MISJA: RODZINA
W czasie adwentowego Dnia Wspólnoty szczególna uwaga zwrócona została na powołanie do misji w rodzinie i dla rodziny. Rodzina z jednej strony jest podstawową rzeczywistością międzyludzką, także w przestrzeni wiary (jako domowy Kościół – przy czym nie chodzi tu jedynie o nazwę rodzinnej gałęzi Ruchu) z drugiej strony – uświadamiamy sobie, że w naszych czasach przeżywa ona szczególny kryzys i stoi przed wieloma niełatwymi wyzwaniami. Rodzi to ważne pytania nie tylko dla małżonków, ale także dla wszystkich, którym jej dobro leży na sercu.
REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY
– REJON ELBLĄG PÓŁNOC –
W parafii pw. Świętego Mikołaja w Elblągu, 7 grudnia 2024 r. odbył się Rejonowy Adwentowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rejonu Elbląg-Północ. Temat „Misja w rodzinie i dla rodziny” stał się kolejną inspiracją do ukazania rodziny rozumianej jako domowy Kościół i podstawowe środowisko wiary.
Diakonia modlitwy sprawiła, że z radością i nadzieją, wszyscy zgromadzeni w tym dniu w świątyni, mogli poczuć więź z Tym, którego w czasie Adwentu wypatrujemy i oczekujemy.
Powitaliśmy w naszej wspólnocie ks. Łukasza Sołtysiaka – wikariusza parafii katedralnej, który w nowym roku formacyjnym rozpoczął posługę moderatora, opiekuna duchowego w rejonie Elbląg-Północ. Z przyjemnością gościliśmy po raz kolejny Kasię i Michała – parę diecezjalną Domowego Kościoła.
Przed Najświętszym Sakramentem, rozważając treść „Hymnu do miłości”, mogliśmy, każdy według rozeznania, podziękować za miłość za dobroć, którą bezinteresownie otrzymujemy – od Boga i od ludzi.
Spotkanie na plebanii rozpoczęliśmy wysłuchaniem konferencji przygotowanej przez księdza Łukasza. Nasz moderator wskazał na wartość i piękno sakramentu małżeństwa oraz rodziny. W obrazowy sposób przedstawił powołanie do misji oraz wartość misji, którą w Kościele wypełniamy najpierw my sami, później jako małżonkowie, rodzice, a także obywatele. Nasz kapłan podkreślił szczególną rolę i bogactwo życia rodzinnego, będącego środowiskiem wiary i świadectwem przede wszystkim dla poszukujących i nieznających Boga.
W jaki sposób pielęgnować lub przywrócić wspólne, rodzinne przeżywanie wiary, o tym rozmawialiśmy i dyskutowaliśmy w grupach dzielenia.
Po tych wszystkich duchowych ćwiczeniach przyszła pora na oczekiwaną Eucharystię, modląc się o potrzebne łaski oraz opiekę Niepokalanej dla wszystkich członków Domowego Kościoła.
Dzień zakończyliśmy Agapą. Jako, że była to już pora kolacji zasmakowaliśmy pysznych kanapek, sałatek, zimnych przekąsek. Były też smaczne ciasta i ciasteczka, a to wszystko za przyczyną starań naszych sióstr i braci ze wspólnoty. Wszyscy zakończyliśmy ten Dzień z radością i pokojem w sercach.
Lucyna i Jacek
REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY
– REJON ELBLĄG POŁUDNIE –
Tradycyjnie na początku grudnia, a w tym roku przed dniem Naszego Święta Patronalnego ruchu Światło-Życie Niepokalanego Poczęcia Marii Panny spotykaliśmy się na Adwentowym Dniu w Wspólnoty. Tym razem miejscem naszego spotkania była parafia bł. Doroty z Mątów w Elblągu aby wspólnie rozważać i pochylić się w temacie rodzinny i misji, gdzie „misja jest owocem Bożego wezwania przyjętego z miłością i rodzącego miłość”.
Po przywitaniu wszystkich rodzin wspólnoty i obecnych kapłanów moderatora rejonu ks. Adama Skrzyńskiego oraz ks. Grzegorza Królikowskiego. Rozpoczęliśmy swój dzień Wspólnoty od zapalenia świecy i krótkiej spontanicznej modlitwy. Po czym nastąpiło uroczyste przekazanie rejonowi i poświęcenie nowej większej ikony Świętej Rodziny. Aby była obecna w naszych spotkaniach rejonowych ale również w razie potrzeby służyć wspólnocie przy różnych uroczystościach, rekolekcjach, spotkaniach. Po powierzeniu dzieci diakonii wychowawczej mogliśmy się skupić na osobistym spotkaniu ze słowem Pana w Namiocie Spotkania.
Jako przedłużenia uroczystego przyjęcia Ikony Świętej Rodziny została wygłoszona konferencja dla nas przez naszego moderatora rejonu – ks. Adama Skrzyńskiego.
