Press "Enter" to skip to content

Domowa Adoracja Krzyża 2025

DRODZY MAŁŻONKOWIE 

Wielki Post to czas nawrócenia, refleksji i powrotu do źródła naszej wiary.
To szczególna okazja, by na nowo odkryć sens naszego powołania do miłości,
które jako sakrament małżeństwa jest odbiciem miłości Chrystusa do Kościoła (por. Ef 5,25). Wpatrując się w Ukrzyżowanego, możemy dostrzec w Jego ostatnich słowach światło dla naszych relacji – zarówno w chwilach radości, jak i trudności.

Małżeństwo, jako przymierze zawarte przed Bogiem, jest powołaniem do świętości, do wzajemnego uświęcania się w codziennym życiu. Nie jest ono jedynie formalnym związkiem, lecz sakramentem, w którym Bóg sam działa, umacniając małżonków swoją łaską. Jednak droga ta nie jest pozbawiona wyzwań. Napotykamy trudności, momenty zwątpienia, zmęczenia, niezrozumienia. W takich chwilach szczególnie potrzebujemy spojrzenia na krzyż Chrystusa, aby czerpać z Niego siłę do przebaczania, kochania mimo przeciwności i wzrastania w jedności

Siedem słów Jezusa wypowiedzianych z krzyża to nie tylko świadectwo Jego ofiarnej miłości, ale także drogowskaz dla każdej pary małżeńskiej. To słowa przebaczenia, troski, zawierzenia i nadziei – fundamenty, na których warto budować wspólne życie. Jezus, oddając swoje życie za każdego z nas, objawia prawdziwą naturę miłości, do której jesteśmy wezwani także w małżeństwie: miłości ofiarnej, wiernej i zdolnej do przebaczenia. Tylko taka miłość przynosi prawdziwe szczęście i pokój, zarówno w relacji z Bogiem, jak i między małżonkami.

Katechizm Kościoła Katolickiego uczy, że „łaska sakramentu małżeństwa jest przeznaczona do udoskonalenia miłości małżonków, do umocnienia ich nierozerwalnej jedności” (KKK 1641). W obliczu codziennych wyzwań niejednokrotnie doświadczamy własnej słabości, jednak w mocy krzyża możemy odnaleźć siłę do trwania w wierności i wzajemnej miłości. Każdy trud, każda ofiara ponoszona w imię miłości małżeńskiej ma sens, jeśli łączy nas z ofiarą Chrystusa. Miłość małżeńska, ugruntowana w Bogu, nie jest jedynie uczuciem, lecz decyzją, postawą gotowości do służby i poświęcenia.

Papież Franciszek przypomina, że „małżeństwo to ciche codzienne poświęcenie, które daje życie” (Homilia, 2 października 2018). Miłość dojrzewa w codzienności – w przebaczeniu, cierpliwości i trosce o siebie nawzajem. Nie zawsze jest łatwo być cierpliwym wobec współmałżonka, nie zawsze znajdujemy słowa pełne czułości, nie zawsze rozumiemy się bez słów. Jednak miłość wymaga ciągłej pracy, pielęgnowania i odnawiania. Nie możemy pozwolić, by codzienne obowiązki, zmęczenie i troski zagłuszyły nasze wzajemne oddanie. Dlatego właśnie warto w tym okresie Wielkiego Postu zatrzymać się nad słowami Jezusa na krzyżu i zobaczyć, jak mogą one przemienić nasze małżeńskie życie.

Ks. Franciszek Blachnicki podkreślał, że „miłość jest darem z siebie, a nie braniem dla siebie”. Małżeństwo to nieustanne obdarowywanie się, które uczy nas zapominania o sobie na rzecz ukochanej osoby. Krzyż Chrystusa jest szkołą takiej miłości – bezwarunkowej, zdolnej do ofiary, a jednocześnie pełnej nadziei i zmartwychwstania. Nie ma prawdziwej miłości bez ofiary, bez gotowości do oddania siebie drugiemu człowiekowi. To właśnie ofiarna miłość przynosi najgłębszą radość i spełnienie.

Niech ten Wielki Post będzie dla nas czasem odnowienia miłości, umocnienia więzi małżeńskich i głębszego spojrzenia na dar, jakim jest współmałżonek. Pochylmy się nad siedmioma słowami Jezusa z krzyża i spróbujmy odnieść je do naszego życia małżeńskiego. Niech ten święty czas będzie okazją do refleksji, modlitwy i wzajemnego przebaczenia. Otwórzmy nasze serca na działanie Bożej łaski, abyśmy mogli coraz pełniej realizować nasze powołanie do miłości i jedności.

ks. Łukasz Sołtysiak
moderator Domowego Kościoła 
rejonu Elbląg Północ diecezji elbląskiej

 

DRODZY MAŁŻONKOWIE DOMOWEGO KOŚCIOŁA…
Podobnie jak w latach poprzednich  – i w tym roku zachęcamy Was do zaangażowania i pracy duchowej w ramach wielkopostnych rozważań.

W każdy piątek wielkiego postu – w zakładce DOMOWA ADORACJA KRZYŻA –  publikować będziemy rozważania, które w tym roku poprowadzi dla nas moderator Domowego Kościoła rejonu Elbląg Północ – ks.Łukasz Sołtysiak.

Katarzyna i Michał Toczek
para diecezjalna Domowego Kościoła
diecezji elbląskiej

Loading