Press "Enter" to skip to content

O nas

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Zycie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. DK jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowej odnowy w Kościele.

Założycielem DK był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ (1914-2009).


Znakiem DK są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END – ikony św. Rodziny, Świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny.


Duchowa kolebką naszego ruchu jest Krościenko nad Dunajcem. Na Kopiej Górce znajduje się kaplica Chrystusa Sługi i statuła Niepokalanej Matki Kościoła. W kościele parafialnym można pomodlić się przy grobie naszego Założyciela. Na ulicy Jagiellońskiej 100 znajduje się Centralny Dom Domowego Kościoła.

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

Wspólnota składa się z kręgów rodzinnych. Krąg tworzy kilka małżeństw (4-7) pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach „Domowego Kościoła”.

Kręgiem opiekuje się kapłan, który służy wsparciem i pomocą duchową. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim codziennym życiu. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia chrześcijańskiego oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od września do czerwca, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W okresie wakacyjno-urlopowym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjne i pogłębiające.

 

Loading