Press "Enter" to skip to content

BĘDZIECIE MOIMI ŚWIADKAMI

„Zapytywali Go zebrani: «Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?» Odpowiedział im: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą,  ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi”  Dz 1,6-8.

No właśnie nie nasza to rzecz znać czas i chwilę. Najczęściej wydaje, że to nie czas, nie teraz.  Teraz nie pasuje. Nie jest łatwo jechać na piętnastodniowe rekolekcje.  Przecież tyle ważnych spraw czeka do załatwienia, tyle zaległości do nadrobienia.  Zresztą, co my tam powiemy..? Więc znowu mamy się dać prowadzić  Duchowi?. Znowu mamy być  Jego świadkami? Mamy dać świadectwo?

Gdzie są te krańce ziemi..? Na piętnastodniowych Rekolekcjach I° Oazy Rodzin Domowego Kościoła zorganizowanych i prowadzonych przez parę diecezjalną Bernadetę i Andrzeja Omieczyńskich oraz moderatora Domowego Kościoła Diecezji Elbląskiej ks. Przemysława Demskiego i pary animatorskie w dniach od 28 czerwca do 14 lipca 2019 r. w murach Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

No rzeczywiście zjechała się ”kupa luda”, łącznie 80 osób z różnych  krańców Polski, z diecezji elbląskiej, gdańskiej, warmińskiej, łomżyńskiej, pelplińskiej, toruńskiej, włocławskiej,  warszawskiej i warszawsko-praskiej i jedno małżeństwo z Irlandii z Dublina. Razem 20 małżeństw, 32 dzieci. Diakonia wychowawcza naprawdę czyniła cuda.

 A może tym krańcem ziemi nie jest dziś dla nas Jerozolima, Judea czy Samaria, tylko drugi człowiek, którego spotykamy na naszej drodze nieważne czy do Damaszku, czy do Olsztyna?

I na tej drodze przez piętnaście dni, zgodnie z programem przeżywaliśmy wspólnie w liturgii najważniejsze wydarzenia zbawcze, podążając za Tajemnicami Różańca, uczyliśmy się od Maryi przyjmować, zachowywać i rozważać w pokorze Słowo Boże, a wspólnie przeżyty czas rekolekcji służył budowaniu, odkrywaniu i umocnieniu więzi z Bogiem i drugim człowiekiem. Tym najbliższym w  małżeńskie i rodzinie, ale też tym nieznanym „z różnych krańców ziemi”, z którym nie tylko spotykamy się w Imię Jezusa, ale w którym On realnie do nas przychodzi.  

W trzynastym dniu Oazy, rozważaliśmy zesłanie Ducha Świętego i mieliśmy okazję pielgrzymowania do stolicy Diecezji Elbląskiej, na spotkanie i wspólne przeżywanie Eucharystii z Biskupem Elbląskim Jackiem Jezierskim. Godziny świadectw oraz  odpowiedzialności i misji połączone ze składaniem deklaracji wstąpienia do  Krucjaty Wyzwolenia Człowieka były dla nas niezapomnianą okazją do dzielenia się świadectwem życia i wiary. Więc jednak trzeba dać się prowadzić , trzeba dać świadectwo, na tym krańcu ziemi, którym jest drugi człowiek, by zostać ubogaconym świadectwem życia i wiary innych,  w których przychodzisz do nas, mimo serc zamkniętych. Choć, jak apostołowie w drodze do Emaus, nie od razu potrafimy Cię rozpoznać.

Dziękujemy Ci Jezu, za wszystkich uczestników i organizatorów rekolekcji w Olsztynie za sakrament małżeństwa, za radość i krzyż małżeńskiego powołania, za miłość agape, którą nas połączyłeś.

Dorota i Janusz

Loading