Ikona
Domowy Kosciół Domowy Kosciół
.
.
Śledź nas na facebook-u

Tablica ogłoszeń

Najbliższe wydarzenia:

  • Brak

Dalsze wydarzenia...
Znak roku 2017/2018

Skrzynka modlitewna

Twoje imię:
Proszę, wpisz tutaj intencję
Pytanie kontrolne:
3 + 4 (słownie)=

Dodane intencje

 
 
KODR Logo

Biuletyn KODR
 
 
Tablica ogłoszeń

O nas

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Zycie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę. DK jest otwarty na współpracę z innymi ruchami posoborowej odnowy w Kościele.

Założycielem DK był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ.
Znakiem DK są dwa greckie słowa: "FOS" (światło) i "ZOE" (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. DK używa również znaku END - ikony św. Rodziny.
Duchowa kolebką jest Krościenko n/Dunajcem, świętem patronalnym DK jest Niedziela Świętej Rodziny.
DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do życia w bliskości Boga w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

Domowy Kościół dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

  • życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,
  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,
  • stałego życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem wobec innych ludzi,
  • postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów.

Wspólnota składa się z kręgów rodzinnych. Krąg tworzy kilka małżeństw (4-7) pragnących wzajemnie się wspomagać w dążeniu do budowania w swoich rodzinach "Domowego Kościoła". Kręgiem opiekuje się kapłan, który służy wsparciem i pomocą duchową. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa - dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim codziennym życiu. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia chrześcijańskiego oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Kręgi rodzin pracują w cyklu rocznym. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, od września do czerwca, w mieszkaniach poszczególnych małżeństw. W okresie wakacyjno-urlopowym, ale także w ciągu całego roku odbywają się rekolekcje formacyjne i pogłębiające.

 


 

ŚWIADECTWA

***

Trwanie w Domowym Kościele pozwala nam małżonkom zbliżać się do siebie i budować więź prawdziwej miłości miedzy sobą. Dzięki wspólnej modlitwie, rozmowom w obecności Boga kształtujemy między sobą relacje przyjaźni i miłości. Zapraszamy Jezusa do naszego małżeństwa, a z nim nawet niemożliwe rzeczy stają się osiągalne. Raz w miesiącu spotykamy się z innymi małżeństwami, aby dzielić się naszymi radościami i smutkami. Dzięki Domowemu Kościołowi potrafimy codziennie patrzeć z miłością na współmałżonka i być ze sobą na dobre i na złe.
Chwała Panu

***

Domowy Kościół a przedewszystkim wiedza zdobyta na spotkaniach, rekolekcjach i ORAR-ach,uświadamiają nam jak należy żyć, postępować by zasłużyć na zbawienie.
ułatwia nam właściwe podejście do wielu spraw, tych codziennych i tych wyjątkowych.
Inaczej rozumiemy, inaczej patrzymy na słabości współmałżonka, dzieci, bliskich i swoje.
Dzięki dialogowi małżeńskiemu zdaliśmy sobie sprawę, ze swojego nie zawsze idealnego postępowania, o krzywdach jakie wyrządziliśmy sobie i dzieciom. Może zdołamy to naprawić.
Tak nam dopomóż Bóg.

***

Domowy Kościół stał się dla nas bardzo ważny od początku. To, że znaleźliśmy się w Ruchu uważamy za cud, bo przedtem nigdy nie byliśmy razem na drodze wiary . Każde z nas podążało w innym kierunku. Dlatego uważamy, że DK to jedność, miłość i życie bezlików dla naszego małżeństwa.
Dzięki trwaniu w DK spotkaliśmy ludzi, w których możemy dostrzec odbicie Boga. Zawierzyliśmy mu naszą rodzinę i już nie jesteśmy sami w żadnej sytuacji. Bez lęku i z ufnością jesteśmy gotowi na przyjęcie Bożej woli.
DK odmienił nasze życie bardzo mocno. Przede wszystkim potrafimy się razem modlić, dzięki temu uniknęliśmy wielu spięć, staliśmy się sobie bliscy, bo nic tak nie zbliża jak wspólna modlitwa, która jest najintymniejszą sprawą każdego człowieka. Dotarł do nas sens małżeństwa jako sakramentu. Jeżeli wie się, że miłość to także służenie sobie nawzajem o ile łatwiej podjąć wiele codziennych trudów, a jak ten przykład wpływa na wychowanie dzieci. Podczas rekolekcji Bóg pokazał nam swoją potęgę, moc i Miłość, i wszystkie sprawy stanęły w odpowiednim porządku.

 
---