MISJA KU WOLNOŚCI
W czasie Wielkopostnych Dni Wspólnoty podjęliśmy refleksję nad tematem powołania do wolności, która jest celem naszej misji. Szczególną rolę odgrywa tu idea nowej kultury i jej ważne dzieło, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, której misją jest wyprowadzenie z szeroko pojętej niewoli ku wolności w Chrystusie. Dzień Wspólnoty Moderatorów będzie okazją do podjęcia rozważań na temat kształtowania sumienia, które jest jednym ze źródeł światła dla każdego człowieka. Jest ono szczególną przestrzenią spotkania ludzkiej wolności z prawdą. Animatorom proponujemy pogłębienie rozumienia wolności, która realizuje się w służbie z miłością. Refleksja nad otrzymanymi darami i charyzmatami pozwoli na lepszą odpowiedź o sposób, w jaki możemy podejmować misję. Dzień Wspólnoty Ruchu będzie okazją do przyjrzenia się naszej godności dziecka Bożego i odkrycia powołania do życia w wolności.
REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY
– REJON POMEZANIA –
W piękne, wiosenne popołudnie 15 marca 2025 roku kręgi z rejonu Pomezania spotkały się w parafii Brata Alberta w Iławie, aby wspólnie przeżyć wielkopostny Dzień Wspólnoty. Tematem przewodnim spotkania była „Misja ku wolności”.
W konferencji, ks. Marcin Marcinkowski, moderator rejonowy, skupił się na wyjątkowości człowieka, która wynika z faktu bycia stworzonym przez Boga. Cytując Papieża Franciszka podkreślał, że sam fakt naszego istnienia pokazuje, że jesteśmy chciani, kochani i niezbędni. Naszej wyjątkowości i godności nie można nadać czy odebrać, bo ją po prostu mamy. Każdy człowiek ma godność, czyli obraz Boga w sobie. Ks. Marcin zaznaczył, jak ważne jest by pamiętać o tym, że każdy człowiek ją ma, choć ludzkim odruchem jest by komuś jej nie „przyznawać”. Największy bandyta, morderca czy aborter ma w sobie takie samo odbicie Boga jak ja.
Ks. Marcin wskazał nam na Deklaracja Dykasterii Nauki i wiary „Dignitas infinita” o godności człowieka, jako źródło wiedzy o współczesnych niektórych poważnych naruszeniach godności ludzkiej. Jest to dokument adresowany nie tylko do członków Kościoła Katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli, więc obejmujący cały świat. Z dokumentu wynikają również wskazówki, że misją chrześcijanina jest w tych tematach iść po prąd tworząc nową kulturę. Ja napisał ks. Franciszek Blachnicki w książce Sympatycy czy chrześcijanie „Nowa kultura to życie, które wyrasta z godności człowieka”.
W trakcie spotkań w grupach dzieliliśmy się tym, czym dla nas jest godność i wolność człowieka oraz jak się objawia w codzienności, a podczas agapy śpiewaliśmy sto lat jednej z najmłodszej członkini naszej wspólnoty w dniu jej urodzin.
Całość spotkania zakończyliśmy Mszą Świętą w Kościele parafialnym.
Marysia i Kuba
REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY
– REJON ELBLĄG POŁUDNIE –
W dniu 15 marca w Parafia bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku, swój Wielkopostny Dzień Wspólnoty, przeżywały licznie zgromadzone małżeństwa z kręgów rejonu Elbląg Południe.
Spotkaniu przewodniczył nasz moderator ks. Adam Skrzyński. Tematem przewodnim naszych rozważań była Misja: Godność Człowieka. W wygłoszonej konferencji ksiądz Adam przybliżył nam, czym jest droga
godności człowieka, jak mamy ją rozumieć. Jest to droga prawdy, dziękczynienia, relacji i przebaczenia.
Jest to droga uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa, wsłuchiwania się w Jego słowa. Jest to też droga przemiany, poprzez wejście na Drogę Krzyża, czyli przeżywania trudności jako daru. Nasza godność, jako umiłowanych dzieci Boga, jest niepodważalna. Trzeba jednak pamiętać, że Synostwo Boże zobowiązuje.
Powinniśmy przyznawać się do Chrystusa i swoją postawą o nim świadczyć.
Podczas spotkania w grupach pogłębialiśmy temat godności i wolności człowieka, wzajemnie ubogacając się naszym doświadczeniem.
Nasze spotkanie zakończyliśmy Eucharystią i wspólną Agapą.
Kasia i Jarek
REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY
– REJON ELBLĄG PÓŁNOC –
W parafii pw. Świętego Mikołaja w Elblągu, 23 marca 2025 r. odbyło się kolejne spotkanie Ruchu Światło-Życie w rejonie Elbląg-Północ. To wielkopostne wydarzenie dało okazję do spojrzenia na wypełnianie naszego osobistego posłannictwa, a także posłannictwa w małżeństwie, rodzinie i wspólnocie.
Podczas wspólnej Eucharystii mogliśmy zaczerpnąć z wody i ducha, które oczyszczają. Byliśmy bowiem świadkami obrzędu chrztu świętego celebrowanego przez księdza Marka. Homilia wygłoszona przez moderatora naszego rejonu, księdza Łukasza, nawiązywała do szukania radości z bycia chrześcijaninem oraz posługi dla Kościoła, ale też do przeżywania niepowodzeń i ranienia innych. Poruszała temat tego wszystkiego, co nas wyzwala i czyni godnymi oblicza Boga.
Namiot Spotkania – zatrzymanie się na rozważaniu Słowa, adoracja przed Najświętszym Sakramentem, były okazją do oczyszczenia naszych serc. Dało się odczuć ducha miłości i uwielbienia.
Słowa księdza Łukasza skierowane do zgromadzonych później, podczas rozważania kolejnego Słowa, wyzwoliły w naszych myślach wiarę w moc i miłosierdzie Boga. Spowodowały wiele zwykłych postanowień, prowadzących do życia w pokorze i cichości, ale z kroczeniem z wielką odwagą ku wolności za Chrystusowym Krzyżem.
Dobrze, że mogliśmy w wyodrębnionych grupach, ponownie podzielić się Słowem, które, jak później usłyszeliśmy podczas Agapy, zainspirowało uczestników do wyznania miłości do naszego Stwórcy, poprzez świadectwa życia, które jest wypełnione ciągłą walką z coraz bardziej niebezpiecznymi zniewoleniami.
Wszyscy zakończyliśmy Dzień Wspólnoty z radością i pokojem w sercach. Rozstawaliśmy się w przekonaniu, że podczas tych kilku godzin stało się wiele dobrego, że byliśmy nadzwyczaj skupieni oraz panowała ciepła i spokojna atmosfera. Nikt tego dnia, od wspólnej Eucharystii do uporządkowania miejsc, z których korzystaliśmy, nie wykonał i nie zachęcał do wykonywania zdjęć.
Błogosławieństwo naszego kapłana było wyjątkowo krzepiące. Chwała Panu!
Lucyna i Jacek
Comments are closed.