości urlopowe, ale jeżeli jest w nas wystarczająca determinacja i zaufanie Panu Bogu, że formacja DK jest dla naszego małżeństwa drogą do zbawienia, wtedy niemożliwe staje się możliwe. Ponadto z rekolekcji można również skorzystać w czasie wydłużonych wekendów; majowych, listopadowych i w okresie ferii zimowych.
       W minionym roku formacyjnym z rekolekcji skorzystało prawie 40% małżeństw (niektóre nawet dwukrotnie). To bardzo cieszy i napawa optymizmem, jeżeli chodzi o prawidłowy wzrost naszej wspólnoty. Martwi jednak fakt, że niektóre małżeństwa nie uczestniczyły w rekolekcjach już bardzo długo (zbyt długo). Na pewno nie jest to bez wpływu na rozwój i wzrost poszczególnych kręgów i małżeństw je współtworzących. Może przeszkoda jest wyobrażenie o ciężkich warunkach socjalno-bytowych, jakich można było doświadczyć w początkowych latach ruchów Oazowych. Zapewniamy, że to już historia, a o wszystkie szczegóły można śmiało się dopytać u organizatorów. Jeżeli byłby z tym jakiś problem, to my i pary rejonowe służymy pomocą. Kolejna bariera to "pieniążki". Już teraz należy podjąć pewne przemyślenia i odpowiednie działania, jak z tym problemem się uporać (dobrze zacząć od modlitwy o Światło Ducha Świętego). Pamiętajmy, że fundusze diecezjalny i rejonowe są przeznaczone na pokrycie kosztów posługi osób odpowiedzialnych i par pilotujących. Zatem, dofinansowanie rekolekcji jest bardzo ograniczone i powinno dotyczyć małżeństw w trudnej sytuacji.
       Tegoroczny List Kręgu Centralnego (dostępny na stronie centralnej DK - zachęcamy do przeczytania) w prosty sposób przedstawia kwestię finansów na poszczególnych szczeblach. Ale też zwraca uwagę na odpowiedzialność nas wszystkich w finansowaniu potrzeb DK.
Z góry składamy Bóg zapłać za szczodrość.
       Dziękujemy również "Róży Różańcowej" za modlitwę w intencjach Kościoła i Ruchu Światło Życie. A w trwającym jeszcze Roku Wiary zachęcamy do nawiedzenia Sanktuarium Bł.Doroty w Mątowach Wielkich.

Koronka o "Serce Nowe" za wstawiennictwem Bł.Doroty patronki małżeństw w potrzebie.

       Dla przypomnienia podajemy również schemat i intencje modlitwy rózańcowej naszej diecezjalnej "Róży". Diakonia modlitwy

       Do zobaczenia na dniu wspólnoty w Elblągu w Kościele Matki Bożej Królowej Polski 12.10.2013.

Szczęść Boże, Hania i Grzesiu.

2013.09.01 Prezentacja z okazji XXX lecia Dk diecezji elbląskiej

       Chcielibyśmy przedstawić prezentację 30 lat DK diecezji elbląskiej, owoc pracy wielu członków naszej wspólnoty, której częściowa premiera odbyła się na zakończenie roku formacyjnego w Malborku.
       Myślimy, że jest to historia warta przekazania następnym pokoleniom.

Prezentacja

       Prezentację można rózwnież zakupić na płycie w diakonii słowa.

Hania i Grzesiu.

2013.09.01 Odbyła się pilegrzymka do Ryjewa
       18.08.2013r. do sanktuarium Św.Rodziny w Ryjewie przybyły liczne grupy pielgrzymów z okolicznych miejscowości. O godzinie trzynastej odbyła się Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks.prof.Jana Wiśniewskiego, który 25 lat temu reaktywował ruch pielgrzymkowy do Ryjewa.
Była to też okazja do spotkania małżeństw wspólnoty Domowego Kościoła naszej diecezji

Hania i Grzesiu.

2013.09.01 Odbył się ORAR I st.


       W drugiej połowie lipca, w szczególnym miejscu, gdzie postać Św.Doroty, zwanej Błogosławioną jest cały czas odczuwalna, ks.Józef Miciński, ks.Radek Kluska, klerycy Łukasz i Mirek oraz jedenaście rodzin gromadzących się przy wspólnocie Domowego Kościoła, przeżywało swoje rekolekcje.
[...]
Czytaj całość
[...]
Ze swojej strony chcielibyśmy podziękować Wszystkim za obecność. Podejmującym posługi za ich zaangażowanie i profesjonalizm, oparty na fundamencie pokory i diakonii. Diakonii Życia oraz Bernadecie i Andrzejowi Omieczyńskim za pomoc w ewangelizacji. Księdzu Sławkowi i gospodarzom z Mątowów Wielkich za serce i gościnność, które ciężko będzie odwdzięczyć.

Wszystkich polecamy w modlitwie.

Świadectwo 1
Świadectwo 2
Świadectwo 3
Świadectwo 4
Świadectwo 5
Świadectwo 6
Świadectwo 7

Zdjęcia w galerii

Szczęść Boże
Hania i Grzesiu.

2013.06.27 Odbyło się zakończenie roku formacyjnego

15.06.2013 w Malborku, zakończyliśmy rok formacyjny w temacie "Kościół Naszym Domem".

