Press "Enter" to skip to content

Triduum Paschalne u bł. Doroty w Mątowach Wielkich

„Zmartwychwstał Pan i żyje dziś, blaskiem jaśnieje noc…”

Od popołudnia Wielkiego Czwartku do poranka Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, w dniach od 18 do 22 kwietnia 2019, w Sanktuarium błogosławionej Doroty w Mątowach Wielkich u patronki diecezji elbląskiej i patronki małżeństw w kryzysie, odbyło  się historyczne ze względu na okoliczności i niezwykłe miejsce Triduum Paschalne zorganizowane przez  członków Ruchu Światło Życie i wspólnotę Domowego Kościoła diecezji elbląskiej, dzięki gościnności kustosza mątowskiego sanktuarium ks. proboszcza Sylwestra Ziemanna.  Do domu pielgrzyma przyjechało nas łącznie siedem małżeństw z diecezji elbląskiej i dwa z archidiecezji warszawskiej wraz z dziećmi oraz dziewięcioro członków Oazy Młodzieżowej. Porzuciliśmy świąteczne porządki, pieczenie ciast, przygotowywanie potraw, cały ten świąteczny rozgardiasz,  by w duchu bł. Doroty, z dala od codziennego zgiełku, dzięki posłudze moderatorów Marty i Arka, pod  kierunkiem ks. Krzysztof  Kaoka proboszcza parafii w Kończewicach i zarazem wykładowcy WSD w Elblągu głębiej wejść w tajemnicę Triuduum Paschalnego.

Najważniejszym punktem pierwszego dnia pobytu była wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Wniebowzięcia w Kończewicach oraz ożywiająca serca, całonocna, rodzinna, małżeńska lub indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu sprawowana przez  uczestników Triduum.

Program Wielkiego Piątku obejmował godzinę czytań z jutrznią, modlitwę w ciągu dnia, czas dla rodziny, piękną – odbytą w plenerze – Drogę Krzyżową oraz wieczorną Liturgię Męki Pańskiej.

Z kolei Wielka Sobota obfitowała w konferencje wprowadzające w liturgię paschalną , obrzęd wyznania wiary, błogosławieństwo uszu i oczu na wzór obrzędu Effata, dzielnie się Słowem Bożym i modlitwę w grupach oraz nieszpory połączone z celebracją o imieniu chrześcijańskim. 

Dzień trzeci wprowadzał nas w Misterium Chrystusa  Zmartwychwstałego i  koncentrował się na rozpoczętej o godz.21. pięknie przygotowanej wspólnie z wiernymi liturgii Wigilii Paschalnej zakończonej procesją wokół kościoła w Kończewicach. W domu pielgrzyma uczestnicy Triduum wspólnie przegotowali agape.

Udział w Triuduum Paschlnym był wspaniałą okazją do wspólnych modlitw, rozmów, dzielenia się wzajemnym świadectwem życia i wiary, a nade wszystko odkrywania stale na nowo  Misterium Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.

Błogosławiona Doroto , która potrafiłaś Bogu oddać tak wiele, ucz nas oddawać Bogu wszystkie nasze trudne sprawy

Za to Paschalne Triduum  podziękowania wszystkim dzięki, którym było możliwe, lecz  nade wszystko chwała Panu.

Dorota i Janusz

Loading