Press "Enter" to skip to content

DOJRZAŁOŚĆ W CHRYSTUSIE – 45 KONGREGACJA ODPOWIEDZIALNYCH RUCHU ŚWIATŁO – ŻYCIE

W dniach od 28 lutego do 1 marca na Jasnej Górze odbyła się 45 Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Przedstawiciele oazowych wspólnot diecezjalnych z kraju i zagranicy wraz z  biskupem Krzysztofem Włodarczykiem delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie w atmosferze modlitwy zjechali się tradycyjnie do Częstochowy, aby pochylić się nad tematyką  nowego roku formacyjnego, który rozpocznie się wraz z Centralną Oazą Matką /Uroczystością  Zesłania Ducha Świętego – 31 maja/ – DOJRZAŁOŚĆ W CHRYSTUSIE.
W sobotę rano przedstawiono znak i piosenkę roku. To dwa ważne symbole roku formacyjnego, które będą nam towarzyszyć w tym czasie. Tegoroczny znak roku „Dojrzałość w Chrystusie” składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest drzewo, którego kształt i symbolika została odwzorowana z instalacji znajdującej się na grobowcu naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego (w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Ojca). Drugim Ziemia – świat. Drzewo, które jest „drzewem życia”, wpisane jest w ziemię, ale jego korzenie są poza światem – w Bogu. Gałęzie oplatają ziemię, rozprzestrzeniają się w różnych kierunkach. Dojrzałość to misja, świadectwo, życie światłem, trwanie we wspólnocie i jedności, której symbolem jest znajdujący się w środku znak naszego Ruchu.

Piosenka roku została wyłoniona w konkursie i z 13 nadesłanych propozycji została wybrana  kompozycja Aleksandry i Krzysztofa Rębaczów z diecezji bydgoskiej „Dojrzałość w Chrystusie”

Tematyka dojrzałości chrześcijańskiej przewijała się w większości wystąpień. Poruszano kwestię

  • Dojrzałości ludzi świeckich /o. Adam Schulz SJ/ –zobacz
  • Dojrzałości tożsamościowa kapłana /ks. prof. Marek Tatar UKSW/ –zobacz
  • Dojrzałości duchowa osób konsekrowanych /ks. prof. Marek Chmielewski / -zobacz

Każde z wystąpień było zwieńczone świadectwem osób realizujących w swoim życiu jedno z tych powołań.
O dojrzałości podczas homilii wspominał również ks. bp Wiesław Śmigiel, który przewodniczył sobotniej Eucharystii. 
Mogliśmy również wysłuchać ciekawych świadectw i prezentacji osób zaangażowanych w działalność misyjną na terenie Afryki – zobacz
W niedzielę w nawiązaniu do tegorocznej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wysłuchaliśmy jak piękne świadectwo dojrzałego człowieka pozostawił po sobie:

  • Dojrzałość osobowa w nauczaniu prymasa S. Wyszyńskiego
    /prof. Paweł Skibiński (UW)/ -zobacz

Kongregacja to też czas prezentowania konkretnych działań i inicjatyw, które dojrzewają w naszym ruchu:

Kongregacja została podsumowana przez:

Zachęcamy do zapoznania się z tymi bogatymi  i ciekawymi materiałami, aby jak najlepiej przygotować się do nowego roku formacyjnego.

Bernadeta i Andrzej

Loading