W dniu, w którym cała Wspólnota miała okazję się spotkać, chcieliśmy również zamanifestować nasze poparcie dla wszelkich inicjatyw w obronie Życia i Rodziny. Po radosnym marszu i pikniku z zabawami był czas na zapoznanie się z historią DK od tych, którzy zaszczepili "winorośl z Krościenka" w Elblągu, a w rezultacie na terenie obecnej diecezji elbląskiej.

Swoimi świadectwami podzielili się ks.Stanisław Borowiecki (pierwszy opiekun kręgów DK w Elblągu), ks. Józef Miciński i Marysia Pazdyka.

Zwieńczeniem spotkania była wspólna Eucharystia.

Dziękujemy wszystkim, a zwłaszcza ks.Józefowi, kręgom z Malborka i diakonii życia, których wysiłek zaowocował zorganizowaniem pierwszego marszu w obronie Życia i Rodziny w Malborku i zakończenia roku formacyjnego.

Życzymy wszystkim wypoczynku podczas wakacji i owocnych rekolekcji.

Do zobaczenia na Dniu Wspólnoty w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu 12.10.2013 r.

Zdjęcia w galerii

Szczęść Boże, Hania i Grzesiu

2013.06.06 Zakończenie roku formacyjnego

       Zapraszamy całą wspólnotę na zakończenie roku formacyjnego w sobotę 15 czerwca 2013 do Malborka. Dzień ten rozpoczniemy Marszem dla Życia i Rodziny przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na ul.Słowackiego. Marsz wyruszy ulicami miasta w kierunku kościoła Św.Urszuli Ledóchowskiej, gdzie odbędą się pozostałe części naszego spotkania. Będzie możliwość poparcia Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" do czego będzie wymagane podanie numeru PESEL.

Program dnia (15 czerwca 2013):
14.00 - 14.45 - Marsz dla Życia i Rodziny
14.45 - 16.30 - Piknik
16.30 - 17.25 - DK w diecezji, 30 lat (w kaplicy)
17.30 - Nabożeństwo Czerwcowe (kościół główny)
18.00 - Eucharystia (kościół główny)

       Jak co roku pamiętajmy o przywiezieniu ciasta, napoi i kiełbasek.
Przywiezione kiełbaski, ciasta i napoje prosimy przekazać przed marszem, pod kościołem Św.Urszuli, bądĽ kościołem MBMP, do samochodów oznaczonych DK. Produkty zostaną dostarczone na miejsce pikniku.

Plakat informacyjny
Trasa marszu
Informacje o marszu

Hania i Grzesiu

2013.06.06 Nowa para rejonowa


       28.05.2013 odbyło się spotkanie kręgu Rejonu Elbląg Północ, na którym Ilona i Grzegorz Jabłońscy przyjęli posługę pary rejonowej, za zgodą obecnych animatorów i kończących 3-letnią kadencję Sylwi i Tomka Szczepaników.
       Ilona i Grzesiu są od 18 lat małżeństwem, cieszą się trójką dzieci. Mają ukończoną formację podstawową DK, którą rozpoczęli 13 lat temu. Angażują się w życie rejonu i diecezji. Kilkakrotnie byli animatorami, pilotowali krąg oraz zorganizowali i poprowadzili ORAR I stopnia w Gietrzwałdzie.
       Nowej parze rejonowej obiecujemy modlitwę i życzymy wszelkich łask Bożych dla nich i całej rodziny.
       Sylwi i Tomkowi składamy serdeczne Bóg zapłać i życzymy dalszego dobrego wzrastania i rozkwitu duchowości małżeńskiej.

Hania i Grzesiu

2013.06.06 Odbył się Dzień Wspólnoty -
Rejon Elbląg Południe, Pasłęk

       13-go maja w rejonie Elbląg Południe, Pasłęk przeżywaliśmy ostatni w tym roku formacyjnym Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.
       Tym razem z niewyjaśnionych bliżej przyczyn wymiar wspólnotowy tego dnia był raczej przysłowiowy niż konkretny. Mimo wszystko udało nam się stworzyć w gościnnej jak zawsze parafii pw.Bł.Doroty z Mątowów serdeczną miłą atmosferę /było nas 10 osób/.
       Temat spotkania, to rozważanie czwartego przymiotu Kościoła Katolickiego - Kościół apostolski. To apostolstwo ma wiele wymiarów. My skupiliśmy się na dwóch:
1.W wymiarze ogólnym - jako Kościele hierarchicznym wywodzącym się od Jezusa i Apostołów /posłuszeństwo w Kościele/.
2.W wymiarze naszej wspólnoty - jako odpowiedzialności za wychowywanie następców /np. następnych par animatorów/ oraz odwagi i gotowości podejmowania służby w naszym Ruchu.
       Dzisiejszy świat, to przede wszystkim nasze rodziny, sąsiedzi współpracownicy, nie potrzebuje nauczycieli lecz świadków. Nie można lepiej świadczyć o Bożej Miłości jak przez wychowywanie następców - to są żywe, konkretne owoce naszego życia. Nie jesteśmy dobrymi świadkami jeśli sami nie podejmujemy formacji i służby. Nikt z nas nie zajdzie daleko bez wypełniania wszystkich zobowiązań.
       Zakończyliśmy nasze spotkanie z wielkim optymizmem i radością. Na agapie raczyliśmy się pysznym jak zwykle ciastem, herbatą, ale też śpiewaliśmy aż nam gardła odmówiły posłuszeństwa.
       Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy, a Ci których tym razem zabrakło niech żałują.

