Press "Enter" to skip to content

DOMOWA ADORACJA KRZYŻA – 2024

„Nie mamy jako arcykapłana kogoś,
kto nie potrafi czuć naszych słabości,
lecz właśnie kogoś, kto podobnie doświadczył
wszystkiego z wyjątkiem grzechu.
Więc śmiało podchodźmy do tronu łaski,
aby dostąpić miłosierdzia
i znaleźć łaskę odpowiedniej pomocy”.
(Hbr 4, 15-16)

             On, Pan nasz, Jezus Chrystus – idzie! Dokąd podąża? W jakim celu podejmuje te drogę? Co to za droga? Czy ktoś Mu towarzyszy?

Doskonale znamy drogę Jezusa. Może nawet „za bardzo”. Stała się już taka powszednia. Ciągle to samo. Te same stacje, osoby, znamy finał tej drogi. Śmierć! A później Zmartwychwstanie!
Tak, to jest to, Zmartwychwstanie. To jest dla mnie. W końcu życie.

Chcemy wolności, pokoju, radości, chcemy życia, życia wiecznego. To normalna rzecz. Wiemy jednak – wyczuwamy, że bez krzyża i drogi wiodącej do niego, nie ma tego życia. Być może chcielibyśmy tę drogę przeskoczyć, ominąć, jakoś inaczej dojść do życia wiecznego. Wiemy jednak, że półśrodki nie działają. Nie da się kochać żony, męża, dzieci, kapłaństwa, ludzi tylko trochę. Bo albo kochasz, albo nie.

Droga krzyżowa, ma uczyć nas kochać. Całkowicie kochać. Dlatego przejdźmy ją w tym roku z Jezusem i towarzyszącymi mu osobami w taki sposób abyśmy stali się uczestnikami, abyśmy zostali dotknięci Miłością, która przemienia, uzdrawia, podnosi.

Modlitwa wstępna:

„Krzyż – ofiara z nas samych – bardzo nam ciąży. Jednak na Twej drodze krzyżowej poniosłeś także mój krzyż. I nie czyniłeś tego jedynie kiedyś, w przeszłości, gdyż Twoja miłość jest współczesna memu życiu. Dźwigasz go dzisiaj, ze mną i dla mnie.
W przedziwny sposób pragniesz, bym i ja teraz, jak niegdyś Szymon z Cyreny, niósł z Tobą Twój krzyż, a towarzysząc Ci, razem z Tobą ofiarował się dla odkupienia świata”.


(Fragment modlitwy ze wstępu do rozważań
Drogi krzyżowej napisanej przez
 Kard. Josepha Ratzingera
25 marca 2005 r.)

ks. Karol Waga
moderator Domowego Kościoła
rejonu Elbląg Północ diecezji elbląskiej

Drodzy Małżonkowie Domowego Kościoła …

Podobnie jak w latach poprzednich – i w tym roku zachęcamy Was do wielkopostnych refleksji. W każdy piątek wielkiego postu – w zakładceDOMOWA ADORACJA KRZYŻA  – publikować będziemy rozważania.
 W tym roku dotyczyć będą one osób, które spotkał Jezus gdy dźwigał krzyż na Golgotę. Dźwigał go za nas i dla nas… Dźwigał bo do końca nas umiłował … Szedł … Cierpiał … Spotkał wiele osób… Jedni z Niego drwili, szydzili … Inni rozpaczali, chcieli  Mu pomóc…
A my …???  Co byśmy zrobili, gdybyśmy spotkali na swej drodze Jezusa … ???

Autorem tegorocznych rozważań jest ksiądz Karol Waga –
moderator Domowego Kościoła rejonu Elbląg Północ diecezji elbląskiej.

Katarzyna i Michał Toczek –
para diecezjalna Domowego Kościoła diecezji elbląskiej

Loading