W której zachęcał nas aby mogliśmy czerpać wzór z rodzina według zamysłu Pana Boga, żyjącej wiarą i modlitwą w pełnym zaufaniu Panu. I aby uczyliśmy się od Marii być, być z i być przy.
BYĆ – Być jak Maria, która trwała i była przy swoim Synu, jednocześnie modląc się i w pełne ufając Bogu. Aby za jej przykładem uczyliśmy się być modląc się i ufając Panu. Nie osądzać, nie krytykować, nie pouczać, nie narzucać tylko być z tą Maryjną miłością czułością ufnością wsparciem dla małżonka, dzieci, bliskich jednym słowem dla rodziny.
BYĆ Z – Być z jak Marią, być z Bogiem, być z jej Synem, być z Józefem. Czerpać radość i miłość z bycia z bliskimi i rodziną, aby mogli czuć że jesteśmy, pomagamy, trwamy, czuwamy, słuchamy. Z wytrwałością, czułością i pokorom być z tymi których kochamy ucząc się tego od Matki Jezusa.
BYĆ PRZY – Być przy jak Maria była przy Bogu, być przy swoim Boskiem Synie, być przy swoim mężu Józefie. Aby i my potrafi li być przy swoich rodzinach, obowiązkach, a jednocześnie czerpali siły z modlitwy, ufności Panu i bycia przy Bogu.
Bo tylko Pan zna nas doskonale i wie czego potrzebujemy aby potrafiliśmy wytrwać w tym byciu: BYĆ, BYĆ Z, BYĆ PRZY.
Po wysłuchaniu konferencji nastąpił czas na Świadectwo dane przez jedno z małżeństw naszej wspólnoty Kasię i Jarka Baturewicz o życiu w małżeństwie i rodzinie z wiarą.
Po konferencji i świadectwu odbyliśmy spotkania w grupach, gdzie dalej dyskutowaliśmy o naszych rodzinach: Co sprawia, że w swojej rodzinie czujemy się Kochani? Co jest dla nas najcenniejsze w przeżywaniu wiary w rodzinie? Czy jest coś, co nam przeszkadza w przeżywaniu wiary w naszych rodzinach? Jak rodziny mogą sobie pomagać nawzajem w przeżywaniu wiary? By w swoich rodzinach porozmawiać o wspólnym przeżywaniu wiary – co uważamy za dobre, co warto przemyśleć. Był to dobry czas na dyskusję, dzielenia się doświadczeniami i swoimi przemyśleniami.
Owocnym czasie słuchani i dyskusji nadszedł czas udziału w Eucharystii, w której uczestniczyliśmy razem z parafianami. Mszę świętą koncelebrowali ks. Grzegorz Królikowski i ks. Sylwester Nowokrzeski , którzy powierzali wspólnotę domowego kościoła przed wstawiennictwo Marii Bogu Ojcu.
Po Eucharystii przyszedł czas na wspólną agapie – gdzie mogliśmy cieszyć się ze spotkania i doświadczania wspólnoty.
Natalia i Dariusz
REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY
– REJON POMEZANIA –
Spotkanie rozpoczęliśmy od Namiotu Spotkania. Dorośli rozważali fragment ,,Hymnu o miłości” natomiast dzieci w tym czasie udały się na swoje spotkanie aby zapoznać się życiem bł. Doroty i zobaczyć miejsce jej życia. Po Namiocie Spotkania uczestniczyliśmy w Mszy Świętej koncelebrowanej sprawowanej przez ks. Marcina Marciniaka i ks. Pawła Smagijenko.
Po Eucharystii udaliśmy się do salek parafialnych na dalszy ciąg spotkania.
Po powitaniu wspólnoty wysłuchaliśmy konferencji ks. Marcina, który nawiązując do tematu formacyjnego roku ,,Powołani do misji” poruszył temat katechumenatu rodzinnego, który jest bliski każdemu małżeństwu, każdej rodzinie. Ksiądz Marcin zauważył, że wzrastanie w wierze w każdej z naszych rodzin wygląda inaczej, inaczej na różnych etapach życia jej członków. Najpierw to wspólna droga małżonków do świętości, gdzie nawzajem są dla siebie świadkami, potem ich świadectwo dla dzieci i wychowanie ich w wierze. Poruszyliśmy także temat jak trudno jest w obecnych czasach młodzieży być świadkami wiary.
Kontynuacją konferencji było spotkanie w grupach, gdzie każdy mógł się podzielić jak w naszych rodzinach przeżywamy wiarę podczas poszczególnych okresów roku liturgicznego, uroczystości rodzinnych. Próbowaliśmy też odpowiedzieć sobie na pytanie jak rodziny katolickie mogą sobie wzajemnie, we wspólnotach i poza nimi, pomagać w przeżywaniu wiary. Na podsumowaniu spotkania kilka osób podzieliło się radosnymi historiami z przeżywania wiary w ich rodzinach.
Dzień Wspólnoty zakończyliśmy wspólną Agapą. To było dobrze przeżyty czas z ludźmi idącymi do świętości tą samą drogą wiary.
Agnieszka i Marcin