Z Panem Bogiem,
Agatka i Jacek Jakubowscy

2013.06.06 Odbył się Dzień Wspólnoty -
Rejon Elbląg Północ

       11 maja 2013 r. w parafii Św.Rafała Kalinowskiego odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty przeżywany pod hasłem "Wierzę w Kościół apostolski". Tego dnia w naszej wspólnocie gościliśmy Anię i Marcina Bukowskich odpowiedzialnych za Diakonię Życia w naszej diecezji. Jak uczy nas Katechizm Kościoła Katolickiego apostolskość Kościoła wyrasta z przekonania, iż Kościół:
- był i pozostaje oparty na "fundamencie Apostołów"
- zachowuje i przekazuje, nauczanie, dobry depozyt i zdrowe zasady usłyszane od Apostołów
- jest nauczany, uświęcany i prowadzony przez Apostołów dzięki tym, którzy są ich następcami.
       O szczególnej roli w Kościele pasterzy - następców apostołów przypomina nam Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium, w której ojcowie soborowi z całą stanowczością głoszą:
Biskupi z ustanowienia Bożego stali się następcami Apostołów jako pasterze Kościoła; kto więc ich słucha, słucha Chrystusa, a kto nimi gardzi, gardzi Chrystusem i Tym, który posłał Chrystusa.
       Mając na uwadze te prawdy wspólnie zastanawialiśmy się nad fragmentem nauczania Kościoła apostolskiego dotyczącego godności, świętości i nienaruszalności ludzkiego życia. W oparciu o dokument KEP przyjęty w marcu 2013r. zatytułowany "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek" staraliśmy sobie odpowiedĽ na trzy fundamentalne pytania, które powinien sobie zadać każdy chrześcijanin - w szczególności zaś członek Domowego Kościoła:
1. czy znam nauczanie Kościoła dotyczące wartości ludzkiego życia od chwili naturalnego poczęcia do chwili naturalnej śmierci? Skąd czerpię tą wiedzę? Czy sięgam do dokumentów kościoła mówiących o tych zagadnieniach, czy też może moja wiedza jest tylko pobieżna, oparta na zasłyszanych gdzieś opiniach?
2. jeśli znam nauczanie Kościoła - to czy przyjmuje je jako swoje? Czy może przypadkiem nie należę do tej grupy członków Kościoła, którzy uważają, iż w tej materii Kościół jest staroświecki i nie nadąża za osiągnięciami współczesnej medycyny?
3. i wreszcie - czy potrafię być świadkiem Ewangelii życia głoszonej w Kościele. Jesteśmy bowiem ludem życia, powołanym, by głosić innym prawdę o wartości ludzkiego życia. Służba życiu nie jest dla nas powodem do wynoszenia się, ale obowiązkiem, który rodzi się ze świadomości, że jesteśmy "ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyśmy ogłaszali dzieła Jego potęgi" (por. 1 P 2, 9).
       Ukoronowaniem naszych rozważań była Eucharystia, w czasie której mogliśmy wysłuchać kazania ks.Adama poświęconego wezwaniu Ojca Świętego bł. Jana Pawła II o nową kulturę życia ludzkiego.

Sylwia i Tomek

2013.05.31 Odbył się Marsz dla Życia i Rodziny

       W niedzielę 26 maja odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Kilka minut po godzinie 17-tej wszystkich zebranych pod kościołem Matki Bożej Królowej Polski powitał ks.Mariusz Ostaszewski - oficjalny organizator marszu. Wśród uczestików byli przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych maluchów, po najstarsze pokolenie. W marsz zaangażowało się wiele wspólnot z całego Elbląga, wśród nich byli również przedstawiciele Domowego Kościoła.
       W czasie marszu panowała radosna atmosfera śpiewu, okrzyków w obronie Życia i Rodziny, a także mogliśmy posłuchać opowieści najmłodszych uczestików o ich zajęciach i zabawach z rodzicami. Pod pomnik Jana Pawła II przy katedrze przeszliśmy trasą znaną dobrze uczestnikom elbląskiej Drogi Krzyżowej. Czekał tam na nas ks.bp.Jan, który wygłosił krótkie słowo i podziękowanie dla wszystkich uczestników. Ks.Mariusz - organizator - również nam podziękował i zakończył marsz zachętą:

Do zobaczenia za ROK !

Zdjęcia z marszu

AK

2013.05.15 Marsz dla Życia i Rodziny

       Zapraszamy rodziny Domowego Kościoła do wzięcia udziału w Marszu dla Życia i Rodziny. Odbedzie się on w Elblągu dnia 26.05.2013 (Niedziela) o godz. 17:00 i wyruszy z parafii MBKP przy ulicy Robotniczej 69. Marsz będzie miał bardzo ciekawą i radosną formę. Kto chciałby aktywnie uczestniczyć w marszu prosimy o kontakt z Diakonią Życia, tel. 601258884. Szczegóły marszu na stronie diecezjalnej: www.diecezja.elblag.opoka.org.pl
       Zachęcamy również do poparcia swoim podpisem inicjatyw "Stop aborcji". Listy będą do podpisu w parafiach, od najbliższej niedzieli, oraz na "Zakończeniu roku" w Malborku, 15.06.2013.

Szczęść Boże!

