Press "Enter" to skip to content

DIECEZJALNA OAZA MATKA (DOM) – 17.06.2023r. – PASŁĘK

W sobotę 17 czerwca 2023 r. w parafii św. Józefa w Pasłęku członkowie Ruchu Światło-Życie diecezji elbląskiej spotkali się na Diecezjalnej Oazie Matce. Był to czas błogosławieństwa i rozesłania Animatorów i Moderatorów posługujących na tegorocznych rekolekcjach wakacyjnych naszej diecezji oraz wprowadzenia do nowego roku formacyjnego.

W tym szczególnym, jubileuszowym roku 50-lecia DK w Polsce i 40-lecia DK na ziemiach elbląskich młodzież oraz rodziny Domowego Kościoła z rejonów Pomezania, Elbląg Południe i Elbląg Północ mogli przenieść się do czasów, gdy przed czterdziestu laty rozpoczynały w Elblągu swoją pracę formacyjną pierwsze kręgi.

Świadectwa:

Marysi Pazdyki (jako pierwszej pary diecezjalnej)

Agaty i Jacka Jakubowskich (trzeciej pary diecezjanej)

Basi i Zygmunta Jędrzyńskich (członków DK pierwszego kręgu na ziemi elbląskiej) 

przybliżyły obecnym, jak ewaluował nasz Ruch – od jednego kręgu i grupy młodych ludzi pod przewodnictwem księdza Stanisława Borowieckiego w 1983 roku do 24 kręgów – ok. 240 osób w samym Domowym Kościele obecnie. Dawni Moderatorzy mówili nam o sile formacji, modlitwy czy rekolekcji, które kształtują sumienia i uczą postawy służby.

Po tej garści wspomnień Kasia i Michał Toczek – para diecezjalna DK oraz ksiądz Krzysztof Kaoka moderator Ruchu Światło-Życie wprowadzili zebranych w nowy rok formacyjny pod hasłem „Kościół Żywy”. W swojej konferencji ks. Krzysztof, w oparciu o dokumenty formacyjne ks. Blachnickiego, mówił o fundamentach Ruchu Światło-Życie, który wywodzi się z Ruchu Żywego Kościoła (od 1969 r.), istocie Aktu konstytutywnego Ruchu Światło-Życie oraz roli Niepokalanej w naszej formacji. W swoim wystąpieniu wskazywał jak mamy odczytywać wezwanie do bycia Kościołem Żywym. 

Zwieńczeniem uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Biskupa Wojciecha Skibickiego w intencji dziękczynnej za Domowy Kościół w naszej diecezji oraz błagalnej za dzieło oaz, na zakończenie której ks. Biskup dokonał obrzędu rozesłania odpowiedzialnych za wakacyjne oazy rekolekcyjne. Spotkaniu towarzyszyła piosenka roku 2023/2024 „Żywy jest Kościół nasz”.

A po Eucharystii spotkaliśmy się wszyscy w oratorium, aby  przy kawie i herbacie i wypiekach kulinarnych przywiezionych przez każdy z rejonów naszej diecezji, aby powspominać, porozmawiać, aby pobyć ze sobą…

Beata i Zbyszek

 

Loading