Press "Enter" to skip to content

WIOSENNY DZIEŃ WSPÓLNOTY DIAKONII DIECEZJALNYCH – TORUŃ 30.03.2019

Wiosenny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii pelplińskiej, tym razem odbył się w Toruniu w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Obecni przedstawiciele diakonii pochylili się nad tematem nowych wyzwań, które stawia przed nami zbliżający się  rok formacyjny WOLNI I WYZWALAJĄCY.
Po wspólnym wezwaniu Ducha Świętego i powierzeniu się opiece Niepokalanej zmierzyliśmy się z szybkim quizem dotyczącym naszego Ruchu. Następnie Jarek Szydłak odpowiedzialny za Diakonię Wyzwolenia w Archidiecezji Gdańskiej starał się nam ukazać Krucjatę jako atrakcyjną czterdziestolatkę i pobudził nas do refleksji nad aktualnością KWC po to, aby tego czasu jaki daje nam ruch nie zmarnować. Ukazując, iż Krucjata ma swoje źródło w misji Chrystusa, który przyszedł do nas z ewangelią wyzwolenia. Podkreślał, że ma ona prawdziwy sens tylko wówczas gdy jest podejmowana z miłości. Uzbrojeni w gotowość ofiary z siebie powinniśmy walczyć o wolność człowieka, zwłaszcza że coraz to nowsze obszary są bezczeszczone. Ważne, abyśmy nie zamykali się w swoim środowisku oazy i zachęceni naukami proroka – naszego założyciela i współczesnych papieży walczyli o nową kulturę, ludzkie życie, prawdę i integralną ekologię.
Postawa pysznego faryzeusza i pokornego celnika towarzyszyła nam w Namiocie Spotkania i w czasie Eucharystii. Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel w homilii podkreślił: „ Niech ta dzisiejsza przypowieść będzie dla nas wezwaniem do wewnętrznej przemiany. My jako ci, którzy jesteśmy blisko Pana Boga niestety możemy wpaść w pułapkę, w którą wpadli faryzeusze. Wydaje się nam, że jesteśmy lepsi – innymi gardzimy. Zdaje się nam, że jesteśmy usprawiedliwieni. (…) Nie powinniśmy nigdy z wyższością patrzeć na innych. (…) Eksponowanie siebie prowadzi do upadku.”
Po obiedzie w grupach diakonijnych i kręgu filialnym dzieliliśmy się owocami KWC w naszych środowiskach i możliwościami działań wobec nowych wezwań, o których była mowa podczas 44 Kongregacji Odpowiedzialnych. Godzina odpowiedzialności była szansą na podzielenie się konkretnymi kierunkami działań na nowy rok. Zapadły nam w pamięci niektóre z nich:
– wszelkie inicjatywy powinny brać początek w Eucharystii
– staranne przygotowanie Godziny Odpowiedzialności i Misji podczas dni wspólnoty
– walczyć o prawdę –nazywając rzeczy po imieniu
– uwrażliwianie na współczesne zagrożenia ludzkiej wolności
– nie realizować pomysłów jednej osoby – poddać je rozeznaniu wspólnoty
– podejmować modlitwę za tych co odeszli od Kościoła
– propagować uroczystości komunijne bez alkoholu
– promować właściwą wizję małżeństwa i rodziny /tydzień małżeństwa/
– uwrażliwianie na piękno świata podczas wypraw otwartych oczu i czasu dla rodziny
– częstsze świadectwa członków KWC podczas dni wspólnoty
– promować kampanie ruchu

Nasz dzień wspólnoty zakończyliśmy Nieszporami, którym przewodniczył ksiądz Waldemar Konczalski – moderator RŚ-Ż diecezji toruńskiej,  Nawiązując do czytania z Listu do Koryntian uzmysłowił nam, iż Krucjata Wyzwolenia Człowieka to konkretna łaska, którą daje nam w ręce sam Pan Jezus. On jest tym który wyzwala. Powinniśmy czerpać od Niego siłę do wyzwalania innych. On ma być na pierwszym miejscu i uczy nas, abyśmy szli do tych, którzy wyzwolenia potrzebują. Abyśmy na próżno nie przyjmowali Jego łaski

Dziękujemy wspólnocie z diecezji toruńskiej za gościnność

Bernadeta i Andrzej

Loading