2013.05.15 Odbył się Dzień Wspólnoty

       "Wierzę w Kościół Apostolski" - ostatni z czterech tematów Dni Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, w roku, w którym tematyką przewodnią jest: KOŚCIÓŁ NASZYM DOMEM.
       Rejon Malbork, Sztum, Kwidzyn, Iława gościła wspólnota ze Sztumu z proboszczem parafii Św.Anny, ks.Andrzejem Starczewskim. O piękną oprawę muzyczną zatroszczyła się wspólnota z Iławy, która pomimo największej odległości, dotarła prawie w komplecie.
       Bardzo ciekawym przeżyciem było dzielenie się Słowem Bożym, które w ostatnim czasie najmocniej do mnie przemówiło, z losowo wybraną osobą. A doskonałym wprowadzeniem do tej części dnia, katecheza ks.Józefa, wyjaśniająca apostolską rolę Kościoła. Apostolską, bo zbudowaną na Apostołach, których wybrał sam Jezus Chrystus. Którzy byli świadkami jego życia, męki, śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia (Zbawienia). Otrzymaną od Pana misję przekazali biskupom, aby Wiara w Jeden Kościół, Święty, Powszechny i Apostolski, trwała i dotarła do każdego zakątka świata przed ponownym przyjściem naszego Pana i Zbawiciela.
       Elementem zachęcającym do apostolskiego dzieła nas samych, były świadectwa ukazujące nasze słabości dnia codziennego i sposobu jak można się od nich uwolnić, a raczej nie pozwolić aby one nami kierowały. Gdyż tylko człowiek uwolniony od lęków i zniewoleń jest w stanie być apostołem Zbawienia.
       Całość została zwieńczona Eucharystią.

Bóg Zapłać za radosny dzień i łaskę wspólnoty.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

2013.05.10 Dzień Wspólnoty

       Polecamy opiece Matki Bożej wszystkich odpowiedzialny za organizację Paschalnego Dnia Wspólnoty (11 maj) w temacie "Wierzę w Kościół Apostolski". Mamy nadzieję, że proponowane, dzielenie sie słowem Bożym, w parach z losowo wybraną osobą, będzie ciekawym przeżyciem wspólnoty. Zachęcamy do wygospodarowania sobotniego czasu i udział w ostatnim z tegorocznych spotkań formacyjnych Ruchu Światło-Życie.
       Dobrze, żeby każde małżeństwo miało dwa egzemplarze Pisma Świętego.

Hania i Grzesiu

2013.05.10 Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła do Kalisza

       W ostatnią sobotę kwietnia, ponad 3 tyś. osób z całej Polski, pielgrzymowało do Sanktuarium Św.Józefa w Kaliszu, aby wspólnie podziękować i świętować 40-lecie Domowego Kościoła. 40 lat różnych zawirowań, perypetii i przemian, które mogą odzwierciedlać historię niejednego z naszych małżeństw. Drogę nie zawsze łatwą i przyjemną, ale czy było by nam łatwiej gdybyśmy wybrali "inną" niż DK. Czy poza wspólnotą, bylibyśmy dostatecznie zdeterminowani do ciągłego przebaczania sobie nawzajem, do codziennego Namiotu Spotkania, modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, regularnego spotkania ze Słowem Bożym, comiesięcznego dialogu, reguły życia, wyjazdu na rekolekcje, który często jest wielkim trudem i wyrzeczeniem.
Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że nasze życie nie było by ani łatwiejsze, ani przyjemniejsze, a zbawienie pod dużym znakiem zapytania.
       Do małżeństwa, starającego się naśladować Świętą Rodzinę, odwoływał się bp senior Stanisław Napierała. Wielokrotnie podkreślając apostolską rolę sakramentalnych małżeństw na rzecz właściwego ojcostwa i macierzyństwa. Odpowiedzialności za zbawienie współmałżonka; "do nieba musicie dostać się oboje".
       Wspólnego świętowania i dziękczynienia nie zakłóciła nieprzychylna pogoda. Kilkuminutowe spotkania z tymi, których kiedyś Pan Bóg postawił nam na drodze życia, którzy byli dla nas świadectwem i mobilizacją do dawania świadectwa, tworzą niepowtarzalną atmosferę "Kalisza". Wynagrodziły wszelkie niedogodności i rozgrzewały zziębnięte ciało (serca były gorące).
       Zapraszamy do szczegółowych relacji i obejrzenia zdjęć z Pielgrzymki DK do Kalisza na stronie centralnej oraz już dzisiaj do udziału w przyszłorocznej pielgrzymce rodzin DK na które zaprasza Święty Józef.
       Tegoroczna pielgrzymka z naszej diecezji była wspólnym dziełem Domowego Kościoła i Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, nawiązując do planu AD Christum Redemptorem 2 oraz osobistemu zaangażowaniu Ireny Kwaśny. Czas podróży nie był uciążliwy dzięki wprowadzeniu uczestników w atmosferę modlitwy przez ks. moderatora Józefa Micińskiego.
       Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne Bóg zapłać.

Zdjęcia z pielgrzymki

Hania i Grzesiu

2013.04.22 Odbyło się DWDD

"Diakonia Ruchu Światło - Życie na rzecz odnowy parafii - wspólnoty wspólnot celem planu Ad Christum Redemptorem 2"

       To tematyka, którą rozważali przedstawiciele diakonii Ruchu Światło - Życie. Spotkanie dla naszej filii zorganizowała diecezja gdańska, w pięknym kościele MBK Różańca Świętego na Przymorzu.
       Naszą diecezję reprezentowali: moderator DK ks.J.Miciński, J.Jakubowski (para rej.) A. i K. Pietkiewicz (d. wyzwolenia) i my, Hania i Grzesiu.

DIAKONIA - POSŁUGA
       To bardziej nagroda od Pana Boga, niż obarczenie. Bo jest kolejną szansą aby stać się dyspozycyjnym dla Chrystusa i Kościoła. Nie są ważne nasze unikalne talenty, za które dzięki możliwości bycia na świeczniku, będziemy podziwiani. Ważna jest umiejętność kochania Chrystusa i ciągłego uczenia się miłości, miłości nieograniczonej jaką jest Nasz Pan. Wtedy, w imię miłości, będziemy gotowi (uzdolnieni) do wypełnienia każdej posługi, każdego zadania.
       Każdy z nas może wypełnić je inaczej, nie tak doskonale jak byśmy oczekiwali lub oczekują inni, ale razem wzajemnie się uzupełniamy i stanowimy jedność, piękno i bogactwo Kościoła.

Zdjęcia z DWDD

Hania i Grzesiu

2013.04.06 Rekolekcje ORAR I °

       Serdecznie zapraszamy do udziału w rekolekcjach ORAR I °, organizowany przez naszą diecezję w Mątowach Wielkich koło Malborka w terminie 19-23 lipca 2013 r.

Więcej informacji

Hania i Grzesiu

2013.04.03 Wiosenne DWDD

Szczęść Boże !

       13 kwietnia przeżywać będziemy kolejne DWDD w naszej filii. W sobotę spotkamy się w Gdańsku w parafii NMP Królowej Różańca Świętego (Gdańsk Przymorze plac NMP 1). Postarajmy się, aby na spotkanie przybyły osoby posługujące w diakoniach (ewentualnie Ci którzy zastanawiają się nad swoim miejscem w Ruchu)
       Gospodarze naszego spotkania mają ogromną prośbę o podanie przybliżonej liczby uczestników. Związane jest to z obiadem, który zamawiają w pobliskiej restauracji. Dlatego bardzo proszę o zgłoszenie do nas chętnych do udziału w DWDD, do soboty 6-go kwietnia, ułatwi to organizację spotkania.
       Poniżej znajduje się plan spotkania i podział posług oraz tekst roboczy dokumentu "Diakonia Ruchu Światło-Życie na rzecz odnowy parafii - wspólnoty wspólnot celem planu Ad Christum Redemptorem 2". Bardzo prosimy o zapoznanie się z tekstem gdyż będzie on bazą do pracy w grupach.

Szczegółowy plan DWDD

Materiały przygotowujące do DWDD

Hania i Grzesiu

2013.03.26 Pielgrzymka do Kalisza

       Zapraszamy na XVI ogólnopolską pielgrzymkę rodzin DOMOWEGO KOŚCIOŁA - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie do sanktuarium św.Józefa w Kaliszu, która odbędzie się w dniu 27 KWIETNIA 2013 r.

Szczegółowy plan pielgrzymki

Hania i Grzesiu

2013.03.24 Życzenia

Chrystus Zmartwychwstał

       Niech Duch Święty zrodzi w nas radość życia codziennego. Napełni zapałem do podzielenia się Zmartwychwstałym Jezusem z całym światem, a zwłaszcza z tymi, którzy nie mają odwagi przyjąć Prawdziwej Radości, by z ufnością spojrzeć w przyszłość doczesną i gdy nadejdzie czas powołania do wieczności.

Hania i Grzesiu

2013.03.24 Słowo Pary Diecezjalnej

"NARODZIĆ SIĘ NA NOWO"

       Narodzić się na nowo, hasło nadchodzącego roku formacyjnego, ogłoszone na XXVIII Kongregacji Odpowiedzialnych Ruch Światło-Życie, wpisuje się idealnie w okres Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego.

       Narodzić się na nowo, to narodzić się dwa razy, a umrzeć raz. Często mówię innym, że trzeba przyjąć Jezusa jako Pana i Zbawiciela, "stary człowiek" musi umrzeć, trzeba narodzić się na nowo. Czy, zatem mogę powiedzieć, że śmierć mam już za sobą? Czy na pewno narodziłem się na nowo? Czy potrafię prawdziwie kochać? A nie tylko pouczać innych... Wiara w Boga, zbawienie nasze i naszego współmałżonka, przekazanie wiary następnym pokoleniom, to "styl życia", który musimy pokazać współczesnemu światu. Bóg nie jest jednym z bogów, ale Jedynym. Mamy obowiązek potwierdzić te słowa naszym życiem.
       Ruch Światło-Życie, a zatem i Domowy Kościół jest ruchem ewangelizacyjnym, a my ewangelizatorami. Teraz, kiedy tak często atakuje się Pana Boga, dobro nie raduje, a zło niewoli, musimy być szczególnym znakiem, nie tylko słowem. Ewangelizacja to miłość bliĽniego w czynach miłosierdzia. Niech czyny będą słowami naszej ewangelizacji.

       Gorąco zachęcamy do szczegółowych relacji z XXVIII K O R Ś-Ż na stronie centralnej DK, do odsłuchania w internetowym radiu Fos-Zoe (zakładka archiwum) wszystkich konferencji ( ks.bp Edwarda Dajczaka), Słowa Programowego ks.Adama Wodarczyka, pary krajowej Beaty i Tomka Strużanowskich, jak również relacji Kajetana i Łukasza, kleryków, którzy uczestniczyli w kongregacji, jako przedstawiciele Ruchu naszej diecezji.

Hania i Grzesiu

2013.03.24 Relacja z kongregacji odpowiedzialnych

Relacja z uczestnictwa delegacji członków Ruchu
Światło-Życie z Diecezji Elbląskiej w XXXVIII Kongregacji
Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na jasnej Górze,
22-25 lutego 2013 r.

       Nasza delegacja licząca czwórkę osób; Hanna i Grzegorz Oberland (para diecezjalna Domowego Kościoła) oraz kl. Kajetan Jakubowski (rok III WSD DE) i kl. Łukasz Janusz (rok I WSD DE) wyjechała z Kwidzyna popołudniu 22 lutego w piątek by wziąć czynny udział w Kongregacji od dnia następnego. Podróż choć męcząca i długa dzięki Bożej opatrzności przebiegła bez żadnych złych przygód.

Cała relacja z konkregacji

Zdjęcia z kongregacji

Kleryk Kajetan

2013.03.24 Rekolekcje modlitwy ORAM

"Dasz światło życia idącym za Tobą"

"Kiedy nie idziemy za prawdziwym światłem, ale idziemy za pseudoświatłem, wytworem naszej wyobraĽni, zmierzamy ku śmierci. Dlatego pierwszą sprawą jest to, żebyśmy umieli odróżnić światło prawdziwe, czyli prawdę pochodzącą od Boga, od tego pseudoświatła, które pochodzi od ludzi albo od nas samych".

       Te słowa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickego były natchnieniem kolejnego ORAM-u, którego temat zaczerpnięty ze śpiewu międzylekcyjnego brzmi: "Dasz światło życia idącym za Tobą". Wychodząc od podstawowej zasady naszego Ruchu - jedności Światła i Życia - słuchając Słowa Bożego, modląc się i celebrując chcemy przeżyć przygodę poszukiwania Prawdy, w którą się wierzy, którą się czyni i którą się cierpi oraz odkrywania Życia, które się otrzymuje, które jest zadaniem i które należy ofiarować. Wszystko po to, aby stać się głosicielem Prawdy i w innych "rodzić" Życie.

Nasza Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie Prowincji Krakowskiej Kapucynów pragnie zaprosić na te rekolekcje modlitwy rodziny Domowego Kościoła i inne rodziny. ORAM odbędzie się w Ośrodku Rekolekcyjnym Braci Mniejszych Kapucynów w Skomielnej Czarnej w dniach 29 lipca do 4 sierpnia 2013 roku.

Rekolekcje poprowadzą br. Roman Łukaszewski OFMCap, br. Piotr Szaro OFMCap oraz p. Alina i Marek Sobczakowie.

Zgłoszenia i szczegółowe informacje u p.Sobczaków na email: amsobczak@interia.pl lub tel.606765877.

Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie Prowincji Krakowskiej Kapucynów

Magda Perucka

2013.03.13 Droga Krzyżowa w ... Bażantarni

       W każdą sobotę Wielkiego Postu odbyła się Droga Krzyżowa w formie biegu przełajowego. Kilkunastu mężczyzn podczas sobotniego etapu podejmuje rozważania na temat męskości. Bieg odbywa się tempem spokojnym i równym, zatrzymując się na 14 stacjach Drogi Krzyżowej. Dystans do pokonali to ok. 2 km.
       Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę o godz. 8.00. Zaczynamy przy Muszli Koncertowej w Parku Bażantarnia.

Zdjęcia z ostatniej Drogi w galerii

Zapraszamy
Tomek Szczepanik

2013.02.27 Kongregacja Odpowiedzialnych

       Zapraszamy do wysłuchania nagrań z Kongregacji Odpowiedzialnych, która odbyła się na Jasnej Górze w minioną (głównie) sobotę i niedzielę.

Oto program nadawania:
  Środa (27 lutego):
 • 17:30 Homilia z Jutrzni ks. bpa Edwarda Dajczaka
 • 17:45 Prezentacja nowej Piosenki Roku
 • 18:15 Słowo programowe, ks. dr Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie
 • 19:15 Kościół w epoce nowej ewangelizacji - wyzwania i inspiracje, bp Edward Dajczak
 • 20:15 Narodzić się na nowo - w świetle ewangelizacyjnej rozmowy Jezusa z Nikodemem, Henryk Knapik
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • 21:05 Wspólnota deuterokatechumenalna fundamentem wzrostu nowego człowieka - na przykładzie Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie w Tychach, dr Aleksander Bańka
 • 21:40 Charyzmat maryjny Ruchu Światło-Życie w kontekście jubileuszu Aktu Konstytutywnego z 1973 roku, Jolanta Szpilarewicz
 • 22:10 Nieszpory z błogosławieństwem członków DIAKONII
 • 23:20 Zakończenie programu

  Czwartek (28 lutego)
 • 17:50 Homilia z Jutrzni ks. Wojciecha Ignasiaka
 • 18:20 Charyzmat odnowy liturgii Ruchu Światło-Życie w kontekście 50-lecia Konstytucji o Liturgii Sacrosanctum concilium Soboru Watykańskiego II, ks. dr Tomasz Bać
 • 19:00 40. rocznica powstania Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, Państwo Strużanowscy
 • 20:10 Fundacja Światło-Życie, Andrzej Raj
 • 20:30 Chrześcijańskie zaangażowanie w sprawy społeczne - Robert Telus i członkowie Zespołu Parlamentarnego członków i wychowanków Ruchu Światło-Życie
 • 21:00 Apel Jasnogórski
 • 21:10 Ku Diakonii Społecznej w Ruchu Światło-Życie - świadectwo diakonii społecznej z Bydgoszczy (Mirosława Chmielewicz i o. Andrzej Lemiesz)
 • 21:30 Podsumowanie Kongregacji ks. Adam Wodarczyk
 • 22:00 Zakończenie programu

Po retransmisji wszystkie nagrania zostaną udostępnione w Archiwum Radia.

www.radio.oaza.pl

Magda Perucka

2013.02.27 Duchowa Adopcja Kapłanów

Witam !

       Zapraszam Was do zapoznania się z Dziełem Duchowej Adopcji Kapłanów. Poniżej strona oraz dwa filmiki promujące akcję.

ddak.wordpress.com
www.youtube.com/watch?v=Ytru1NMB1B8
www.youtube.com/watch?v=YblIoD93w5c

Myślę, że warto na początku okresu Wielkiego Postu rozważyć modlitwę za naszych kapłanów, zwłaszcza, że w naszej diecezji brakuje księży. Na stronie można sprawdzić, czy za danego kapłana już się ktoś modli.
       Tak często narzekamy na kapłanów. Pomóżmy im w posłudze. Umocnijmy ich swoją modlitwą. Nasi kapłani nawet odchodzą z kapłaństwa. Abyśmy nie doczekali czasów, kiedy w naszych kościołach będziemy bez kapłanów (tak jak na zachodzie czy w Rosji)
Osobiście od zeszłego roku objąłem modlitwą jednego kapłana. Cieszę się że duchowo jestem z Nim codziennie.

Pozdrawiam

Tomek Molenda
DK przy MBNP w Malborku

2013.02.06 TYDZIEŃ MODLITW O TRZE?WOŚĆ NARODU

       W niedzielę 10 lutego we wszystkich parafiach Kościoła katolickiego w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o TrzeĽwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło: Ojciec - świadek wiary i trzeĽwości. Tydzień Modlitw trwać będzie do soboty 16 lutego. Celem Tygodnia jest włączenie wiernych w nurt przebłagania Boga za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski przemiany dla tych, którzy poniżają swoją godność przez trwanie w nałogach. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
       Głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych.
       Temat roku 2013 Apostolstwa TrzeĽwości przedstawia logo. W pierwszym kręgu wypisany jest wiodący temat: "Rodzina szkołą trzeĽwości", który towarzyszyć będzie pracy duszpasterskiej jeszcze przez osiem lat. Każdego roku omawiane też będą sprawy związane z rodziną, nawiązujące do tematu wiodącego. Obecnie podkreślana jest wielka rola ojca w rodzinie. Mówi o tym hasło: "Ojciec - świadek wiary i trzeĽwości".

Diakonia Wyzwolenia
Ania i Krzysiek Pietkiewicz.

2013.02.03 Rekolekcje Oaza Rodzin I °

       Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w rekolekcjach Oazy Rodzin I ° organizowanych przez naszą diecezję w Nadolu (nad Jeziorem Żarnowieckim, 15 km od morza) w terminie 14-29.08.2013 r.

Więcej informacji

Ania i Marcin

2013.02.02 Duchowa adopcja

Szczęść Boże!

       Zapraszamy do włączenia się w ogólnopolską modlitwę 40 Dni Dla Życia. Wysiłek jaki musicie w to włożyć to trwać na modlitwie przez godzinę w trakcie wielkiego postu, wyznaczoną przez administratorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
       Pragniemy przez cały Wielki Post jednoczyć się na modlitwie w intencji życia poczętego. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie duchowaadopcjadziecka.wordpress.com
       Możecie też włączyć się w promowanie modlitwy w swoich parafiach. Więcej informacji na stronie.

Ania i Marcin
Diakonia Życia.

2013.02.02 Płyta New Life

       Zapraszamy na profil, który zapowiada płytę z piosenkami roku Ruchu Światło-Życie. Płyta nagrana przez zespół New Life'm - prekursora polskiej sceny chrześcijańskiej - przy oficjalnej współpracy z Ruchem Oazowym w Polsce.
"Światło Życie" - płyta, która łączy pokolenia !!!

www.facebook.pl/swiatlozycie

Zapraszam
Marek Nackowski mnackowski@o2.pl

DKS

2013.01.29 Bal karnawałowy
w rejonie Malbork

       19 stycznia 2013r. Domowy Kościół bawił się, dzięki pracy organizacyjnej Agnieszki i Marcina, na zamku w Sztumie. Dobry humor, smaczne posiłki i wspaniała muzyka, przerywana wesołymi konkursami, sprawiły że bawiliśmy się wyśmienicie. Oczywiście, jak przystało na prawdziwy bal, rozpoczęliśmy Polonezem, który przede wszystkim okazał się masażem brzucha, tyle było śmiechu. Swoją obecnością zaszczycił nas ks.Andrzej, proboszcz z parafii Św.Anny w Sztumie.
       Wszyscy uczestnicy wracali zadowoleni do domu i z tego co wiemy, oczekują przyszłorocznego balu. Jeszcze raz dziękujemy Agnieszce i Marcinowi Katarzyniak, którzy okazali się wspaniałymi organizatorami kolejnego,bezalkoholowego balu.
Bóg zapłać wszystkim za wspólną zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Szczęść Boże.
Hania i Grzesiu

2013.01.26 Bal karnawałowy
w rejonie Elbląg Północ

       W dniu 19 stycznia na plebani przy parafii św.Rafała Kalinowskiego, małżeństwa z DK wraz z młodzieżą bawiły się na balu karnawałowym. Do zabawy dołączyli się ks.Wojtek oraz ks.Tomasz. Fajni ludzie, fajna muzyka, fajna zabawa i fajne wspomnienia.
       Dziękujemy ks.Wojtkowi za udostępnienie plebani, ks.Tomkowi i młodzieży za przygotowanie muzyki, kręgowi Kasi i Jasia za zorganizowanie balu i Wam wszystkim za wspólną zabawę na CHWAŁĘ PANA.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Sylwia i Tomek

2013.01.26 Niedziela Świętej Rodziny -
Uroczystość patronalna DK
w rejonie Elbląg Północ

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski

       W dniu 30 grudnia w Uroczystość Patronalną DK, rodziny z rejonu Elbląg Północ uczestniczyły we Mszy Św., na której małżeństwa z kręgu pilotowanego: Ania i Michał, Magda i Michał, Ewa i Krzysiek, Magda i Paweł deklarowały włączenie się do Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Moderatorem kręgu jest ks.Adam S., zaś patronem kręgu został bł.Jan Paweł II. Podczas Eucharystii szczególnie modliliśmy się za Gienie i Stasia Szwedów z okazji 51 rocznicy zaślubin. Podczas homilii mogliśmy wysłuchać świadectwa Gieni i Stasia. Po Mszy Św. odbyło się spotkanie opłatkowego, na którym dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia. Także gościliśmy specjalnego gościa - św.Mikołaja, który rozdał upominki dla dzieci.
       Dziękujemy wszystkim rodzinom, za Waszą obecność, kręgowi Kasi i Jasia za posługę gospodarczą, a kręgowi Ani i Marcina za przygotowanie upominków i nie tylko.

Świadectwo Geni i Stasia

Chwała Panu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Sylwia i Tomek

2013.01.26 Spotkanie opłatkowe -
Rejon Elbląg Południe i Pasłęk

Opłatek - Tradycja i radość Wspólnoty.
       Dnia 05.01.2013 małżeństwa Domowego Kościoła z rejonu Elbląg Południe i Pasłęk zebrały się na spotkaniu opłatkowym w kościele przy parafii św.Floriana w Elblągu. Zebraliśmy się wokół żłóbka betlejemskiego na Mszy Św. którą odprawił ks.Profesor S.Ewertowski w asyście sześciu kleryków z naszego diecezjalnego seminarium.
       Po Mszy Św. w pięknie przygotowanej sali /dziękujemy kręgowi Joli i Romka Wlazłów/ długo śpiewaliśmy kolędy /dziękujemy Józkowi WoĽnowskiemu za zorganizowanie diakonii muzycznej/, łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

Z Panem Bogiem,
Agatka i Jacek Jakubowscy

2013.01.22 Spotkanie opłatkowe - Rejon Malbork

       W sobotę 05.01.2013r. odbyło się spotkanie opłatkowe małżeństw DK z rejonu Malbork. Spotkanie rozpoczęło się od "Jasełek" przygotowanych przez dzieci z Oazy Dzieci Bożych ze Sztumu. Przedstawienie bardzo się podobało wszystkim oglądającym. Dzieci od razu wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój. Spędziliśmy razem radosne chwile. Dzięki dużej frekwencji, otwartości i życzliwości uczestników był to naprawdę święty czas.
       Podczas naszego spotkania małżeństwa zorganizowały "prawdziwego Mikołaja". Była to oddolna inicjatywa, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni. Polegała ona nie na rozdawaniu dzieciom prezentów a na zachęceniu dzieci do naśladowania Św.Mikołaja biskupa. Okazało się, że dzieci dość dobrze wiedziały kim jest prawdziwy Św.Mikołaj. Ta postać jest im równie bliska jak ta znana z reklam. Dzieci na spotkanie przyniosły prezenty, którymi chciały się podzielić z innymi. Zebraliśmy sporą ilość słodyczy i zabawek.
       Zebrane dary zostały przekazane Fundacji Dzieciom "Wyrównajmy ich szanse". Jest to fundacja prowadząca dom dziecka w Malborku. Pani Prezes była bardzo mile zaskoczona. Na twarzy było widać szczerą radość i wdzięczność za okazane dobro.
       Spotkanie zakończyło się wspólną Eucharystią. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy chcieli się spotkać w ten świąteczny czas. Szczególnie dziękujemy rodzinom ze Sztumu, które jako gospodarze wszystko zorganizowały.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

Dobrze, że jesteście.
Magda i Łukasz Marciniak

2013.01.10 Diakonia wyzwolenia

DIAKONIA WYZWOLENIA !

       DNIA 13 STYCZNIA 2013 ROKU O GODZ 17.00 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DIAKONI WYZWOLENIA.
       JEŚLI KTOŚ Z WAS CHCIAŁBY POMÓC W TWORZENIU DIAKONI W NASZEJ DIECEZJI ZAPRASZAMY DO STAREGO POLA UL.MARYNARKI WOJENNEJ 9 (NA PRZECIWKO FONTANNY).

TELEFON: ANIA 695 974 774

Pozdrawiamy
Ania i Krzyś Pietkiewicz


Aktualności
Archiwum 2013
Archiwum 2012
Archiwum 2011
Archiwum 2010
Archiwum 2009

 
---